Dzisiaj jest: 5.12.2021, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Balony z Helem Rumia - tel.: 531 06 96 96

Reklama:

List burmistrza Michała Pasiecznego do komisarza wyborczego

Dodano: 2 lata temu Czytane: 329 Autor:

List burmistrza Michała Pasiecznego do komisarza wyborczego

List burmistrza Michała Pasiecznego do komisarza wyborczego

Sz. P. Marek Lagut
Komisarz Wyborczy
w Słupsku I


Szanowny Panie Komisarzu,
 

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i skalą zagrożenia, jaką wirus ze sobą niesie, o czym informuje m.in. Minister Zdrowia Pan Profesor Łukasz Szumowski, informujemy i alarmujemy, iż w naszej opinii nie będzie możliwe przeprowadzenie wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 10 maja 2020 roku w sposób bezpieczny dla mieszkańców Rumi.
 

Realizacja zadań z kalendarza wyborczego nie pozwoli na zapewnienie choćby elementarnego poziomu bezpieczeństwa wyborców, członków obwodowych komisji wyborczych oraz pracowników, którzy biorą udział przy organizacji wyborów. Działania urzędu w żaden sposób nie mogą narażać zdrowia i życia mieszkańców, dlatego czuję się w obowiązku poinformować Pana o naszych obawach i obiekcjach dotyczących realizacji wyborów prezydenckich 10 maja tego roku.
 

Widzę olbrzymie zagrożenia w przeprowadzaniu spotkań organizacyjnych oraz szkoleń dla komisji w dobie epidemii. Wiele kontrowersji budzi kwestia zorganizowania siedzib obwodowych komisji, biorąc pod uwagę, że wszystkie instytucje, które temu służyły, są obecnie zamknięte, a w krytycznej sytuacji mogą być wykorzystywane do walki z koronawirusem.
 

Sam przebieg wyborów wzbudza wiele pytań. Zakładając, że restrykcyjne zasady higieny powinny zostać zachowane, jak miałoby przebiegać m.in. liczenie kart do głosowania, oddawanie i liczenie głosów czy zdawanie protokołów?
 

Jedno jest pewne – nie jesteśmy w stanie uciec od bezpośredniego kontaktu, zarówno pomiędzy członkami komisji, jak i osobami głosującymi.
 

Pragniemy podkreślić, że prace Obwodowych Komisji Wyborczych odbywają się jeszcze przed dniem wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Komisje muszą się uprzednio zebrać, ukonstytuować, odbyć stosowne szkolenia. Wiąże się to z częstymi, bezpośrednimi kontaktami. 9 maja 2020 roku poszczególnym Obwodowym Komisjom Wyborczym w Rumi wydawane będą karty do głosowania. To również wymaga kontaktu, zarówno między członkami Komisji a pracownikami Urzędu i Urzędnikiem Wyborczym, wydającym materiały wyborcze. To generuje gigantyczne ryzyko zakażenia koronawirusem.
 

Nie ma możliwości organizacji wyborów prezydenckich bez narażenia życia, zarówno członków komisji, jak i samych głosujących. Już wpływają do nas rezygnacje z członkostwa w obwodowych komisjach wyborczych, ponieważ ludzie boją się o swoje życie i zdrowie.
 

Wybory muszą zachować charakter powszechności i równości. Ze względu na obostrzenia i zakazy, zarówno na gruncie prawnym, jak i praktycznym, oddanie głosu będzie utrudnione. Wiele osób nie przyjdzie zagłosować, słuchając głosu rozsądku – „Zostań w domu”.
 

Troszcząc się o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, czuję się zobowiązany, by wszelkimi możliwymi sposobami minimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego, w naszej ocenie, nie jest możliwe właściwe wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów.
 

W tej sytuacji jedynym odpowiedzialnym działaniem jest przełożenie terminu zbliżających się wyborów prezydenckich. Nie tylko zapobiegnie to dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, ale również wpłynie korzystnie na komfort i bezpieczeństwo wyborców oraz osób pracujących w komisjach.
 

Troska o mieszkańców wpisana jest w misję urzędu. Dlatego czuję się zobowiązany, aby dołożyć wszelkich starań i zadbać nie tylko o zdrowie i życie mieszkańców naszej gminy, ale i wszystkich Polaków.
 

Z wyrazami szacunku,
Michał Pasieczny

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! „Wielkie choinek ubieranie” w Galerii Rumia !