Dzisiaj jest: 6.12.2019, imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Termowizyjna kamera pomaga strażakom ratować życie i dobytek

Dodano: tydzień temu Czytane: 95 Autor:

Termowizyjna kamera pomaga strażakom ratować życie i dobytek

Wybuch pieca centralnego ogrzewania, poszukiwania zaginionego w lesie mężczyzny czy pożar pojazdu przewożącego odpady – to tylko przykłady sytuacji, w których już przydała się strażakom termowizyjna kamera. Zakup urządzenia, będącego od początku listopada na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rumi, sfinansował urząd miasta.

Zakupiony sprzęt to kamera firmy Scott – model X380. Jest to zaawansowane technologicznie, inteligentne urządzenie służące do obrazowania termicznego. Kamera została zaprojektowana do pracy w najtrudniejszych warunkach i umożliwia identyfikację najgorętszego oraz najzimniejszego punktu w przeszukiwanym obszarze.

W codziennej służbie kamera używana jest zarówno podczas pożarów, w celu lokalizacji ognia lub lokalizacji rozgrzanych elementów, jak i w zadymionych pomieszczeniach, gdzie ułatwia odnalezienie osób poszkodowanych i pozwala ograniczyć zużycie wody, co diametralnie zmniejsza szkody popożarowe – wyjaśnia kapitan Tomasz Ziarek z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie.

Jak podkreślają strażacy, X380 pozwala również na identyfikację najzimniejszych punktów, co sprawdza się podczas lokalizacji wycieku gazów sprężonych, takich jak popularna mieszanina propan-butan. Ponadto kamera świetnie sprawdza się w otwartej przestrzeni podczas poszukiwania osób zaginionych oraz umożliwia nagrywanie obrazu z prowadzonych działań. Nagrany w ten sposób materiał filmowy może zostać wykorzystywany w celach szkoleniowych.

Koszt kamery to 20 tysięcy złotych, zakup został w pełni sfinansowany ze środków urzędu miasta. W oficjalnym przekazaniu sprzętu uczestniczyli m.in. starosta wejherowski Gabriela Lisius, wicestarosta Jacek Thiel oraz przewodniczący Rady Miejskiej Rumi Ariel Sinicki. Urządzenie pozostanie na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rumi.

www.HurtowniaAnimatora.pl - - - Przygotuj się na Boże Narodzenie z Hurtownią Animatora ! Prezenty, Dekoracje Swiąteczne, Stroje Mikołaja i dużo... dużo... więcej... ! - - - www.HurtowniaAnimatora.pl