Dzisiaj jest: 24.10.2021, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Reklama:

Biel i czerwień opanowały Rumię

Dodano: 2 lata temu Czytane: 443 Autor:

Tysiące mieszkańców Rumi i okolic świętowało wspólnie 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Biel i czerwień opanowały Rumię

Tysiące mieszkańców Rumi i okolic świętowało wspólnie 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym punktem obchodów była uroczysta parada, która przeszła głównymi ulicami miasta.
 

Obchody, jak co roku, rozpoczęły się 11 listopada o godzinie 12:30 przy pomniku Wybickiego i Derdowskiego, gdzie kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta: burmistrz Michał Pasieczny oraz radni. Natomiast o godzinie 13:00 w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.
 

Chwilę po nabożeństwie z ulicy Piłsudskiego ruszyła biało-czerwona parada. Na jej czele stali harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i żołnierze 18. Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Zaraz za piechotą dumnie prezentował się aktor odgrywający marszałka Józefa Piłsudskiego, przemieszczający się repliką polskiego kabrioletu z początku XX wieku. Następne w kolumnie były prawdopodobnie największe ruchome atrakcje tego dnia, czyli pojazdy z Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”, z czołgiem na czele. Nie zabrakło też rekonstruktorów, samochodu-muzeum oraz zabytkowych pojazdów zrzeszonych w ramach zlotu organizowanego przez właściciela „Rumskiego Fiata 125p”. Oficjalny korowód zamykał wóz strażacki, Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo, Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej „Chorągiew Jakuba Wejhera”, poczty sztandarowe, władze miasta, a także harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego oraz uczniowie i nauczyciele.
 

Przemarsz zakończył się przy obelisku na ul. Chełmińskiej, gdzie zgromadzeni mogli wysłuchać przemówień i apelu wygłoszonego ku czci poległych bohaterów. Zakończeniem ceremonii była salwa honorowa oraz wystrzał armatni, po których rozpoczął się rodzinny festyn militarny. Mieszkańcy mogli się tam m.in. zapoznać ze sprzętem militarnym pochodzącym z różnych epok, porozmawiać z rekonstruktorami historycznymi, posmakować wojskowej grochówki, a także wykonać pamiątkowe zdjęcia.
 

Z kolei kulturalne atrakcje czekały w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi, gdzie chętni mogli posłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Śpiewaczy św. Cecylia i Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego.

Cieszę się niezmiernie, że rumianie tak pięknie i tłumnie świętowali tego dnia. W paradę i organizację atrakcji towarzyszących zaangażowanych była masa ludzi, z przewodniczącym rady miejskiej Arielem Sinickim włącznie. To pokazuje, że jest w nas potrzeba, by upamiętnić odzyskanie niepodległości, by wspólnie świętować i nie dopuścić już nigdy więcej do wojen i przemocy – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! Od 1 listopada 2021 roku nastąpi zmiana rachunków bankowych Urzędu Miasta Rumi i zamknięcie kasy.