Dzisiaj jest: 11.5.2021, imieniny: Igi, Mamerta, Miry

Reklama:

Społeczne podsumowanie 2020 roku w Rumi

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 244 Autor:

Miniony rok, mimo pandemii COVID-19, upłynął nie tylko pod znakiem miejskich inwestycji, ale i wielu działań społecznych.

Społeczne podsumowanie 2020 roku w Rumi

Miniony rok, mimo pandemii COVID-19, upłynął nie tylko pod znakiem miejskich inwestycji, ale i wielu działań społecznych. W tym trudnym okresie rumianie mogli liczyć na wsparcie różnych instytucji oraz organizacji oferujących między innymi pomoc materialną i psychologiczną. W poniższym zestawieniu staraliśmy się zawrzeć najważniejsze spośród tych działań.

Miejskie jednostki


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Działania, na których w 2020 roku skupił się MOPS, związane były głównie z sytuacją epidemiczną. Pracownicy Ośrodka zajmowali się m.in. dystrybucją maseczek ochronnych, zabezpieczaniem w żywność i produkty pierwszej potrzeby osób przebywających w izolacji bądź na kwarantannie, realizacją programu „Wspieraj Seniora”, współpracą ze szkołami w ramach organizacji zdalnej nauki, a także koordynowaniem tzw. wolontariatu covidowego. Oprócz tego, w utrudnionych przez epidemię warunkach, MOPS spełniał swoje podstawowe funkcje, takie jak: utrzymywanie usług opiekuńczych dla mieszkańców, wypłata świadczeń, pomoc psychologiczna, monitorowanie sytuacji rodzin oraz osób bezdomnych, a także całoroczne zapewnianie obiadów osobom potrzebującym tej formy wsparcia.

Centrum Integracji Społecznej

Już od ponad 3 lat CIS stanowi wsparcie dla mieszkańców Rumi w zakresie aktywizacji społeczno-zawodowej. W minionym roku podopieczni Centrum odbywali roczne praktyki w różnych zawodach, takich jak: opiekun osób starszych, pracownik administracyjno-biurowy, kelner, pracownik porządkowy, pomocnik kucharza, portier, pomocnik nauczyciela, grafik komputerowy, pomocnik budowlano-remontowy, pomocnik stolarza oraz pomocnik księgowej. Oprócz tego placówka regularnie przekazywała potencjalnym zainteresowanym oferty pracy oraz pomagała w przygotowywaniu dokumentów aplikacyjnych. CIS podejmował także społeczno-ekologiczne aktywności, wśród których najbardziej znaczącą była akcja „Drugie życie firanki”. W ramach tego przedsięwzięcia uszyto i rozdano mieszkańcom ok. 3500 wielorazowych woreczków, które uprzednio zostały uszyte ze zużytych materiałów. W ramach działalności Centrum wykonywane były również drewniane ławki, zestawy ogrodowe, stojaki na rowery oraz donice, które następnie przekazano do miejskich jednostek organizacyjnych. CIS zaangażował się także w uszycie ok. 10 000 bawełnianych maseczek, których potrzebowali mieszkańcy Rumi, gdy w połowie kwietnia na terenie całego kraju wprowadzony został obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Realizowane i wspierane przez miasto działania


Punkt dystrybucji żywności dla potrzebujących

Dystrybucję żywności, na zlecenie miasta, realizowały: Harcerski Ośrodek Centrum Przygody ZHP oraz Związek Stowarzyszeń Bank Żywności w Trójmieście. Z działalności polegającej na pozyskiwaniu oraz przekazywaniu artykułów rolno-spożywczych tylko w 2020 roku korzystało regularnie kilkaset osób. Łącznie wydano około 9 000 paczek i przeszło 100 ton żywności o łącznej wartości przekraczającej milion złotych.

Ciepły posiłek i nie tylko

Około 100 osób bezdomnych i potrzebujących już od dwóch lat regularnie korzysta z ciepłych posiłków oferowanych przez „Wioskę Dobra”. Ponadto, dzięki współpracy organizacji charytatywnej „Wioska Dobra” ze Stowarzyszeniem VIDES, kilka tygodni temu w Rumi pojawiła się pierwsza lodówka społeczna. Przeszklona witryna chłodnicza znajduje się w ogólnodostępnym miejscu, przy Zespole Szkół Salezjańskich – od strony ul. Dąbrowskiego, obok boiska do koszykówki. Chętni mogą tam zostawiać nieprzeterminowaną żywność, z której skorzystają osoby potrzebujące. Szczegółowe zasady dotyczące funkcjonowania społecznej lodówki są zamieszczone na drzwiach urządzenia.

Łaźnia dla osób bezdomnych i potrzebujących

Od czerwca 2020 roku przy ul. Abrahama 15 w Rumi funkcjonuje łaźnia dla osób bezdomnych „Boża Przystań”. Obiekt powstał dzięki środkom pozyskanym od darczyńców, inicjatywę wsparł finansowo i pobłogosławił sam papież Franciszek. Projekt jest współtworzony przez Salezjańską Fundację „Zwiastowanie”. Łaźnię obsługuje łącznie 20 wolontariuszy z Rumi i okolic. Osoby najuboższe mogą się tam umyć, ogolić oraz przebrać w czyste ubrania, dzięki czemu powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie staje się łatwiejszy. Oprócz tego placówka pomaga wyrobić niezbędne dokumenty, a nawet wyjść z nałogu i znaleźć pracę czy mieszkanie na wynajem. Obiekt otwarty jest dwa razy w tygodniu po cztery godziny, tygodniowo korzysta z niego około 50 osób, a przez pół roku odbyło się tam ponad 1000 kąpieli. Placówka ma charakter charytatywny, a jej działania są współfinansowane przez osoby prywatne, firmy, parafie oraz miasto. Wszystkich, którzy chcą wesprzeć ten projekt, zachęcamy do kontaktu poprzez facebookową stronę Boża Przystań.

Prowadzenie domu dziennego pobytu

Prowadzeniem domu dziennego pobytu, mając wsparcie finansowe miasta, zajmuje się Centrum Pomocowe im. św. Siostry Faustyny, czyli Dom Dziennego Pobytu Caritas Archidiecezji Gdańskiej (ul. ks. Gierosa 8a). Ze względu na ograniczenia budżetowe oraz sytuację epidemiczną placówka w 2020 roku funkcjonowała w trzech trybach: zdalnie, po 4 godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu oraz po 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. W Centrum odbywały się m.in. zajęcia aktywizujące umysł, zabawy usprawniające pamięć i wyobraźnię, maratony gier planszowych, pogadanki, nabożeństwa, spotkania integracyjne, imprezy okolicznościowe, spacery, zabiegi rehabilitacyjne, zajęcia gimnastyczne, warsztaty z dietetykiem, indywidualne zajęcia z obsługi telefonów komórkowych, spotkania ze sztuką czy przesadzanie kwiatów. Grupa stałych podopiecznych liczyła 30 osób.

Wsparcie seniorów

Organizacją, która w 2020 roku otrzymała od miasta środki finansowe na realizację pomocy społecznej dla seniorów, jest Stowarzyszenie „Pomóż Sąsiadowi”. Ze względu na to, że działalność ta skupia się na osobach starszych, w dobie pandemii nie udało się zrealizować wielu planowanych przedsięwzięć. Mimo niesprzyjających okoliczności Stowarzyszenie zorganizowało jednak m.in. zajęcia integracyjne, zbiórki rzeczowe, kiermasz, a także przygotowało i przekazało ponad 60 świątecznych paczek dla osób potrzebujących.

Mobilna wigilia dla samotnych

Minione święta Bożego Narodzenia były inne niż wszystkie. Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia zmusiły Polaków do ograniczenia kontaktów z bliskimi oraz przyjaciółmi. Nie przeszkodziło to jednak Fundacji „Wolne Miejsce” w niesieniu pomocy. W samą Wigilię ponad 80 wolontariuszy, zaangażowanych w akcję organizowaną przez rumski oddział Fundacji, przygotowało i doręczyło pod drzwi potrzebujących prawie 350 świątecznych paczek. W ten sposób osoby ubogie i samotne otrzymały nie tylko wigilijne posiłki, ale również owoce, słodycze, prezenty oraz własnoręcznie przygotowane kartki z życzeniami.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Uwaga! Wizyta w urzędzie możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym jej umówieniu. Rejestracja odbywa się internetowo bądź telefonicznie.