Dzisiaj jest: 24.10.2021, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Reklama:

Wspólnie stworzyli dziesięć fantastycznych opowiadań

Dodano: 2 lata temu Czytane: 361 Autor:

W środowy wieczór (30 października) w Stacji Kultura odbyła się premiera antologii „Magia i cała reszta”, w której zawartych jest dziesięć fantastycznych opowiadań powstałych w trakcie warsztatów...

Wspólnie stworzyli dziesięć fantastycznych opowiadań

W środowy wieczór (30 października) w Stacji Kultura odbyła się premiera antologii „Magia i cała reszta”, w której zawartych jest dziesięć fantastycznych opowiadań powstałych w trakcie warsztatów literackich „Od mitu do fantasy”. Na realizację projektu rumska biblioteka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na spotkaniu pojawiło się dziesięciu wspaniałych autorów, którzy podjęli trud napisania fantasy i odnieśli sukces. Rozmowę moderowała Elżbieta Żukowska, która od kwietnia do czerwca prowadziła warsztaty literackie, a następnie wspólnie z autorami pracowała nad ostatecznym kształtem opowiadań.  
 

Antologia, jako zwieńczenie naszej pracy warsztatowej, to było świetne rozwiązanie. Determinacja i zaangażowanie, z jaką uczestnicy pracowali nad swoimi tekstami, wiedząc, że pojawią się w druku, dała w efekcie dziesięć fantastycznych opowiadań. Nie do szuflady, ale na biblioteczną półkę. Jestem bardzo dumna z naszej literackiej ferajny i dziękuję im za zaufanie – powiedziała Elżbieta Żukowska, redaktor prowadząca warsztaty.

W konsekwencji dziesięciu autorów, w większości debiutantów, stworzyło dziesięć intrygujących i nieszablonowych tekstów. Ich wyobraźnia, umiejętności warsztatowe i niestrudzone poszukiwanie własnej artystycznej drogi z pewnością zasługują na uznanie czytelników. Antologia „Magia i cała reszta” dostępna jest w wypożyczalni Stacji Kultura oraz filiach.

W ramach działań projektowych odbyły się spotkania z autorami gatunku fantasy oraz wykłady poświęcone słowiańskiej mitologii. Jednak największym wzywaniem projektu było stworzenie powarsztatowej antologii. Bardzo nas cieszy zaangażowanie uczestników, którzy napisali bardzo dobre teksty i już zapowiadają przygotowanie kolejnych. Okazuje się bowiem, iż wiele osób nosi w sobie potrzebę bycia nie tylko odbiorcą kultury, ale i jej twórcą. Myślę, iż tworzenie takiej przyjaznej przestrzeni, w której można się sprawdzić w tej niecodziennej roli, jest bezcenne. Dlatego mam nadzieję, że i tym razem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceni nasz projekt i umożliwi jego kontynuację w przyszłym roku – przyznaje Kinga Lanc, koordynator projektu.  

Projekt „Od Mitu do Fantasy”, którego częścią jest oddawana do rąk czytelników antologia „Magia i cała reszta”, nawiązuje do myśli, iż jednym ze źródeł fantasy jest mit. Łączy w ten sposób stare z nowym. To, co zaprzeszłe, z tym, co bardzo aktualne. Opowieści bajeczne z kulturą popularną. Ale nie znajdziecie w poniższych tekstach typowych mitycznych historii. Mit jest bowiem jedynie impulsem, nawiązaniem, jego schemat fabularny pomaga zbudować atrakcyjny przebieg akcji, ale wszystko to, co dzieje się w poszczególnych opowiadaniach, jest dziełem autorskiej wyobraźni – podsumowuje Elżbieta Żukowska.

Autorką zdjęć jest Aga Doborzynska.
 O Antologii:

  • Autorzy: Sonja Block, Grzegorz Bryszewski, Andrzej Lanc, Jakub Łukaczyński, Virginia Adela Macholl, Sławomir Mikołajczyk, Sofija Pogrebniak, Anna Sabara, Karolina Stefaniak, Magdalena Zawadzka-Sołtysek.
  • Redaktor: Elżbieta Żukowska
  • Projekt okładki i skład: Łukasz Kowalczuk
  • Korekta: Mariusz Hybiak
Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! Od 1 listopada 2021 roku nastąpi zmiana rachunków bankowych Urzędu Miasta Rumi i zamknięcie kasy.