Dzisiaj jest: 16.10.2019, imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła

Ulica Żwirki i Wigury zostanie przebudowana

Dodano: 2 tygodnie temu Czytane: 77 Autor:

Ulica Żwirki i Wigury zostanie przebudowana

Rumi udało się zdobyć dotację w wysokości ponad miliona złotych na przebudowę ulicy Żwirki i Wigury. Celem inwestycji jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na odcinku od ronda Armii Krajowej do skrzyżowania z ulicą Dąbrowskiego.

W ramach przedsięwzięcia, które będzie kosztować miasto ponad 2 miliony złotych, między innymi wymieniona zostanie asfaltowa nawierzchnia jezdni na odcinku od przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ulicą Dąbrowskiego do ronda Armii Krajowej, wraz z siedmioma skrzyżowaniami zlokalizowanymi w ciągu tej ulicy. Ponadto usprawniony zostanie ruch pieszo-rowerowy w rejonie pomnika Armii Krajowej – pojawią się bariery oddzielające rowerzystów od pieszych, a ścieżka zostanie odpowiednio oznakowana. Przebudowana zostanie także zatoka autobusowa, a przystanek zyska oczekiwaną przez mieszkańców wiatę. Z kolei przejścia dla pieszych zostaną wyposażone w ostrzegawcze płytki integracyjne dla osób niewidomych i niedowidzących. Poprawie ulegnie również teren zielony znajdujący się bezpośrednio przy jezdni.

Na realizację inwestycji miasto zdobyło dotację z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w wysokości 1 020 366 złotych, co stanowi połowę wartości całej inwestycji. Oficjalne przekazanie środków odbyło się we wtorek (1 października) w wejherowskim starostwie. Pieniądze pochodzą z Funduszu Dróg Samorządowych, który stanowi swoistą kontynuację tzw. schetynówek.

Nawierzchnia tej ulicy jest w wielu miejscach bardzo mocno spękana, w związku z czym w niedalekiej przyszłości musielibyśmy ponieść bardzo duże koszty związane z ich łataniem. Już wielokrotnie musieliśmy przy przejściu dla pieszych, głównie z myślą o dzieciach z „szóstki”, dokonywać pewnych napraw, dlatego zdecydowaliśmy się zrealizować kompleksową inwestycję i znacznie poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Zgodnie z planem wszelkie prace powinny się zakończyć najpóźniej w październiku 2020 roku.