Dzisiaj jest: 15.6.2021, imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

Reklama:

Dom Kultury „Janowo” został zamknięty po blisko 30 latach działalności

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 483 Autor:

Podczas posiedzenia rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo”, które odbyło się 14 grudnia, zapadła decyzja o zamknięciu tamtejszego Domu Kultury.

Dom Kultury „Janowo” został zamknięty po blisko 30 latach działalności

Podczas posiedzenia rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo”, które odbyło się 14 grudnia, zapadła decyzja o zamknięciu tamtejszego Domu Kultury. Jak tłumaczy zarząd spółdzielni, głównym powodem jest sytuacja ekonomiczna będąca następstwem pandemii COVID-19. Instytucji nie udało się uratować od zamknięcia pomimo deklaracji pomocy ze strony Urzędu Miasta Rumi.
 

Jak poinformowała w oficjalnym komunikacie Spółdzielnia Mieszkaniowa „Janowo”, funkcjonowanie Domu Kultury „Janowo” niejednokrotnie było przedmiotem dyskusji w kontekście finansowania jego utrzymania oraz organizacji imprez. Przez lata pokrycie kosztów prowadzenia działalności kulturalnej było możliwe, sytuację zmieniła jednak pandemia.

Podstawowym obowiązkiem Spółdzielni jest utrzymanie zasobów mieszkaniowych w niepogorszonym stanie, dbanie o otoczenie, utrzymanie porządku, usuwanie awarii, a w konsekwencji utrzymanie wartości mieszkań. Nie jest obowiązkiem, a jedynie możliwością, prowadzenie działalności kulturalnej. Z uwagi na to, że naszym priorytetem jest przede wszystkim troska o wszystkich mieszkańców Spółdzielni, należało dokonać niełatwego wyboru. Niestety działalność kulturalna w takich okolicznościach schodzi na dalszy plan – czytamy na facebookowej stronie Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo”.

Dom Kultury „Janowo” przez niespełna 30 lat dbał o rozwój kulturalny Rumi oraz realizację bogatej oferty skierowanej do wszystkich mieszkańców. Doceniając zaangażowanie pracowników tej placówki oraz chcąc ją uratować od zamknięcia, przedstawiciele urzędu miasta, pomimo trudnej dla wszystkich sytuacji epidemicznej, złożyli propozycje wsparcia finansowego.

Podtrzymaliśmy wcześniejszą deklarację o wysokości dofinansowania działalności DK „Janowo” na rok 2021 – w budżecie miasta zabezpieczono na ten cel 100 tys. zł, a w sierpniu planowaliśmy wygospodarować dodatkowe 40 tys. zł. Zadeklarowaliśmy również, że środki finansowe, których nie udało się wykorzystać w 2020 roku w związku z obostrzeniami epidemicznymi, około 50 tys. zł, zostałyby zabezpieczone dla tej placówki na rok 2021. Złożyliśmy też propozycję wykupu lokalu mieszczącego się przy ul. Pomorskiej 11, zajmowanego obecnie przez filię nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. Zaproponowaliśmy również pomoc wyspecjalizowanej i doświadczonej komórki urzędu miasta w pozyskiwaniu dodatkowych zewnętrznych środków finansowych – wymienia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Były to jedyne warianty pomocy, które zgodnie z prawem mogliśmy zaproponować. Zapewniliśmy również radę nadzorczą janowskiej spółdzielni o chęci dalszej współpracy oraz gotowości do rozmów na temat proponowanych przez nas rozwiązań. Wierzyliśmy, że dzięki temu uda się uratować „nasz” dom kultury – dodaje burmistrz.

Pomimo podjętej przez spółdzielnię decyzji o zamknięciu DK „Janowo” przedstawiciele urzędu nadal prowadzą rozmowy z zarządem w sprawie uratowania placówki.
 Historia Domu Kultury „Janowo” w pigułce

Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo” powstał w 1992 roku. Jego pierwsze zręby budował Ireneusz Leśniak, a przez 25 lat placówką kierował Leszek Winczewski. Działalność instytucji była skierowana do wszystkich mieszkańców. W Domu Kultury cyklicznie odbywały się m.in. wystawy plastyczne, koncerty, recitale, spektakle teatralne, biesiady literackie, festiwale i konkursy, organizowano także rekreację letnią i zimową dla dzieci i młodzieży. Prowadzono również działalność różnorodnych kół zainteresowań, w tym:
klub seniora, zespół brydża sportowego i wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także zajęcia: rytmikę, plastykę, zumbę, gimnastykę 60+ oraz kurs samoobrony dla kobiet. Wśród najważniejszych osiągnięć placówki wymienić można zorganizowanie 11. edycji Dyktanda Ortograficznego Wybrzeża, 5 przeglądów miejskich plastyków, 16 konkursów dla dzieci „Od Janowa do Opola” oraz 40 imprez pod hasłem „Kaszubska Niedziela w Janowie”. Od 2004 roku Dom Kultury organizował koncerty i festyny na plenerowej scenie janowskiego parku, gdzie wystąpili m.in. „Kombi”, „Czerwone Gitary”, „Żuki” oraz „2 plus 1”. Pomijając okres pandemii, każdego roku z działalności Domu Kultury „Janowo” korzystało około 20 tysięcy osób.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Sprawdź! Jak załatwić w Rumi sprawy urzędowe w dobie pandemii