Dzisiaj jest: 29.11.2021, imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina

Balony z Helem Rumia - tel.: 531 06 96 96

Reklama:

Zmodernizowany stadion jest do dyspozycji mieszkańców

Dodano: 2 lata temu Czytane: 442 Autor:

Zakończyły się prace związane z modernizacją stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi.

Zmodernizowany stadion jest do dyspozycji mieszkańców

Zakończyły się prace związane z modernizacją stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi. To oznacza, że obiekt został przekazany do dyspozycji mieszkańców. Inwestycja, łącznie z kanalizacją burzową, kosztowała ponad 5 milionów złotych.
 

Od poniedziałku (5 sierpnia) można korzystać ze zmodernizowanego stadionu MOSiR. Przeprowadzenie remontu było niezbędne z wielu powodów, a jednym z nich był brak odwodnienia. Po intensywnych opadach deszczu obiekt nie nadawał się do użytku. Przez lata również żwirowa nawierzchnia bieżni utrudniała treningi lekkoatletyczne uczniom i zawodnikom lokalnych klubów sportowych. W lipcu tego roku problem ten został ostatecznie rozwiązany.
 

Otwarcie nowej bieżni pozytywnie wpłynie na jakość treningów lekkoatletycznych oraz podniesie bezpieczeństwo i komfort trenujących. Z bieżni można korzystać za darmo, co z pewnością przełoży się na liczbę chętnych. W wielu miastach za korzystanie z takich obiektów trzeba zapłacić – podkreśla Karol Zalewski, trener personalny, triathlonista i dwukrotny zwycięzca ultramaratonu „Ultra-Janosik”. – Warto przy okazji przypomnieć o dobrej praktyce używania torów biegowych: osoby biegnące wolniej powinny korzystać z zewnętrznych torów, te wewnętrzne zwyczajowo przeznaczone są dla szybszych biegaczy – dodaje.

Nowa bieżnia wykonana jest z charakterystycznego czerwonego tartanu, czyli specjalnego tworzywa poliuretanowego, które jest niezwykle odporne na ścieranie. Tartanu używa się nie tylko do wykładania bieżni, lecz także rozbiegów, rzutni i boisk sportowych. Powszechnie stosuje się go w obrębie obiektów lekkoatletycznych na całym świecie.

Na dystansie 400 metrów bieżnia podzielona została na cztery tory, natomiast dodatkowe dwa tory pojawiły się na dystansie 100 metrów. W ramach inwestycji przebudowano także m.in. rozbieg do skoku w dal i trójskoku oraz rzutni do rzutu kulą. Obiekt doczekał się też częściowej modernizacji ogrodzenia oraz skarpy pod dawnymi trybunami. Powstało również nowe oświetlenie.
 

Realizacja inwestycji była możliwa, dzięki zdobytemu przez urząd dofinansowaniu. Miasto pozyskało na ten cel 900 tysięcy złotych z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz blisko 400 tysięcy złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nowa bieżnia umożliwi prowadzenie treningów interwałowych czy rytmowych, a przede wszystkim organizację zawodów lekkoatletycznych wyższej rangi niż te dotychczasowe. W obrębie obiektu zaplanowano też miejsca, w których można doskonalić technikę skoku w dal czy skoku wzwyż – zauważa Grzegorz Grinholc, nauczyciel wychowania fizycznego, lekkoatleta i wicemistrz świata w chodzie sportowym na dystansie 10 km. – Polecam korzystanie z obiektu zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Warto też pamiętać, że nawierzchnia tartanowa jest o wiele bardziej sprężysta niż kostka brukowa czy asfalt, dzięki czemu minimalizuje ryzyko urazów w obrębie stawów. Biegając po nawierzchni tartanowej o wiele łatwiej kontrolować również prawidłową technikę biegu – podsumowuje.

Obecnie wejście na bieżnię odbywa się wyłącznie przez recepcję hali MOSiR, natomiast tor numer 1 jest przeznaczony tylko do treningów specjalistycznych. Pełny regulamin obiektu można znaleźć pod tym linkiem.
 Stadion oddano do użytku w 1964 roku, a żwirowa bieżnia ulokowana była w jego obrębie od początku istnienia obiektu. Na modernizację kierownictwo MOSiR-u czekało kilkadziesiąt lat. Dla jednostki jest to szansa na organizację ogólnopolskich imprez sportowych oraz goszczenie najlepszych zawodników z kraju. Skorzystają także stali bywalcy, którzy do tej pory amatorsko i profesjonalnie trenowali na żwirowej bieżni.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! „Wielkie choinek ubieranie” w Galerii Rumia !