Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Reklama:

Mimo epidemii uczcili 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dodano: rok temu Czytane: 333 Autor:

Tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, w związku z epidemią, odbyły się w zmienionej formule.

Mimo epidemii uczcili 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, w związku z epidemią, odbyły się w zmienionej formule. Nie było wojskowej asysty honorowej, zaproszonych gości i pocztów sztandarowych. Ze względów bezpieczeństwa nie został również zorganizowany coroczny festyn rekreacyjno-sportowy. Oficjalna delegacja władz miasta złożyła jednak kwiaty pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego – w ten sposób uczczono w Rumi 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
 

Ze względów bezpieczeństwa tegoroczne obchody zostały ograniczone do złożenia kwiatów pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego. Ten symboliczny gest wykonali wspólnie: burmistrz Michał Pasieczny, wiceburmistrz Ariel Sinicki, przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Wozniak, wiceprzewodnicząca rady miejskiej Maria Bochniak oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej Florian Mosa.
 

Rumia pamięta o polskiej Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. Już wtedy było wiadomo, że najbezpieczniejszym dla ludzi modelem organizacji państwa jest trójpodział władzy, gdzie sądy są niezależne od polityków, a władza podzielona pomiędzy organami – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

 

Przypomnijmy, że Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętnia uchwalenie drugiej na świecie i pierwszej w Europie konstytucji. W dokumencie przyjętym w 1791 roku zawarto wiele przełomowych jak na tamten czas zapisów prawnych, diametralnie zmieniając ustrój państwa. Oficjalne ustanowienie Święta Narodowego Trzeciego Maja nastąpiło jednak dopiero w 1990 roku. W okresie burzliwych dziejów Polski pojawiło się łącznie kilkanaście wersji konstytucji – ostatnia, obowiązująca obecnie, została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku, a następnie zatwierdzona przez narodowe referendum 25 maja tego samego roku.


 
Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Zamieść Bezpłatne Ogłoszenie w Portalu MiastoRumia.pl