Stacja Kultura zaprasza 15.11.2019 o godzinie 18:00 na spotkanie "Rumia Zagórze Rewitalizacja! W poszukiwaniu tożsamości miejsca". Spotkanie poprowadzi dr inż. arch. Izabela Sykta, twórczyni nagrodzonego projektu rewitalizacji Zagórza, w tym zagospodarowania Góry Markowca. Gośćmi specjalnymi będą prof. Jadwiga Środulska-Wielgus i prof. Krzysztof Wielgus, architekci krajobrazu, znawcy tematyki architektury militarnej, którzy opowiedzą o "Zabytkach fortyfikacji nowożytnej i najnowszej jako szansie dla innowacyjnej gospodarki regionalnej". Wstęp jest wolny!
Izabela Sykta, dr inż. arch., pracuje w Instytucie Architektury Krajobrazu na Politechnice Krakowskiej. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w 1993 r. Od 1994 r. pracuje w Instytucie Architektury Krajobrazu na WA PK. Początkowo w Zakładzie Krajobrazu Miejskiego, obecnie – w Zakładzie Kompozycji i Planowania Krajobrazu. W 2008 r. obroniła pracę doktorską pt. Znaczenie wyróżniających się, kontrowersyjnych obiektów architektury współczesnej dla kształtowania i percepcji krajobrazu miejskiego, pod kierunkiem prof. Aleksandra Böhma, za którą w 2009 r. otrzymała Wyróżnienie Ministra Infrastruktury. Udział w szeregu zrealizowanych projektów badawczych, w tym w grantach międzynarodowych i innych. Autorka około 40 publikacji naukowych, nauczycielka akademicka i architektka – od 2015 r. prowadzi własną pracownię projektową IDeeS Architektura i Krajobraz. Największym sukcesem na tym polu jest I NAGRODA w Konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej „Rewitalizacja Zagórza w Rumi”, czego efektem są prowadzone obecnie prace nad projektami budowlanymi i wykonawczymi zagospodarowania osiedla Zagórze i Wzgórza Markowca w Rumi.
Jadwida Środulska - Wielgus - dr hab. inż. arch. prof. PK, pracuje w Instytucie Architektury Krajobrazu na Politechnice Krakowskiej. Zarówno pracę magisterską (1995), doktorską (2002), jak i habilitację poświęciła tematyce zabytkowych fortyfikacji w obszarze miejskim i ich zagospodarowania na potrzeby turystyki. Zdobywczyni nagród i wyróżnień za pracę doktorską "Rola i znaczenie maskowań fortyfikacyjnych w tworzeniu krajobrazu parkowego na przykładzie Krakowa"
Aktywnie działa w organizacjach zajmujących się architekturą, krajobrazem i historią. Od roku 1996 sekretarz naukowy Sekcji Architektury Krajobrazu PAN O/Kraków. W latach 1996 – 2002 współorganizator Sesji Majowych Architektury Krajobrazu KUiA PAN. Członkini Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Nowy Targ, Komisji Architektury Militarnej PKN ICOMOS, Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, a także Związku Podhalan O/ Gorczański. 2009 - Honorowy Obywatel Gminy Ochotnica Dolna, 2010 - Zasłużony dla Kultury Góralskiej i Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan.
Krzysztof Wielgus - dr inż. arch., pracuje w Zakładzie Krajobrazu Otwartego i Budowli Inżynierskich w Instytucie Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury PK, z którym związany jest od 1984 r. W latach 1990-2001 r. był również zatrudniony jako adiunkt muzealny w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zaangażował się w ochronę, rewaloryzację i adaptację dawnych dzieł inżynierii, zabytków fortyfikacji, przemysłu i komunikacji na terenie Krakowa, Małopolski, Zamościa i Ziemi Przemyskiej. Aktywnie działał na rzecz odnowy i adaptacji kilkudziesięciu obiektów dawnej Twierdzy Kraków, m.in. fortu „Grębałów”. Autor metodologii i programu prac konserwatorskich przy najstarszych zabytkach lotniczych z lat 1910-1918, a także projektu Lotniczego Parku Kulturowego Rakowice-Czyżyny. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów i książek na temat historii fortyfikacji, teorii i zasad konserwacji oraz adaptacji zabytków architektury obronnej i zespołów poprzemysłowych, ochrony i konserwacji dzieł techniki, historii lotnictwa. Za swoją działalność naukową i społeczną został uhonorowany licznymi odznaczeniami państwowymi, samorządowymi i branżowymi.
Wydarzenie w ramach projektu „100 tras edukacyjnych pomostem współpracy regionalnej. Koalicje dla Niepodległej”, realizowanego w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” przez Fundację Wspierającą Prawidłowy Rozwój Dzieci i Młodzieży – „Rośnij Zdrowo.” Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.