Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Reklama:

Rozlicz PIT w Rumi

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1109 Autor:

Do końca kwietnia każdy Polak powinien rozliczyć uzyskane w 2019 roku dochody.

Rozlicz PIT w Rumi

Do końca kwietnia każdy Polak powinien rozliczyć uzyskane w 2019 roku dochody. Wszystkich mieszkańców Rumi, którzy będą wypełniać deklaracje podatkowe, urząd miasta zachęca do wskazywania gminy jako aktualnego adresu. Dzięki temu samorząd zyska dodatkowe środki finansowe, co przełoży się na kolejne inwestycje i działania społeczne.

Szansa na rozwój

Roczny podatek dochodowy od osób fizycznych, który płacony jest przez czynnych zawodowo obywateli, nie trafia w całości do Skarbu Państwa. Zgodnie z przepisami aż 38% tej kwoty może zasilić gminne budżety. Fundusze te umożliwiają samorządom rozwój m.in. poprzez budowę dróg, chodników, placów zabaw czy obiektów sportowych.


Szybka instrukcja

Aby zapewnić Rumi dodatkowe wpływy do budżetu, każdy mieszkaniec powinien złożyć deklarację PIT do Urzędu Skarbowego w Wejherowie. Na pierwszej stronie formularza, w części B, należy zgodnie z prawdą wskazać Rumię jako aktualne miejsce zamieszkania. W tym przypadku adres zameldowania nie ma znaczenia.
 

To bardzo prosty formularz, a jego wypełnienie zajmuje dosłownie kilka minut. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ogromne znaczenie ma właśnie rubryka „adres zamieszkania”. Wskazane w ten sposób gminy zyskują dodatkowe środki finansowe, które później mogą przeznaczyć na rozbudowę infrastruktury, organizację wydarzeń czy granty. Zawsze powtarzam, że to są pieniądze, które dosłownie wracają do mieszkańców – wyjaśnia radna Magdalena Mrowicka, przewodnicząca Komisji Finansowo-Budżetowej.


Jeśli rozliczenie PIT zostało już wysłane, możliwa jest jego modyfikacja za pomocą jednostronicowego dokumentu ZAP-3. Wystarczy go wypełnić i przesłać do Urzędu Skarbowego w Wejherowie.


Dziesiątki milionów złotych

Dzięki wzrastającej świadomości mieszkańców Rumia od kilku lat uzyskuje coraz większe wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych. W 2015 roku było to niewiele ponad 42 miliony złotych (31085 podatników). Dwa lata później kwota sięgnęła prawie 51 milionów złotych (31925 podatników), natomiast w roku 2019 przekroczyła 61,4 miliona (33585 podatników). Pieniądze te są niezbędne do realizacji kolejnych znaczących przedsięwzięć, takich jak budowa węzła integracyjnego z tunelem w Janowie czy rewitalizacja Zagórza.


Pomocna dłoń

Z myślą o tych, którym wypełnienie deklaracji PIT sprawia pewne trudności, w Urzędzie Miasta Rumi 20 marca w godzinach od 9:00 do 12:00 w sali nr 100 zostaną przeprowadzone otwarte konsultacje z pracownikami Urzędu Skarbowego w Wejherowie. Specjaliści pomogą zainteresowanym złożyć zeznanie podatkowe za rok 2019 drogą elektroniczną oraz odpowiedzą na wszelkie dodatkowe pytania. Mieszkańcy będą mogli również skorzystać z listy rumskich organizacji pozarządowych, które posiadają status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) i przekazać na ich rzecz swój 1%.
 

Uwaga! Osoby chcące skorzystać z pomocy urzędników powinny mieć przy sobie zeszłoroczny PIT. Formularz jest niezbędny, ponieważ w elektronicznym systemie rozliczeń konieczne jest podanie kwoty przychodu za 2018 rok.


Nagrody czekają

Ponadto, tak jak w zeszłym roku, osoby wskazujące w deklaracji Rumię jako miejsce zamieszkania będą mogły wygrać atrakcyjne nagrody. Więcej informacji na ten temat pojawi się wkrótce na stronie internetowej oraz na facebookowym profilu miasta.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Zamieść Bezpłatne Ogłoszenie w Portalu MiastoRumia.pl