Dzisiaj jest: 6.6.2020, imieniny: Laury, Laurentego, Nory

KORONAWIRUS - Ważne informacje ! SPRAWDŹ !

Miasto Rumia kupiło laptopy dla uczniów i nauczycieli

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 145 Autor:

Miasto Rumia kupiło laptopy dla uczniów i nauczycieli

Rumia zdobyła rządowe dofinansowanie w wysokości 100 tysięcy złotych na zakup laptopów dla miejskich szkół. Nabyty w ramach ministerialnego programu sprzęt umożliwi uczniom i nauczycielom realizację zdalnego nauczania podczas epidemii.

Realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji projekt pod nazwą „Zdalna Szkoła – wsparcie ogólnopolskiej sieci edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na terenie Polski stanu epidemii. Tymczasowe zamknięcie placówek oświatowych wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie zamiast w szkolnych ławkach zasiadają przed monitorami domowych komputerów. Niestety wielu z nich nie posiada dostępu do internetu lub sprzętu, na którym może realizować podstawy programowe.

W Rumi większość nauczycieli pracuje zdalnie, na prywatnych komputerach, a w poszczególnych przypadkach szkoły wypożyczyły im niezbędny sprzęt. Nauczyciele przekazują uczniom oraz ich rodzicom materiały za pośrednictwem usług takich jak Google Drive czy Google Class Room, e-dziennika, popularnych komunikatorów oraz platform polecanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W niektórych przypadkach realizacja zdalnej edukacji okazała się jednak utrudniona lub nawet niemożliwa. Najczęstsze powody to brak dostępu do internetu, niski transfer oraz niewystarczająca liczba komputerów – przeważnie problem dotyczy rodzin wielodzietnych oraz domów, w których rodzice pracują zdalnie. W takich sytuacjach nauczyciele ustalają inne formy kontaktu. W indywidualnych przypadkach materiały dostarczane są w formie papierowej, a uczniowie realizują zadania w dogodnym terminie.

Chcąc jednak zapewnić uczniom i nauczycielom niezbędny sprzęt, Rumia złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach ogłoszonego przez Centrum Polskich Projektów Cyfrowych programu „Zdalna Szkoła”. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany, a to oznacza, że miasto otrzymało 100 tysięcy złotych na zakup 32 laptopów wraz z niezbędnym oprogramowaniem i osprzętem. Komputery wkrótce zostaną użyczone uczniom, a po epidemii trafią do dwóch miejskich szkół w celu utworzenia pracowni informatycznych.

Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

UWAGA ! WAŻNE ! ------->>> KORONAWIRUS – najważniejsze informacje, zalecenia i decyzje podjęte ze względów profilaktycznych przez Burmistrza Rumi