Dzisiaj jest: 21.6.2021, imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Reklama:

Rumia propagowała Światowy Dzień Adopcji

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 378 Autor:

Nie każdy ma możliwość dorastania w kochającej rodzinie, u boku biologicznych rodziców i rodzeństwa.

Rumia propagowała Światowy Dzień Adopcji

Nie każdy ma możliwość dorastania w kochającej rodzinie, u boku biologicznych rodziców i rodzeństwa. W takich sytuacjach ogromną szansą na stworzenie prawdziwego domu jest rodzina adopcyjna. Każdego roku w województwie pomorskim kilkadziesiąt dzieci zostaje adoptowanych przez ludzi o dobrych sercach. Okazją do świętowania takich sukcesów oraz popularyzacji tematu rodzin adopcyjnych jest przypadający 9 listopada Światowy Dzień Adopcji. W tegoroczne obchody włączyli się m.in. przedstawiciele władz Rumi.
 

Symbolem Światowego Dnia Adopcji jest „uśmiechnięta dłoń”, która zgodnie z ideą pomysłodawcy akcji i założyciela platformy adopttogether.org Hanka Fortenera, łączy w sobie chęć niesienia pomocy oraz radość związaną z współtworzeniem nowej rodziny. Propagowanie tego symbolu ma przyczynić się do podniesienia świadomości społecznej na temat adopcji poprzez uwydatnianie faktów i obalanie mitów z nią związanych. Inicjatywa ma również zwiększyć szanse na stworzenie nowych domów dla dzieci pozbawionych rodzin biologicznych.
 

Dla tych dzieci najtrudniejsze jest utworzenie więzi z nową rodziną. Im mają bardziej traumatyczne historie, tym trudniej dziecku zaakceptować i pokochać nowych rodziców. Budowanie więzi to też najtrudniejszy etap dla nowych opiekunów – mówi w wywiadzie dla pomorskie.eu Joanna Bartoszewska, dyrektorka Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku.


Ze względu na pandemię tegoroczne obchody i kampanie informacyjne związane ze Światowym Dniem Adopcji zostały zorganizowane głównie w mediach społecznościowych. Właśnie dlatego Pomorski Ośrodek Adopcyjny zachęcał wszystkich do wirtualnego włączenia się w akcję „Oblicza Świadomej Adopcji – Światowy Dzień Adopcji. Namaluj na dłoni uśmiechniętą buźkę”. Do inicjatywy dołączyli również przedstawiciele władz miasta oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi.
 

To doskonała okazja do popularyzacji tego tematu, dlatego przekonywałem wszystkich, by przyłączyli się do kampanii. Warto pamiętać, że na prawdziwy dom czeka jeszcze wiele dzieci, które pozbawione są rodzin biologicznych, a taki drobny gest może naprawdę wiele zmienić – przekonuje Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych.

Bardzo podkreślamy istotę jawności adopcji. Dziecko prawnie ma zagwarantowane to, że powinno znać swoją historię, łącznie z tym, że zostało przysposobione. Jeśli ta sprawa nie będzie tematem tabu, nie będzie to dla dziecka coś wstydliwego, to nawet, gdy wejdzie w okres buntu dorastającego dziecka, to i tak nie spowoduje to rozpadu rodziny – podsumowuje Joanna Bartoszewska.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Sprawdź! Jak załatwić w Rumi sprawy urzędowe w dobie pandemii