Dzisiaj jest: 11.5.2021, imieniny: Igi, Mamerta, Miry

Reklama:

Nowy narybek w Zagórskiej Strudze

Dodano: 3 tygodnie temu Czytane: 174 Autor:

Około 15 tysięcy pstrągów potokowych wpłynęło do Zagórskiej Strugi.

Nowy narybek w Zagórskiej Strudze

Około 15 tysięcy pstrągów potokowych wpłynęło do Zagórskiej Strugi. To efekt kolejnej akcji zarybiania rzeki, realizowanej wspólnie przez Urząd Miasta Rumi oraz tutejsze koło Polskiego Związku Wędkarskiego.
 

Będąca symbolem Rumi rzeka cyklicznie zyskuje nowych mieszkańców od ponad 45 lat. Przedsięwzięcie od początku było realizowane przez Polski Związek Wędkarski, a od 2006 roku w kosztach partycypuje urząd miasta.

Tegoroczne zarybianie odbyło się w poniedziałek 19 kwietnia. Do górnego odcinka Zagórskiej Strugi wpuszczono około 15 tysięcy kilkucentymetrowych pstrągów potokowych, tzw. wylęg żerujący. Ryby pochodzą z rumskiej hodowli mieszczącej się przy ul. Świętego Józefa 24, będącej jedną z najstarszych w regionie i jedyną znajdującą się na cieku. Dzięki temu wypuszczone na wolność drapieżniki mają ułatwioną aklimatyzację.
 

Jak podkreślają wędkarze, przy corocznym spuszczaniu wody na okres zimowy większość pstrągów potokowych spływa w kierunku morza. Później jednak wracają. Jesienią czy latem w Zagórskiej Strudze można dojrzeć nawet metrowe trocie i pstrągi.

W wodach będących w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego, takich jak Zagórska Struga, obowiązują określone regulacje dotyczące ochrony pstrąga potokowego. Osoby dopuszczające się nielegalnego połowu ryb, w zależności od ich wartości, popełniają wykroczenie lub przestępstwo. Wędkarze podkreślają jednak, że w Rumi tzw. presja wędkarska jest na szczęście bardzo mała i nie ma znaczącego wpływu na liczebność populacji pstrąga. 
 Zagórska Struga to rzeka wypływająca z jeziora Marchowo Zachodnie. W swoim górnym przepływie rynną polodowcową o długości 11 kilometrów przyjmuje kilka niewielkich dopływów z obszaru Pojezierza Kaszubskiego. W Koleczkowie stanowi północną granicę pasma Wzgórz Chwaszczyńskich i wpływa w leśny obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, mijając Piekiełko, Starą Piłę, Szmeltę i Zagórze. W Centrum Rumi rozpoczyna się odcinek ujściowy rzeki prowadzący poprzez znajdujące się na Pobrzeżu Kaszubskim Starą Rumię i Kazimierz. W odległości ok. 1,8 km na północny zachód od Kazimierza rzeka łączy się z Kanałem Łyskim. Stąd betonowym korytem, już jako Kanał Leniwy, kieruje się ku ujściu do Zatoki Gdańskiej w okolicy rezerwatu Beka w Nadmorskim Parku Krajobrazowym. Ma około 28 km długości. Rzeka zachowała charakter strumienia górskiego z licznymi meandrami i bystrzycami. W XIX wieku na odcinku między Piekiełkiem a Starą Piłą rzeka była używana do spławiania drewna. Umożliwiał to system śluz do spiętrzania wody.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Uwaga! Wizyta w urzędzie możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym jej umówieniu. Rejestracja odbywa się internetowo bądź telefonicznie.