Reklama:
HurtowniaAnimatora.pl - Wszystko na Twoje Party !

Dzisiaj jest: 2.7.2025, imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Reklama: KursAnimatora.pl - Kursy Internetowe z Licencją na Zabawianie !

Z naturą nam pod rękę. Relacja z V Pomorskiego Forum Animacji Społecznej i Kulturalnej

Dodano: tydzień temu Czytane: 189 Autor:

Animatorki i animatorzy z całego regionu wspólnie celebrowali święto relacji, zaangażowania i twórczego fermentu. Wydarzenie okazało się nie tylko przestrzenią dialogu, ale przede wszystkim...

Z naturą nam pod rękę. Relacja z V Pomorskiego Forum Animacji Społecznej i Kulturalnej
 

Animatorki i animatorzy z całego regionu wspólnie celebrowali święto relacji, zaangażowania i twórczego fermentu. Wydarzenie okazało się nie tylko przestrzenią dialogu, ale przede wszystkim żywym organizmem wspólnoty. Pomorskie Forum Animacji Społecznej i Kulturalnej odbyło się w sobotę 7 czerwca 2025 roku w siedzibie Fundacji RC w Gdańsku. Motywem przewodnim była Natura.
 

Animacja społeczna i natura - jest to jeden z najbardziej naturalnych duetów, a gdy do niego dołączy jeszcze animacja kulturalna, to powstaje idealny trójkąt. Jego wierzchołki związane są silną nicią relacji, która współgra, by tworzyć emocje i wspólnotę. Trójkąt ten nie zawsze jest równoboczny, bo czasem więcej jest natury, czasem kultury, ale bezpiecznie spoczywa on na mocnej podstawie złożonej z uważności na dobrostan otoczenia, z poczucia bycia razem w społeczności i harmonii w wyznaczaniu kierunków działań animacyjnych i kulturalnych.
 

Forum to doświadczenie i doświadczanie

Organizatorzy, zainspirowani ideą bliskości, wspólnotowości i powrotu do pierwotnych źródeł, zaplanowali Forum jako przestrzeń nie tylko inspirujących dyskusji, ale i głębokiego oddechu. W programie znalazły się warsztaty w plenerze, spotkania na świeżym powietrzu, dekoracje inspirowane miejskimi fantazjami o dzikim ogrodzie, stroje przywołujące ducha łąki i lasu. Wszystko miało być organiczne, lekkie, zielone.
 

Ten cel został osiągnięty, co widać było nie tylko w angażujących dyskusjach i prelekcjach, ale przede wszystkim w atmosferze przesiąkniętej poczuciem wspólnoty i harmonii. Główna bohaterka - natura - została szeroko uhonorowana: jako źródło inspiracji, ale też jako partnerka w dialogu i tło działań animacyjnych.
 

Wydarzenie miało dać impuls do autorefleksji i pogłębionej rozmowy. Pojawiły się pytania: jak animacja społeczna i kulturalna powinna reagować na kryzysy ekologiczne, jak działania i wartości przenosić na relację z przyrodą, jak świadomość wzajemnych zależności uczy pokory, ale też odpowiedzialności?
 

Dla niektórych Forum okazało się momentem osobistej przemiany – punktem, w którym animator kultury odkrywa w sobie aktywistę ekologicznego. Dla innych – szansą na spotkanie osób, które z podobną pasją i zaangażowaniem działają w swoich lokalnych środowiskach. A dla wszystkich – przestrzenią, w której można było na chwilę „wyciągnąć głowę z siebie” i poczuć się częścią większej całości.
 

Ogród 3. sektora

Warto podkreślić, że całe wydarzenie odbywało się w otwartej, półplenerowej formule: główne punkty programu miały miejsce w namiocie ustawionym na dziedzińcu Fundacji RC, natomiast część warsztatowa i networkingowa toczyła się w ogrodzie przed siedzibą. Ta przestrzenna konfiguracja doskonale korespondowała z motywem przewodnim, stając się symbolicznym dopełnieniem treści i formy spotkania. To właśnie w tym duchu jedna z uczestniczek zauważyła, że “idealna zewnętrzna sala warsztatowa powinna mieć nie tylko zadaszenie i dostęp do mediów – ale też rosnące w jej centrum drzewo. Bo tylko wtedy możemy mówić o prawdziwym połączeniu z otoczeniem”.
 

Z przechwyconych słów i fraz dobiegających z koców i leżaków, na których wypoczywały osoby uczestniczące, można było wywnioskować, że gdyby organizacje pozarządowe były ogrodem, to byłby on bardzo różnorodny, najlepiej gdyby powstał z samosiejek, albo roślin migrujących. W tym ogrodzie rosłyby te chwasty (te dobre) jako niedoceniane, ale bardzo silne rośliny, byłoby mnóstwo ziół i polnych kwiatów, rozkwitających w cieniu dębów lub baobabów. Raz ogród byłby dżunglą, raz ogrodem leśnym, nieuporządkowanym, niesymetrycznym, nieposkromionym, czyli wolnym, wijącym się w rytmie własnej harmonii i zasad poszanowania przestrzeni każdego.
 

Wydarzenie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna oraz ze środków Miasta Gdańska.
 

Partnerzy:

  • Nadbałtyckie Centrum Kultury
  • Laboratorium Innowacji Społecznych
  • Fundusz Akumulator Społeczny, Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych
  • Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG
 

Partner eventowy:

  • Stowarzyszenie Morena
 

Patronaty honorowe objęli:

  • Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
  • Wojewoda Pomorski Beata Rutkiewicz
  • Prezydent Miasta Gdyni Aleksandra Kosiorek
  • Prezydentka Miasta Sopotu Magdalena Czarzyńska - Jachim
  • Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot
 

Patronat lokalny:

 

Patronaty medialne:

  • gdansk.pl
  • Zawsze Pomorze
  • Radio Gdańsk

Autor Zdjęć: Kinga Bujak, poprostu studio.

Pomorskie Forum Animacji Społecznej i Kulturalnej


 


Reklama Impra.Shop