Dzisiaj jest: 10.5.2021, imieniny: Antoniny, Izydory, Jana

Reklama:

Profesor Edmund Wittbrodt otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 226 Autor:

Pochodzący z Rumi profesor Edmund Wittbrodt został doceniony przez Uniwersytet Gdański za zasługi dla polskiej nauki oraz integrowanie lokalnego środowiska akademickiego.

Profesor Edmund Wittbrodt otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

Pochodzący z Rumi profesor Edmund Wittbrodt został doceniony przez Uniwersytet Gdański za zasługi dla polskiej nauki oraz integrowanie lokalnego środowiska akademickiego. Na początku października senat uczelni nadał byłemu ministrowi edukacji i rektorowi Politechniki Gdańskiej tytuł doktora honoris causa.
 

Profesor Wittbrodt w latach 1990-1996 był rektorem Politechniki Gdańskiej, a przez rok (2000-2001) pełnił funkcję ministra edukacji narodowej. Był też m.in. wiceprzewodniczącym Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, ekspertem Polskiej Agencji Kosmicznej, a także współinicjatorem powołania i przewodniczącym Komisji Nauk Kosmicznych PAN z oddziałem w Gdańsku.
 

Odegrał ogromną rolę w integrowaniu gdańskiego środowiska akademickiego, co doprowadziło m.in. do powstania Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Ponadto prof. jest autorem i współautorem setek monografii i skryptów, oryginalnych publikacji naukowych oraz opracowań naukowo-badawczych i ekspertyz. Brał też udział w wielu projektach badawczych – krajowych i międzynarodowych. O obywatelskiej i społecznej działalności prof. świadczą liczne odznaczenia, w tym: Złoty Medal Uniwersytetu Gdańskiego, Złoty Medal za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Średni Orderu Węgierskiego oraz Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
 

Podczas laudacji podkreślano otwartość oraz patriotyzm prof. Edmunda Wittbrodta, co przejawia się nie tylko w działaniach na rzecz szkolnictwa wyższego w Polsce, ale i zamiłowaniu do lokalnych tradycji – kaszubskich i pomorskich. Rumianin wyróżnił się również zorientowaniem na przyszłość oraz przyjaźń pomiędzy narodami Europy, także w obliczu wyzwań kontynentalnych i globalnych. Doceniony został także za aktywność na rzecz dobra wspólnego, w tym obchodzącego 50-lecie istnienia Uniwersytetu Gdańskiego.

Tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego zostali uhonorowani wszyscy pierwsi demokratycznie wybrani – po przemianach ustrojowych, które zaszły w 1989 roku w Polsce – rektorzy gdańskich uczelni. Poza prof. Edmundem Wittbrodtem wyróżniono jeszcze: prof. Stefana Angielskiego – rektora Akademii Medycznej w latach 1990-1993 oraz prof. Zbigniewa Grzonkę – rektora Uniwersytetu Gdańskiego w latach 1990-1996. Nadanie tych godności ma wymiar symboliczny.
 

Kiedy 30 lat temu zostaliśmy rektorami, mieliśmy wspólną wizję zmian w naszych uczelniach. Wiedzieliśmy, że bardziej się uzupełniają niż konkurują ze sobą. Mieliśmy też wizję potrzeby współpracy z regionem – podkreślił podczas ceremonii prof. Edmund Wittbrodt. – Symbolicznym początkiem naszej współpracy była 200. rocznica Święta Konstytucji 3 Maja, gdy spotkały się senaty trzech uczelni, a wkrótce powstał międzyuczelniany wydział i TASK. Rozpoczęliśmy też wspólnie digitalizację zbiorów bibliotecznych naszych uczelni, która stała się zaczątkiem dzisiejszej Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej – dodał.


Uroczystość odbyła się 5 października w Dworze Artusa, oddziale Muzeum Gdańska. Akt nadania godności honorowych doktorów honoris causa uczczono wystrzałem z repliki historycznego modelu feluki.
 


Prof. Edmund Wittbrodt urodził się w 1947 roku w Rumi. Z wykształcenia jest mechanikiem. Tytuł profesora otrzymał w 1991 roku. Odbył staże naukowe w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Belgii, Grecji i Szwecji. Obecnie kształci studentów i jest profesorem w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. Był ministrem edukacji narodowej, senatorem RP, prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, wiceprzewodniczącym Komitetu Nauki i Technologii, członkiem Konwentu ds. Przyszłości Europy, a także obserwatorem i posłem do Parlamentu Europejskiego.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Uwaga! Wizyta w urzędzie możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym jej umówieniu. Rejestracja odbywa się internetowo bądź telefonicznie.