Dzisiaj jest: 14.8.2020, imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy

KORONAWIRUS - Ważne informacje ! SPRAWDŹ !

Reklama:

Pierwsze od 30 lat nowe mieszkania komunalne w Rumi są już gotowe

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 262 Autor:

Zakończyła się realizacja budynku komunalnego przy ul. Żwirki i Wigury.

Pierwsze od 30 lat nowe mieszkania komunalne w Rumi są już gotowe

Zakończyła się realizacja budynku komunalnego przy ul. Żwirki i Wigury. Pierwsi lokatorzy zamieszkają w nowym miejskim obiekcie najprawdopodobniej w drugiej połowie czerwca tego roku. To długo wyczekiwana inwestycja – ostatnie mieszkania komunalne w Rumi wybudowano 30 lat temu, przy ulicy Stoczniowców.
 

Zwieńczenie kilkuletnich działań

Budowa nowych mieszkań komunalnych w Rumi to efekt konsekwentnych działań, prowadzonych od 2014 roku i skierowanych głównie na pozyskanie środków finansowych. Pieniądze udało się zdobyć dzięki realizacji programu wprowadzonego przez burmistrza Michała Pasiecznego oraz miejską radę. W ramach przedsięwzięcia lokatorzy dawnych mieszkań komunalnych mogli je odkupić za 25% rynkowej wartości. W ten sposób sprzedano 100 lokali za łączną kwotę 3 mln zł. Kolejnym działaniem, które umożliwiło realizację tej inwestycji, było uzyskanie 35-procentowej umarzalnej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wykonawcą inwestycji, który został wybrany w drodze przetargu, jest przedsiębiorstwo Volfram.
 

Dla rodzin i osób samotnych

W nowo wybudowanym obiekcie znajdują się łącznie 32 lokale komunalne, w tym: 15 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 35 do 44 m², 8 mieszkań trzypokojowych o powierzchni ok. 52 m², 5 mieszkań jednopokojowych o powierzchni ok. 25 m² oraz 4 mieszkania czteropokojowe o powierzchni ok. 68 m². Całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich mieszkań wynosi ponad 1442 m².
 

Wybudowanym po blisko 30 latach budynkiem komunalnym zapoczątkowaliśmy rewitalizację całego osiedla przy ul. Reja. Między innymi w ten sposób staramy się poprawiać jakość życia naszych mieszkańców – mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi do spraw inwestycji. – W budynku zamieszkają tylko osoby, które do tej pory zajmowały lokale komunalne, nie maja żadnych zaległości finansowych i dbają o dotychczasowe mieszkania – dodaje.


Kto może ubiegać się o mieszkanie komunalne?

Zgodnie z przyjętą przez Radę Miejską Rumi uchwałą, lokale w nowo wybudowanym budynku będą w pierwszej kolejności udostępniane osobom, które:

  • posiadają dochody przekraczające 125% wartości najniższej emerytury w przypadku rodzin i 175% wartości najniższej emerytury w przypadku osób samotnych;
  • zamieszkując dotychczasowe lokale komunalne, nie zalegały z opłatami czynszowymi;
  • należycie wywiązują się z obowiązków nakładanych na najemców.
 

Nowe lokale komunalne mogą być również przekazywane osobom, które obecnie zajmują inne miejskie lokale będące niezbędne gminie z uwagi na przeznaczenie do modernizacji, rozbiórki lub na sprzedaż.
 

O zamieszkanie w nowo wybudowanym budynku komunalnym mogą się także ubiegać mieszkańcy, których sytuacja zdrowotna, zwłaszcza niepełnosprawność, predysponuje do najmu lokalu o wysokim standardzie, a także spełniają pozostałe warunki otrzymania lokalu komunalnego.
 

Z 32 lokali, które powstały w nowo wybudowanym budynku, skorzystają zarówno osoby samotne, jak i kilkuosobowe rodziny. Do tej pory zainteresowanie nowo powstałymi mieszkaniami zadeklarowało 70 rodzin zamieszkujących obecnie inne mieszkania komunalne na terenie Rumi. Pierwsi lokatorzy zagoszczą w nowym budynku najprawdopodobniej w drugiej połowie czerwca tego roku.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Dodaj DARMOWE ogłoszenie w MiastoRumia.pl