Dzisiaj jest: 24.9.2021, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Reklama:

Upamiętnili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Dodano: 2 lata temu Czytane: 391 Autor:

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Rumi odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem włodarzy oraz pocztów sztandarowych.

Upamiętnili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Rumi odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem włodarzy oraz pocztów sztandarowych.
 

Obchody rozpoczęły się 1 września o godzinie 17:00 składaniem kwiatów oraz zniczy. W ten sposób udekorowano mogiłę żołnierzy oraz groby Hipolita Roszczynialskiego i Tadeusza Zleśnego, obelisk przy ul. Chełmińskiej, a także pomnik Armii Krajowej, upamiętniając zmarłych.
 

Uroczystości były okazją do wspomnień minionych wydarzeń i uczczenia pamięci o tych, którzy narażali życie i zdrowie za wolność Ojczyzny. W ceremoniach uczestniczyli mieszkańcy, kombatanci, zastępca burmistrza Marcin Kurkowski, a także przedstawiciele rady miejskiej: Ariel Sinicki, Krzysztof Woźniak, Teresa Hebel, Maria Bochniak, Michał Kryża oraz Beata Ławrukajtis.

Natomiast burmistrz Michał Pasieczny uczestniczył w porannych obchodach na Westerplatte, organizowanych przez władzę Gdańska.
 


Przypomnijmy, że 1 września 1939 roku doszło do ataku Niemiec na Polskę, był to jednocześnie początek II wojny światowej. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez około 200 żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni załoga bohatersko odpierała powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Bezpieczna Rumia nr 41 - Budżet Obywatelski - Zagłosuj za Twoim Bezpieczeństwem !