Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Balony z Helem Rumia - tel.: 531 06 96 96

Reklama:

Rumscy seniorzy-studenci odebrali indeksy

Dodano: 2 lata temu Czytane: 410 Autor:

Zaczęło się od utworzenia „uniwersytetu dla osób starszych”, gdzie miały się odbywać wykłady prowadzone przez nauczycieli akademickich zapraszanych przez profesora Edmunda Wittbrodta.

Rumscy seniorzy-studenci odebrali indeksy

Zaczęło się od utworzenia „uniwersytetu dla osób starszych”, gdzie miały się odbywać wykłady prowadzone przez nauczycieli akademickich zapraszanych przez profesora Edmunda Wittbrodta. Pomysł okazał się na tyle trafiony, że w 2008 roku powołane zostało stowarzyszenie „Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku”, które funkcjonuje do dziś, zrzeszając setki słuchaczy. Seniorzy-studenci właśnie rozpoczęli rok akademicki 2019/2020.
 

Prawie 300 słuchaczy zadeklarowało chęć uczestnictwa w zajęciach zaplanowanych na najbliższe miesiące. Część z nich odebrała indeksy podczas sobotniej uroczystości (12 października), która odbywała się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi.
 

Rumianie w ogóle nie wpisują się w obraz wykreowany przez stereotypy związane z polskimi seniorami. Jasność umysłu, kreatywność, zaangażowanie i energia przemawiają za tym, by kwalifikować was jako młodzież w stosownym wieku. Chciałbym, żeby taki stan rzeczy utrzymał się jak najdłużej – powiedział przed wręczeniem indeksów Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi.


Zanim to nastąpiło, seniorzy oraz przedstawiciele władz miasta mogli uczestniczyć w mszy świętej odprawionej w intencji studentów oraz kadry Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także wysłuchać wykładu profesora Edmunda Wittbrodta pod tytułem „Rola regionów o wyraźnej specyfice kulturowej w Zjednoczonej Europie”. Zwieńczeniem uroczystości był występ zespołu wokalnego  „Vox Universum” pod kierunkiem Marzeny Graczyk.
 Początki Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku sięgają 2004 roku. To właśnie wtedy, przy okazji uroczystego otwarcia swojego senatorskiego biura, profesor Edmund Wittbrodt zaproponował utworzenie „uniwersytetu dla osób starszych”, a ówczesne władze miasta przyjęły tę propozycję. Postanowiono organizować regularne wykłady prowadzone przez profesorów i nauczycieli akademickich z całego Wybrzeża. Pierwszy wykład, inaugurujący działalność uniwersytetu, odbył się 6 listopada 2004 roku. Tego dnia profesor Edmund Wittbrodt, ówczesny senator RP i członek Konwentu Europejskiego, mówił o „Przyszłości Unii Europejskiej”.
 

Nowy okres funkcjonowania Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczął się w 2008 roku. Wówczas powołane zostało do życia Stowarzyszenie Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czyli organizacja pozarządowa, której misją jest świadczenie usług na rzecz osób starszych. Ponadto w 2012 roku patronat nad Rumskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku przejęła Politechnika Gdańska oraz Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Wejherowie.
 

Zajęcia przeznaczone są dla mieszkańców Rumi, którzy ukończyli 55 lat. W początkowych latach wykłady przyciągały średnio kilkudziesięciu słuchaczy, a obecnie liczba ta sięga około 280 osób.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! „Wielkie choinek ubieranie” w Galerii Rumia !