Dzisiaj jest: 28.3.2020, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

KORONAWIRUS - Ważne informacje ! SPRAWDŹ !

Węzeł integracyjny w Rumi staje się rzeczywistością

Dodano: tydzień temu Czytane: 170 Autor:

Węzeł integracyjny w Rumi staje się rzeczywistością

Rozpoczyna się realizacja największej w historii Rumi inwestycji, czyli budowy węzła integracyjnego z tunelem. Umowa z wykonawcą, którym jest przedsiębiorstwo budowlane Budimex, została podpisana 18 marca w gabinecie burmistrza Michała Pasiecznego. Roboty budowlane ruszą w najbliższy poniedziałek.

Przygotowania do inwestycji zakończyły się w lutym tego roku. Wówczas wyburzona została dawna siedziba Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”. Równolegle dobiegła końca analiza propozycji złożonych w ramach przetargu. Spośród pięciu zainteresowanych, którzy przedstawili oferty opiewające na kwoty od niespełna 61 do 91 milionów złotych, wybrany został Budimex. Zwieńczeniem tych przygotowań było uroczyste podpisanie umowy, w którym uczestniczyli dyrektor zespołu projektów Wojciech Kołacki oraz burmistrz Michał Pasieczny.

Przypominamy, że w ramach budowy węzła integracyjnego z tunelem w Janowie, który połączy dwie części miasta, powstaną również m.in. parkingi, ścieżki rowerowe, kładki dla pieszych, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz wiaty autobusowe. Projekt przewiduje także znaczącą przebudowę infrastruktury wokół dworca kolejowego w Rumi, gdzie przybędzie m.in. miejsc parkingowych i ścieżek rowerowych.

Celem inwestycji jest przede wszystkim usprawnienie ruchu drogowego. Dzięki temu przedsięwzięciu możliwa będzie również integracja różnych środków transportu. Oznacza to, że powstanie funkcjonalny i spójny system komunikacji drogowej, a co za tym idzie – zwiększy się liczba pasażerów, a zmniejszą się korki i emisja spalin.

Ze względu na bardzo szeroki zakres prac, realizacja inwestycji została podzielona na etapy. W pierwszej kolejności zbudowany zostanie układ drogowy w okolicach garaży przy ulicy Gdańskiej. Przebudowana zostanie również tamtejsza infrastruktura podziemna, a na terenie byłego ogniska szkolno-wychowawczego powstanie parking. Nie zabraknie też oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej. Prace spowodują, że dojazd do garaży będzie utrudniony, a chwilami nawet niemożliwy.

Równolegle wykonawca rozpocznie budowę ulicy Oliwskiej na odcinku od ulicy Gdańskiej do ulicy Łużyckiej oraz budowę ulicy Łużyckiej. Tam również powstanie oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa, chodniki i zatoki parkingowe, a także nasadzenia. Wspomniane ulice zostaną wyłączone z ruchu, możliwy będzie jedynie dojazd do okolicznych posesji. Mieszkańcy chcący dotrzeć do ulicy Wyszeckiego będą mogli skorzystać z nowego układu drogowego w obrębie garaży przy ulicy Gdańskiej.

Prace rozpoczną się w poniedziałek 23 marca, efekt końcowy będzie widoczny najprawdopodobniej w październiku 2022 roku. Koszt inwestycji to prawie 61 milionów złotych. Do tej pory udało się zdobyć na ten cel unijną dotację w wysokości ponad 17 milionów złotych, kwota dofinansowania może się jeszcze zwiększyć.

Węzeł w Rumi Janowie jest jednym z 26 tego typu obiektów realizowanych na Pomorzu w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Wartość wszystkich węzłów to ponad 693 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to 285 mln zł.

UWAGA ! WAŻNE ! ------->>> KORONAWIRUS – najważniejsze informacje, zalecenia i decyzje podjęte ze względów profilaktycznych przez Burmistrza Rumi