Dzisiaj jest: 8.7.2020, imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety

KORONAWIRUS - Ważne informacje ! SPRAWDŹ !

Trzej Królowie przeszli ulicami Rumi

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 306 Autor:

Trzej Królowie przeszli ulicami Rumi

Tłumy mieszkańców uczestniczyły w siódmym już orszaku organizowanym z okazji Święta Trzech Króli (6 stycznia). Uroczysty przemarsz rozpoczął się pod Kościołem św. Jana z Kęt w Rumi, a zakończył przy rondzie św. Jana Pawła II, gdzie czekała scena i atrakcje towarzyszące.

Miejskie obchody Objawienia Pańskiego rozpoczęły się od mszy świętej, która została odprawiona w Kościele św. Jana z Kęt. Na chwilę przed godziną 13:00, po armatnim wystrzale, świętujący wyruszyli spod świątyni w kierunku pomnika św. Jana Pawła II. Uroczystej kolumnie, tradycyjnie już, przewodzili halabardnicy, rycerze na koniach, szlachcice, Trzej Królowie, zastęp aniołów oraz święty Mikołaj. Nie zabrakło również przedstawicieli szkół, stowarzyszeń, władz miasta, a także duchownych oraz setek mieszkańców.

Po przemarszu rozpoczęły się uroczystości i atrakcje sceniczne. Tradycyjnie odegrana została inscenizacja pokłonu mędrców Świętej Rodzinie, głos zabrali także marszałek orszaku Jan Klawiter oraz burmistrz Michał Pasieczny. Zwieńczeniem obchodów był koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Ciepły Kożuch” oraz gorący poczęstunek.

Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja „Słowo”, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miasta Rumi.

Objawienie Pańskie, oznaczające ukazanie się Boga człowiekowi, to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Na Wschodzie znane jest już od trzeciego wieku. Około sto lat później zagościło także na Zachodzie, gdzie potocznie nazywane jest Świętem Trzech Króli.

Według Ewangelii Mateusza, magowie lub – według innych tłumaczeń – mędrcy ze Wschodu, podążając za gwiazdą, przybyli do Betlejem w poszukiwaniu nowo narodzonego króla żydowskiego. Gdy go zobaczyli, oddali mu pokłon, składając dary w postaci złota, kadzidła oraz mirry. Wydarzenie to nawiązuje do możliwości poznania Boga, dzięki poszukiwaniu prawdy o świecie i człowieku.

Obecnie Objawienie Pańskie obchodzone jest w wielu polskich miastach poprzez jasełka oraz wspólne kolędowanie. Święto przyciąga całe rodziny, zachęcając uroczystą i radosną atmosferą.

Dodaj DARMOWE ogłoszenie w MiastoRumia.pl