Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Reklama:

Spotkali się, by poznać historię Białej Rzeki

Dodano: 2 lata temu Czytane: 445 Autor:

Kilkadziesiąt osób odwiedziło Stację Kultura, by w ramach prelekcji poznać przebieg walk o Białą Rzekę, które toczyły się 9 września 1939 roku.

Spotkali się, by poznać historię Białej Rzeki

Kilkadziesiąt osób odwiedziło Stację Kultura, by w ramach prelekcji poznać przebieg walk o Białą Rzekę, które toczyły się 9 września 1939 roku. O drugowojennych dziejach Rumi opowiadał Darek Rybacki, pasjonat historii i twórca serialu „Śladami dawnej Rumi”.
 

W sobotę 9 września 1939 roku do granic dzisiejszej Rumi dotarła 207. dywizja Landwehry. Wkraczającym na polskie ziemie niemieckim wojskom jako pierwsza stawiła opór Wejherowska Ochotnicza Kompania Harcerska, która broniła wyznaczonej okolicy przez niemal cały dzień.
 

O tym, jak przebiegały walki, można było posłuchać w piątkowy wieczór (22 listopada) w Stacji Kultura. Podczas prelekcji pasjonat historii wykorzystał nieznane dotąd fragmenty wspomnień Pawła Szefki, żołnierza Wejherowskiej Ochotniczej Kompanii Harcerskiej. Chętni mogli także zadawać pytania, przez co tematyka spotkania została znacznie wzbogacona.
 

Dziękuję wszystkim za przybycie. Udało się wypełnić bibliotekę po brzegi, co tylko motywuje mnie do dalszej pracy i poszukiwań – podsumował Darek Rybacki.


Więcej informacji na temat walk o Rumię można znaleźć w 17. odcinku serialu „Śladami dawnej Rumi” oraz w grudniowym wydaniu „Rumskich Nowin”.
 

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Zamieść Bezpłatne Ogłoszenie w Portalu MiastoRumia.pl