Dzisiaj jest: 24.9.2021, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Reklama:

Chcą uczcić pamięć o powstańcach

Dodano: 2 lata temu Czytane: 283 Autor:

W celu upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, 1 sierpnia (czwartek) o godz. 17:00 odbędzie się uroczyste składanie kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej.

Chcą uczcić pamięć o powstańcach

W celu upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, 1 sierpnia (czwartek) o godz. 17:00 odbędzie się uroczyste składanie kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej. Natomiast o godzinie 18:00 w Kościele pw. bł. Edmunda Bojanowskiego odprawiona zostanie msza święta z udziałem pocztów sztandarowych.
 

Przewodniczący Rady Miejskiej Rumi Ariel Sinicki serdecznie zaprasza mieszkańców miasta do udziału w patriotycznych obchodach, które uświetni obecność pocztów sztandarowych. O godzinie 17:00 odbędzie się składanie kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej (rondo Armii Krajowej – ul. Żwirki i Wigury, ul. Ceynowy). Natomiast o godzinie 18:00 w Kościele pw. bł. Edmunda Bojanowskiego (ul. Bł. Edmunda Bojanowskiego 1) zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny.
 


Rys historyczny (źródło: ipn.gov.pl)

Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego, powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji, przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Warszawy.
 

Powstanie, które według planów miało potrwać kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Tego dnia warto się więc zatrzymać na chwilę, oddać zadumie i skierować myśli ku tym, którzy 74 lata temu walczyli za naszą wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Bezpieczna Rumia nr 41 - Budżet Obywatelski - Zagłosuj za Twoim Bezpieczeństwem !