Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Balony z Helem Rumia - tel.: 531 06 96 96

Reklama:

Lokatorzy wprowadzają się do nowych mieszkań komunalnych w Rumi

Dodano: rok temu Czytane: 505 Autor:

Nowy budynek komunalny przy ul. Żwirki i Wigury zaczyna tętnić życiem.

Lokatorzy wprowadzają się do nowych mieszkań komunalnych w Rumi

Nowy budynek komunalny przy ul. Żwirki i Wigury zaczyna tętnić życiem. Oficjalne przekazanie lokali, z udziałem przedstawicieli władz miasta oraz lokatorów, odbyło się w poniedziałkowe (20 lipca) popołudnie.
 

Taki był plan

Realizacja nowych mieszkań komunalnych w Rumi to efekt konsekwentnych działań, prowadzonych od 2014 roku i skierowanych przede wszystkim na pozyskanie niezbędnych środków finansowych. Całkowity koszt inwestycji oszacowano wówczas na ok. 5,5 mln zł. Pieniądze udało się zdobyć dzięki realizacji planu wprowadzonego przez burmistrza Michała Pasiecznego oraz miejską radę.
 

W ramach tej koncepcji lokatorzy istniejących mieszkań komunalnych mogli je odkupić za 25% rynkowej wartości. W ten sposób sprzedano 100 lokali za łącznie 3 mln zł. Pozostałe środki miasto uzyskało dzięki umarzalnej pożyczce z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wykonawcą, wyłonionym w drodze przetargu, zostało przedsiębiorstwo Volfram.


Chętnych nie brakuje

Nowy obiekt był wyczekiwany już od dawna. Ostatnie mieszkania komunalne w Rumi zostały wybudowane 30 lat temu przy ul. Stoczniowców, tymczasem chętnych na skorzystanie z gminnych lokali wciąż przybywa.

Mamy ogromne potrzeby, jeśli chodzi o mieszkańców, którym musimy pomóc. Są to osoby niepełnosprawne, w ciężkiej sytuacji życiowej, rozbite rodziny. Mieszkania komunalne są potrzebne właśnie po to, aby wspierać te osoby – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.


Wysokie standardy, wysokie wymagania

W nowo wybudowanym obiekcie znajdują się łącznie 32 lokale komunalne, w tym: 15 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 35 do 44 m², 8 mieszkań trzypokojowych o powierzchni ok. 52 m², 5 mieszkań jednopokojowych o powierzchni ok. 25 m² oraz 4 mieszkania czteropokojowe o powierzchni ok. 68 m². Całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich mieszkań wynosi ponad 1440 m².

Mieszkania „na zamianę” dostały osoby, które regularnie płaciły czynsze, nie było z nimi żadnych problemów natury współpracy sąsiedzkiej czy zachowania, a zdawane przez nich mieszkania są w bardzo dobrym stanie – wyjaśnia burmistrz.


W nowych lokalach zamieszkały zarówno osoby samotne, jak i kilkuosobowe rodziny. Szansą dla kolejnych rumian mających podobne potrzeby będą przyszłe inwestycje.

Bardzo byśmy chcieli zająć się rewitalizacją osiedla przy ul. Reja. Jest taka koncepcja, aby w partnerstwie publiczno-prywatnym zostały wybudowane kolejne budynki komunalne, a w zamian deweloper, który wejdzie w takie partnerstwo, mógłby budować swoje budynki, na których by zarabiał. Chcielibyśmy to zrealizować, nie obciążając budżetu gminy – podsumowuje Michał Pasieczny.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! „Wielkie choinek ubieranie” w Galerii Rumia !