Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Balony z Helem Rumia - tel.: 531 06 96 96

Reklama:

W Rumi przez tydzień promowali ekologiczną mobilność

Dodano: rok temu Czytane: 407 Autor:

Przejazd zabytkowym autobusem, historyczny spacer, uliczny festyn czy rowerowy rajd – to tylko część spośród bezpłatnych atrakcji mających zachęcić mieszkańców Rumi do ...

W Rumi przez tydzień promowali ekologiczną mobilność

Przejazd zabytkowym autobusem, historyczny spacer, uliczny festyn czy rowerowy rajd – to tylko część spośród bezpłatnych atrakcji mających zachęcić mieszkańców Rumi do korzystania z ekologicznych form mobilności. Wszystkie przedsięwzięcia zostały zrealizowane przez urząd miasta i partnerów w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.


Akcja bez granic

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to przedsięwzięcie zainicjowane 18 lat temu przez Komisję Europejską. Każdego roku do kampanii na rzecz zmiany przyzwyczajeń transportowych przyłączają się setki europejskich miast – w tym Rumia. Celem przedsięwzięcia jest promocja zrównoważonych i ekologicznych form mobilności: m.in. transportu publicznego, jazdy na rowerze oraz przemieszczania się pieszo.
 

Ze względu na utrudnienia związane z pandemią COVID-19, w tym roku Komisja Europejska postawiła na elastyczność w partycypacji miast, pozwalając również na symboliczne promowanie zrównoważonej mobilności. Wydarzenia organizowane w ramach ETZT miały zwrócić uwagę społeczeństwa na korzyści wynikające z rezygnacji z samochodu: m.in. oszczędność pieniędzy i czasu, poprawę zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko oraz tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej.


Gotowi? Do startu… Start!

Uroczysta inauguracja rumskiej odsłony tegorocznej kampanii nastąpiła w środę 16 września przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. To właśnie tam „ekologicznie zmotoryzowani” mogli otrzymać tematyczne gadżety z rąk wiceburmistrza Rumi i zarazem miejskiego koordynatora kampanii Piotra Wittbrodta. Tego samego dnia, w samo południe, nastąpiło uroczyste wprowadzenie do ruchu fabrycznie nowych, pierwszych w Polsce, dwóch hybrydowych autobusów MAN Lion’s City 12C Efficient Hybrid. Pojazdy obsługują rumską linię 85 gdyńskiego ZKM-u. Z kolei w godzinach popołudniowych przedstawiciele Studia Tańca i Ruchu „Creative Dance” zaskoczyli podróżnych, wykonując układ choreograficzny przy dworcu PKP w Rumi.


Tanecznym krokiem

Kolejnego dnia (17 września) rozpoczęły się kulturalne atrakcje. Równo o godzinie 18:00 na terenie dworca PKP odbył się koncert w wykonaniu zespołu wokalnego Muzaika, który na co dzień funkcjonuje w sekcji muzycznej Miejskiego Domu Kultury w Rumi. Chórzystki umilały czas podróżnym, wykonując własne aranżacje piosenek takich jak „What a Wonderful World” Louisa Armstronga czy „To wystarcza mi” z filmu „Zabawka”.


Rowerem po książkę

Piątek (18 września) był dniem przeprowadzenia konkursu dla szkół podstawowych. Uczniowie zostali zaproszeni do miasteczka rowerowego przy ul. Topolowej, gdzie musieli się wykazać znajomością znaków drogowych – w teorii i praktyce. Każdy ich ruch bacznie obserwowali i oceniali policjanci z Komisariatu Policji w Rumi. Najlepsi okazali się przedstawiciele Szkoły Podstawowej numer 6 im. Aleksandra Majkowskiego, niemniej wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali tematyczne upominki. Natomiast kilka godzin później pracownicy Stacji Kultura przeprowadzili akcję „Pociąg do książki”, podczas której zachęcali przechodniów do sięgania po bezpłatną literaturę. W ten sposób bibliotekarze chcieli umilić potencjalnym pasażerom dalszą podróż kolejką i autobusem.


Przyjemne z pożytecznym

Przez całą sobotę (19 września) trwała zabawa fotograficzna pod nazwą „Aktywny Dzień”. W ramach tej akcji mieszkańcy Rumi mogli opisać i przedstawić na zdjęciach czas spędzony w „ekologicznej podróży”, czyli m.in. na rowerze, rolkach, hulajnodze, wrotkach, deskorolce czy też w kajaku. Autorzy najciekawszych relacji zostali nagrodzeni gadżetami promującymi zeroemisyjną mobilność. Udział w zabawie fotograficznej można było połączyć z „Poszukiwaniami rumskiego ekobohatera”. Maskotka ekologicznych akcji chowała się przy głównych ciągach komunikacyjnych, oczekując na poszukiwaczy. Każdy, kto podał hasło: „hulajnogą i rowerem zawsze nadążysz za ekobohaterem”, otrzymał nagrodę.


Wielopokoleniowy rajd

Blisko 250 miłośników dwóch kółek wzięło udział w miejskim przejeździe rowerowym, który został zorganizowany 20 września. Dzieci, nastolatkowie, dorośli i seniorzy – wszyscy spotkali się na parkingu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, by ruszyć w niespełna 5-kilometrową trasę. Po pokonaniu tego dystansu uczestnicy zostali nagrodzeni zestawami rowerowych gadżetów.


Spacer po wiedzę

Zwolennicy pieszych wędrówek mogli skorzystać z propozycji Dariusza Rybackiego, społecznego pełnomocnika burmistrza do spraw historii Rumi. W poniedziałek 21 września wszyscy, którzy zjawili się pod MOSiR-em, zostali zabrani na historyczny spacer. Podczas wycieczki pasjonat opowiadał o dziejach miasta, przedstawiając reprodukcje oryginalnych pocztówek oraz zdjęć dokumentujących przemiany zachodzące w Rumi na przestrzeni wieków.


Uliczne atrakcje i podróż w czasie

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Rumi był „Dzień bez Samochodu”. Z tej okazji ulica Filtrowa została wyłączona z ruchu samochodowego, a nawierzchnia drogowa stała się przestrzenią dla miejskiego pikniku. Przez kilka godzin mieszkańcy mogli skorzystać z atrakcji takich jak: energorowery, konkursy tematyczne, ekowarsztaty, malowanie wielorazowych toreb czy porad dotyczących ekologicznego przemieszczania się.
 

Zauważyłem, że zamykanie ulic budzi wśród naszych mieszkańców wiele emocji, zwłaszcza jeśli dotyczy to dróg sąsiadujących z ich posesjami. Chciałbym podkreślić, że to zaledwie kilka godzin, a działamy w słusznej sprawie, czyli dla naszego zdrowia – mówi Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz do spraw społecznych oraz koordynator ETZT w Rumi. – Marzę o tym, żebyśmy wszyscy coraz chętniej otwierali się na podobne inicjatywy i zmieniali swoje komunikacyjne nawyki na te bardziej ekologiczne – podkreśla.


Tego samego dnia na trasie od dworca PKP do Centrum Handlowego „Port Rumia” kursował zabytkowy autobus, a dokładniej niemiecki Krupp z 1938 roku, który zabierał w podróż wszystkich chętnych. Pasażerowie nie potrzebowali biletów, ponieważ sponsorem przejazdów była Spółdzielnia Mieszkaniowa „Janowo”.
 

Ogromnie dziękuję wszystkim naszym partnerom za współpracę i zaangażowanie. Wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego oraz Szkoły Podstawowej nr 9 im. Karola Olgierda Borchardta za pomoc. Służbom – policji i straży miejskiej – za zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie całej kampanii. Pracownicy miejskich jednostek również spisali się na medal. Bez zaangażowania tych wszystkich osób przeprowadzenie ETZT w Rumi nie byłoby możliwe – podsumowuje wiceburmistrz Piotr Wittbrodt.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! „Wielkie choinek ubieranie” w Galerii Rumia !