Dzisiaj jest: 17.9.2021, imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza

Reklama:

Nowy system śmieciowy – pytania i odpowiedzi

Dodano: 2 lata temu Czytane: 2059 Autor:

Od 1 lutego 2020 roku na terenie Rumi będą obowiązywać nowe stawki tzw. opłaty śmieciowej. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Nowy system śmieciowy – pytania i odpowiedzi

Od 1 lutego 2020 roku na terenie Rumi będą obowiązywać nowe stawki tzw. opłaty śmieciowej. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
 


 

1. Z czego wynika podwyżka opłaty i dlaczego nowa miesięczna stawka została oszacowana na 32 złote od osoby?

Rumia to kolejny samorząd w regionie, który zmuszony jest podnieść stawkę za wywóz śmieci, na co wpłynęło wiele niezależnych od gminy czynników. Przyczyniła się do tego m.in. rosnąca ilość odpadów, wzrost kosztów wysypiska, malejące ceny skupu plastiku i makulatury, a także konieczność wydzielenia nowej frakcji – odpadów bio-kuchennych. Szczegółowe wyliczenia są ujęte w infografice.

2. Z czego wynika pojawienie się nowej frakcji odpadów i czy konieczny jest zakup kolejnych pojemników?

Decyzją Ministerstwa Środowiska wszystkie samorządy w Polsce zostały zobligowane do wydzielenia kolejnej kategorii śmieci, a pojemniki oraz worki na te odpady będzie zapewniać mieszkańcom gmina.

3. Czy segregacja odpadów jest konieczna?

Od przyszłego roku, zgodnie z ustawą przyjętą przez sejm, będzie obowiązywać tylko jedna stawka, a wszyscy mieszkańcy będą zobligowani do segregacji odpadów. Jeśli odpady nie będą segregowane, gmina zgodnie z ustawą będzie musiała nałożyć karną stawkę – 100 złotych miesięcznie od osoby. W przypadku budynków wielolokalowych, zgodnie z przepisami prawa, nieprzestrzeganie segregacji rodzi odpowiedzialność zbiorową.

4. Czy wywozem śmieci musi zajmować się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rumi?

Miasto ogłosiło przetarg i gdyby został on rozstrzygnięty, wygrałby go PUK. Wybrany więc został korzystniejszy model współpracy, tzw. in-house. Dzięki temu maksymalny zarobek PUK-u ustalony jest na poziomie 2%, czyli tzw. rozsądnego zysku. Co roku zewnętrzna firma dokonuje audytu, którego celem jest sprawdzenie kosztów obsługi systemu. Jeśli by się okazało, że gmina zapłaciła za dużo, to spółka musiałaby dokonać zwrotu pieniędzy. Natomiast, jeśli spółka odnotowałaby stratę, gmina musiałaby jej dopłacić.

5. Czy śmieci muszą być wywożone do Eko Doliny w Łężycach?

Nie muszą, jest to podyktowane względami ekonomicznymi. Najbliższym konkurencyjnym zakładem utylizacji odpadów jest wysypisko w Szadółkach. Jest ono oddalone od Rumi nie o 7 kilometrów (jak w przypadku Łężyc), ale o 35 kilometrów. Sama zmiana lokalizacji miałaby więc ogromny wpływ na koszty i czas realizacji usług. Warto podkreślić, że obowiązujące w Szadółkach stawki są zbliżone do tych w Łężycach.

6. Czy miasto może zarabiać na wywozie śmieci?

Miasto, zgodnie z prawem, nie może pobierać ani mniej, ani więcej pieniędzy niż jest potrzebne na utrzymanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi, a maksymalny zarobek PUK-u jest ograniczony do 2%.

7. Czy mieszkańcy mogą wywozić śmieci na własną rękę bądź indywidualnie zawierać umowy z odpowiednim podmiotem?

Zgodnie z prawem nie ma takiej możliwości. Każdy mieszkaniec składa deklarację, w której podaje liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość, a gmina organizuje wywóz odpadów. Należy również pamiętać, że odbierana jest każda ilość śmieci, dlatego ich samodzielny wywóz czy utylizacja są pozbawione sensu.

8. Czy opłata śmieciowa może być naliczana według powierzchni zamieszkiwanego lokalu bądź zużycia wody?

Do połowy 2020 roku będzie prowadzona analiza mająca wykazać, jaki system naliczania opłat jest najbardziej korzystny i sprawiedliwy dla mieszkańców Rumi. Pod uwagę brane jest również wspomniane naliczanie opłaty od metra sześciennego zużytej wody, ponieważ jest to metoda niepozwalająca na unikanie tzw. opłaty śmieciowej – nawet osobom przebywającym tymczasowo na terenie miasta. Ze względu na specyfikę Rumi, czyli gęstą zabudowę jednorodzinną, naliczanie opłaty w oparciu o powierzchnię mieszkalną byłoby niesprawiedliwe. Wiele starych domów o łącznej powierzchni przekraczającej 150 m² zamieszkuje jedna bądź dwie osoby – dla tych mieszkańców byłyby to znacznie zawyżone opłaty.

9. Czy przewidziane są jakieś ulgi przy naliczaniu opłaty za odbiór i wywóz śmieci?

Właściciele nieruchomości zabudowanych jednorodzinnymi budynkami mieszkalnymi, którzy kompostują bioodpady, mogą liczyć na zwolnienie z części miesięcznej opłaty w wysokości 3,2 zł od osoby (10% miesięcznej opłaty).

10. Czy jest szansa na obniżenie stawek tzw. opłaty śmieciowej?

Tak, mogłaby się do tego przyczynić m.in. sumienna segregacja odpadów przez mieszkańców oraz zmiana sposobu naliczania opłat. Według wstępnych szacunków miesięczna stawka mogłaby wówczas zostać obniżona o około 5 złotych od osoby.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Dodaj Bezpłatne Ogłoszenia w Portalu MiastoRumia.pl