Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Reklama:

O przeszłości i przyszłości pomorskiej metropolii

Dodano: rok temu Czytane: 328 Autor:

Debata na temat nowego budżetu UE, ustawa metropolitalna, przedstawienie standardu minimum w integracji imigrantów oraz sprawozdanie z działalności metropolii ...

O przeszłości i przyszłości pomorskiej metropolii

Debata na temat nowego budżetu UE, ustawa metropolitalna, przedstawienie standardu minimum w integracji imigrantów oraz sprawozdanie z działalności metropolii – to główne tematy walnego zebrania członków OMGGS, które odbyło się w poniedziałek 8 czerwca. Spotkanie 56 włodarzy metropolii po raz pierwszy w historii odbyło się w formie wideokonferencji.
 

W spotkaniu udział wzięli wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie, a także zaproszeni goście, wśród nich: poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht, senator Ryszard Świlski, marszałek Mieczysław Struk, przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Pandemia koronawirusa spowodowała, że po raz pierwszy w historii zebranie nie mogło się odbyć na żywo, dlatego przyjęło formę wideokonferencji.
 

Sprawozdanie z działalności za rok 2019

Podczas zebrania prezes zarządu metropolii Michał Glaser przedstawił sprawozdanie z działalności OMGGS za 2019 rok. W dokumencie zaprezentowano projekty realizowane w ubiegłym roku oraz wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez biuro OMGGS. Przedstawione zostało także sprawozdanie finansowe wraz z opinią Komisji Rewizyjnej.
 

Minimum dla imigrantów

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni i współprzewodnicząca Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych OMGGS, zaprezentowała tzw. standard minimum dotyczący integracji imigrantów w szkołach, powiatowych urzędach pracy i wydziałach obsługi mieszkańców gmin i powiatów OMGGS, wraz z informacją o konsultacjach dokumentu. OMGGS jako pierwsza metropolia w Polsce przygotowała zbiór gotowych do wdrożenia rozwiązań dla każdego powiatu oraz gminy.
 

Główną myślą, która nam przyświecała, było stworzenie takiego systemu działań, w którym imigranci poczują się na Pomorzu mieszkańcami naszego regionu i tak też będą traktowani. Nie chcemy sztucznie tworzyć z nich odrębnej grupy. Chcemy spotykać ich w naszych instytucjach, obsługiwać w tych samych urzędach i tymi samymi kanałami, co rdzennych mieszkańców. Rozmawiać i udzielać pomocy, jak każdemu innemu mieszkańcowi – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała.


Ustawa metropolitalna dla Pomorza

Senator Ryszard Świlski przedstawił postępy prac związanych z ustawą metropolitalną dla Pomorza. Przypominamy, że projekt ustawy został przekazany marszałkowi senatu profesorowi Tomaszowi Grodzkiemu.
 

Tekst jednolity ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim zostanie przedstawiony w senacie, na komisji ustawodawczej i samorządu terytorialnego, po zakończeniu wyborów prezydenckich. Chcemy procedować w pełnej zgodzie. Nie chcemy, aby ten ważny dla regionu projekt stał się elementem kampanii wyborczej – mówił senator Ryszard Świlski.


O doświadczeniach pierwszej metropolii w Polsce opowiadał Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii:
 

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, metropolia na Śląsku jest wyłącznie eksperymentem. I dopiero, kiedy ocenione zostaną pierwsze 3 lata jej funkcjonowania, będą wypracowane wnioski, na podstawie których rekomendowane zostaną dalsze działania na Śląsku, jak i powstawanie innych metropolii w Polsce. Według badań, w ramach nowych metropolitalnych działań powinny znaleźć się, tak jak w pomorskiej ustawie, zadania na rzecz adaptacji do zmian klimatu. To, co proponuje Pomorze, chcielibyśmy wykorzystać u siebie. Trzymamy kciuki za każdą kolejną metropolię w Polsce – dodał Kazimierz Karolczak.


Co w nowej perspektywie unijnej?

Ostatnim punktem walnego zebrania była dyskusja nt. nowego budżetu unijnego. Metropolia stoi przed dużym wyzwaniem związanym z przyszłą perspektywą unijną. Kwalifikowalność wydatków rozpoczyna się 1 stycznia 2021 roku, a od blisko 2 lat nie ma informacji, która mówiłaby, jak się do tego przygotować.
 

W związku z pandemią koronawirusa na najbliższe dwa lata nastąpi całkowite rozluźnienie polityki spójności. Rozważane jest wydłużenie ram prawnych. Budżet UE będzie mniejszy niż zaproponowała Komisja Europejska. To może być mniej o 10-20%. Oprócz tego KE zaciągnie kredyty na fundusz odbudowy. To jest dla samorządów bardzo ważne, będzie to 750 mld euro na 4 lata. Fundusz zostanie przeznaczony na działania natychmiastowe, na działania przeciwdziałające skutkom pandemii. Będą to pożyczki pomagające wyjść z kryzysu. Jeszcze w tym roku na walkę z pandemią przeznaczonych zostanie 5 mld euro. Pieniądze te zostaną przekazane krajom, które najbardziej odczuły jej skutki, w tym Polski. W nowej perspektywie będzie nowy cel tematyczny, zielona energia – mówił Jan Olbrycht, szef grupy miejskiej w Parlamencie Europejskim.


Gościem walnego zebrania był Rafał Trzaskowski, inicjator propozycji zmian w pakiecie rozporządzeń unijnych, które wdraża wspólnie z włodarzami Pragi, Bukaresztu, Budapesztu, Gdańska i 30 innych miast Unii Europejskiej.
 

Dodatkowe pieniądze na walkę z kryzysem, trzeba sobie to uczciwie powiedzieć, trzeba będzie oddać, to są pożyczki. W nowym budżecie pieniądze na walkę ze skutkami pandemii na pewno się znajdą, będą również na zieloną transformację, bo jest to absolutny priorytet Unii Europejskiej. Jeśli trzeba będzie ciąć, to ja się obawiam, że będzie to z polityki spójności. Tego trzeba się wystrzegać, tego trzeba się bać. W walce o koperty narodowe, my mówimy o 5%, aby te parę procent trafiło bezpośrednio do tych którzy z tych programów korzystają. Uważam, że trzeba się o to bić, to ma też swój wymiar symboliczny. Popieram pogląd, aby w tych zapisach zaznaczyć, że te pieniądze powinny bezpośrednio trafić do samorządów. Pieniędzy na zieloną transformację nie da się wydać bez udziału samorządów. Trzeba prowadzić skuteczny lobbing, żeby pieniądze z nowych funduszy trafiły do samorządów. Większość samorządów używając swoich kontaktów, powinno się takich instrumentów domagać. To jest w interesie całej Unii. W interesie całej Unii jest posłanie chociaż małego strumienia pieniędzy bezpośrednio do samorządów. Tylko samorządy mogą dokonać zmian, jeśli chodzi o zieloną energetykę. Tylko duże miasta są w stanie przyciąć emisję, jeżeli będą mogły korzystać z pieniędzy unijnych. Przy naszej piekielnie trudnej sytuacji finansowej spowoduje to, że inwestycje będą postępować – mówił Rafał Trzaskowski.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Zamieść Bezpłatne Ogłoszenie w Portalu MiastoRumia.pl