Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Reklama:

Stacja Kultura – Biblioteka Rumia wśród Mistrzów Promocji Czytelnictwa

Dodano: rok temu Czytane: 320 Autor:

Stacja Kultura – Biblioteka Rumia została wyróżniona w prestiżowym konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnictwa”.

Stacja Kultura – Biblioteka Rumia wśród Mistrzów Promocji Czytelnictwa

Stacja Kultura – Biblioteka Rumia została wyróżniona w prestiżowym konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnictwa”. Celem konkursu jest nagradzanie bibliotek, które w atrakcyjny sposób promują i upowszechniają czytelnictwo. Bogata działalność prowadzona przez rumską placówkę w 2019 roku została zauważona i doceniona przez jury. Ta nagroda sytuuje Stację Kultura w gronie najciekawszych i najaktywniejszych bibliotek w Polsce.
 

Niełatwo zostać Mistrzem Promocji Czytelnictwa przy tak dużej konkurencji. Wiele zależy od zaangażowanych środków finansowych, sama kreatywność to niestety za mało, żeby zostać Mistrzem. Próbujemy sobie radzić, pozyskując dotacje z Ministerstwa Kultury, współpracując ze stowarzyszeniami i angażując wolontariuszy. Nasze wszechstronne działania, jak widać, przynoszą efekty, z czego jesteśmy bardzo dumni – podsumowuje Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.


Rok 2019 to czas pełen sukcesów, zarówno pod względem bogactwa i różnorodności organizowanych wydarzeń, jak i rosnącego zainteresowania działalnością biblioteki wśród czytelników. Biblioteczne statystyki jednoznacznie potwierdzają ten sukces. Z roku na rok przybywa czytelników i odbiorców wydarzeń. W 2019 roku Stację Kultura i filie odwiedziło prawie 130 tys. osób. Każdego miesiąca z oferty biblioteki korzysta niecałe 13 tys. czytelników. Regularnie wzrasta również liczba wypożyczanych książek. Te dane potwierdzają skuteczność prowadzonych działań promocyjnych i dostarczają powodów do satysfakcji.
 

Ponadto w 2019 roku biblioteka pozyskała 90 tysięcy złotych ze środków zewnętrznych, pochodzących z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Muzyki i Tańca oraz od sponsorów. Dzięki pozyskanym środkom poszerzony został księgozbiór oraz przeprowadzone zostały autorskie projekty. W ramach grantów zrealizowany został projekt „Od mitu do fantasy”, którego jednym z rezultatów było wydanie antologii „Magia i cała reszta” zawierającej opowiadania napisane przez uczestników warsztatów. Kolejnym projektem zrealizowanym ze środków Instytutu Muzyki i Tańca to „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec”, którego zwieńczeniem był spektakl taneczny ilustrujący poezję Pawła Huelle, w którym główną rolę odegrała rumska młodzież. Działania te spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców oraz przyczyniły się do promocji bibliotecznych działań na arenie ogólnopolskiej.
 

Biblioteka rozwija się również poprzez wykorzystywanie nowoczesnych technologii. Prowadzi i inicjuje różnorodne działania w sieci: w mediach społecznościowych czy na stronie internetowej. W 2019 roku liczba wirtualnych odwiedzin wzrosła dwukrotnie. Potencjał nowych technologii wykorzystywany jest również w działaniach skierowanych do młodzieży – między innymi zorganizowane zostały gry miejskie na aplikację Action Track czy spotkania z popularnymi blogerami.
 

Rok 2020 również rozpoczął się dobrymi informacjami. Na działania prowadzone w 2020 roku biblioteka pozyskała już ponad 100 tyięcy złotych ze środków zewnętrznych. Jednostka kontynuuje swoje działania w tym zakresie i jest w trakcie przygotowywania kolejnych projektów dostosowanych do aktualnych możliwości prowadzenia działalności kulturalnej. Między innymi pozyskane zostały fundusze na rozwinięcie projektu „Od Mitu do Fantasy”, oraz na projekt poświęcony nowym technologiom i literaturze faktu – „Między książką a blogiem. Od strony drukowanej do internetowej”. Ponadto biblioteka zdobyła fundusze na organizację „Klubu kreatywności” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Zamieść Bezpłatne Ogłoszenie w Portalu MiastoRumia.pl