Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Balony z Helem Rumia - tel.: 531 06 96 96

Reklama:

Rumia w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Co się zmieniło przez 10 lat?

Dodano: miesiąc temu Czytane: 113 Autor:

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot niedawno świętował 10-lecie istnienia.

Rumia w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Co się zmieniło przez 10 lat?

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot niedawno świętował 10-lecie istnienia. Z tej okazji przedstawiciele stowarzyszenia przypominali, co przez minioną dekadę udało się dokonać z myślą o mieszkańcach regionu. Swój wkład w te działania mają również samorządowcy z Rumi.


Razem można więcej

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (dawniej Gdański Obszar Metropolitalny) istnieje od 15 września 2011 roku. Stowarzyszenie współtworzy 59 gmin, miast i powiatów, w których mieszka łącznie ponad 1,6 miliona mieszkańców. Najważniejszym celem organizacji jest podejmowanie działań poprawiających komfort i jakość życia mieszkańców regionu, a także pobudzających zrzeszone samorządy do rozwoju w obszarach takich jak: transport publiczny, rynek pracy, ekonomia społeczna, integracja migrantów, ochrona środowiska czy też planowanie przestrzenne. W ramach funduszy europejskich Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia- Sopot realizuje dla mieszkańców metropolii ponad 180 projektów o całkowitej wartości przekraczającej 3 miliardy złotych.

Małe wspólnoty lokalne dzięki współpracy metropolitalnej mogą korzystać z wiedzy i doświadczeń tych większych – mówił podczas uroczystych obchodów jubileuszu Michał Glaser, prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. – Pojedyncze gminy nie są w stanie stworzyć swoich biur planowania przestrzennego czy spalarni śmieci. Same nie są też w stanie skutecznie lobbować za dobrymi rozwiązaniami ustawodawczymi bądź inwestycyjnymi. We wspólnych zespołach roboczych pracujemy chociażby nad uchwałami krajobrazowymi, dokonujemy wspólnych zakupów energii, gazu, paliwa czy urn wyborczych. To daje naszym gminom wielomilionowe oszczędności.


Zmiany widać gołym okiem

Namacalne korzyści tej współpracy to między innymi 26 węzłów przesiadkowych (w tym ten budowany w Rumi-Janowie), dziesiątki kilometrów ścieżek rowerowych, kilkanaście zrewitalizowanych dzielnic (w tym Rumi-Zagórza), wyremontowane szkoły i przedszkola, a także działania skupiające się na problemach mniejszości oraz osobach wykluczonych (Klub Integracji Społecznej przy ul. Sabata 3).

Teraz przygotowujemy się do nowej perspektywy unijnej z pakietem kolejnych inwestycji dla mieszkańców. Lobbujemy i staramy się o uchwalenie ustawy metropolitalnej dla Pomorza, dzięki której zyskalibyśmy nie tylko dodatkowe fundusze, ale także narzędzia prawne do sprawnej współpracy między samorządami – dodał Michał Glaser.


Rumia przejmuje inicjatywę

Działając na rzecz Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, samorządowcy z Rumi skupiają się przede wszystkim na trzech obszarach: transporcie i mobilności, rozwoju przestrzennym, a także energetyce i środowisku. Realizacją takich projektów zajmuje się Komisja do spraw Infrastruktury i Środowiska, której przewodniczącym jest burmistrz Michał Pasieczny. To w tym gronie podejmowane są inicjatywy dotyczące m.in. tworzenia wspólnych systemów transportowych, wsparcia elektromobilności, dbania o ład przestrzenny i jakość powietrza, zwiększania efektywności energetycznej, a także budowy i modernizacji dróg w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Burmistrz Michał Pasieczny to samorządowiec z krwi i kości, otwarty na nowe pomysły, poszukujący innowacyjnych rozwiązań. Jest skuteczny i jednocześnie kompromisowy, co zdecydowało, że samorządowcy naszej metropolii nie mieli wątpliwości, powierzając mu stanowisko przewodniczącego Komisji do spraw Infrastruktury i Środowiska. Cały czas mobilizuje nas do działania, proponuje i angażuje się w wiele inicjatyw. Razem z Komisją prowadzi unikatowy w skali kraju projekt budowy i modernizacji dróg w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Pomysły zainicjowane w Rumi są polem do dyskusji na forum metropolitalnym – podsumował Michał Glaser, prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! „Wielkie choinek ubieranie” w Galerii Rumia !