Zaczepki, niestosowne propozycje, poczucie zagrożenia - takie relacje coraz częściej pojawiają się wśród kobiet korzystających z dworców PKP i SKM w Rumi, Redzie i Wejherowie w godzinach nocnych i wczesnorannych. Zaniepokojeni tym tematem, zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie z prośbą o oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Sygnały od mieszkanek
Do naszej redakcji dotarły relacje mieszkanek Rumi i Wejherowa, opisujące nieprzyjemne sytuacje w okolicach dworców - głównie około godziny 1:00 w nocy oraz między 4:00 a 5:00 rano. Kobiety, wracające z pracy lub jadące na wczesną zmianę, opisywały zaczepianie przez nieznanych mężczyzn, w tym składanie niestosownych propozycji. Podobne ostrzeżenia pojawiają się coraz częściej na lokalnych grupach społecznościowych, gdzie kobiety wzajemnie się o tym informują i ostrzegają.
Co mówią dane policyjne?
W odpowiedzi na nasze zapytanie Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie poinformowała, że dokonała analizy zgłoszeń i interwencji odnotowanych w policyjnych systemach od 1 stycznia do 22 czerwca 2026 roku w rejonie dworców kolejowych w Wejherowie, Redzie i Rumi. Jak podkreśla asp. sztab. Pani Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie, w analizowanym okresie nie odnotowano zgłoszeń wynikających z opisywanych przez nas sygnałów.
To ważna informacja - oznacza ona, że mimo relacji pojawiających się w mediach społecznościowych, formalnie nikt takich zdarzeń w tym rejonie i czasie nie zgłosił policji. Jednocześnie warto podkreślić, że brak zgłoszeń nie musi oznaczać braku samych sytuacji - może świadczyć też o tym, że kobiety, które doświadczyły zaczepek, nie zdecydowały się na formalne zgłoszenie.
Policja zapewnia o patrolach
Komenda zapewnia, że funkcjonariusze regularnie realizują zadania patrolowe na terenie całego powiatu, w tym również w rejonach dworców, zarówno w godzinach dziennych, jak i nocnych. Dyslokacja patroli jest na bieżąco dostosowywana do aktualnych zagrożeń, zgłoszeń mieszkańców oraz analiz stanu bezpieczeństwa.
Zalecenia policji dla kobiet podróżujących samotnie
W trosce o własne bezpieczeństwo, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych, policja zaleca kobietom podróżującym samotnie zachowanie podstawowych zasad ostrożności:
- w miarę możliwości warto poruszać się trasami dobrze oświetlonymi i uczęszczanymi przez innych ludzi,
- jeśli to możliwe, bezpieczniej jest przemieszczać się w towarzystwie innych osób niż samotnie,
- podczas podróży pociągiem warto wybierać miejsca w pobliżu obsługi składu, na przykład w pierwszych wagonach, gdzie zwykle znajduje się maszynista oraz personel pociągu,
- w przypadku odczuwania zagrożenia lub niepokojącego zachowania ze strony innych osób należy niezwłocznie poinformować obsługę pociągu lub skontaktować się z numerem alarmowym 112.
Jak i gdzie zgłaszać niepokojące sytuacje?
Policja przypomina, że każda sytuacja wzbudzająca obawy o własne bezpieczeństwo może zostać zgłoszona na numer alarmowy 112, bezpośrednio w najbliższej jednostce policji. W przypadku zgłoszenia bardzo ważne jest podanie możliwie dokładnej lokalizacji, opisu sytuacji, liczby osób uczestniczących w zdarzeniu oraz wszelkich informacji, które mogą pomóc służbom w szybkim i skutecznym podjęciu interwencji - pozwala to właściwie ocenić sytuację i skierować na miejsce odpowiednie siły i środki.
Jako Redakcja, zachęcamy wszystkie mieszkanki, które doświadczyły podobnych sytuacji, do ich zgłaszania - nie tylko na lokalnych grupach społecznościowych, ale przede wszystkim odpowiednim służbom. To jedyny sposób, by dane policyjne faktycznie odzwierciedlały skalę problemu i pozwalały skutecznie reagować.































