Dzisiaj jest: 10.5.2021, imieniny: Antoniny, Izydory, Jana

Reklama:

Koniec z chlebem – rumskie kaczki zmieniają dietę

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 318 Autor:

Kaczki są nieodłącznym elementem rumskiego krajobrazu.

Koniec z chlebem – rumskie kaczki zmieniają dietę

Kaczki są nieodłącznym elementem rumskiego krajobrazu. Obecność tych wodnych ptaków, a zwłaszcza możliwość ich dokarmiania, często stanowi atrakcję dla rodzin spacerujących wzdłuż Zagórskiej Strugi. Takie wizyty powodowały, że dieta zwierząt opierała się głównie na szkodliwym dla nich pieczywie. Sytuację tę mają zmienić pojawiające się w mieście kaczkomaty.
 

Biały chleb, którym najczęściej karmione są kaczki, zawiera dużo soli, węglowodanów oraz białka. Nadmiar tych związków organicznych jest szkodliwy dla zdrowia. Ponadto pieczywo szybko wchłania wodę, przez co pleśnieje i staje się trujące. Dlatego też dieta, która długotrwale bazuje na chlebie, powoduje u kaczek szereg różnych schorzeń, doprowadzając nawet do deformacji skrzydeł, a w konsekwencji do śmierci.
 

Wrzucając chleb do stawu, szkodzimy jednak nie tylko kaczkom. Rozkładające się na dnie zbiorników wodnych pieczywo może sprzyjać rozwojowi grzybów, bakterii oraz glonów, które nie tylko zatruwają inne gatunki, ale też przyciągają szkodniki, w tym szczury. Co więcej, w zanieczyszczonej wodzie rozrastają się toksyczne zakwity, obniżając estetykę zbiornika i powodując nieprzyjemne zapachy.
 

Pod koniec lipca Urząd Miasta Rumi zapytał mieszkańców poprzez media społecznościowe, czy chcieliby, aby w miejskiej przestrzeni pojawiły się kaczkomaty. Miała to być odpowiedź na coraz powszechniejsze dokarmianie tych zwierząt, przynoszące więcej szkody niż pożytku. Okazało się, że niemal wszyscy komentujący poparli ten pomysł, dlatego pracownicy urzędu podjęli odpowiednie kroki. Niemal od razu udało się nawiązać kontakt z przedsiębiorcą zainteresowanym montażem edukacyjnych urządzeń wydających zdrową karmę dla ptaków.
 

W czwartek 19 listopada kaczkomaty stanęły w trzech punktach – dwa na terenie parku Starowiejskiego i jeden przy ul. Dąbrowskiego. Wszystko, co trzeba zrobić, aby skorzystać z ptasiego bufetu, to włożyć dwuzłotową monetę do wrzutnika, podstawić rękę pod dozownik i wykonać pełen obrót pokrętła – wówczas otrzymamy garść ziaren, którymi śmiało można częstować kaczki. W przypadku jakichkolwiek problemów z urządzeniem, wystarczy skontaktować się z firmą odpowiedzialną za ich montaż i konserwację, skanując kod QR.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Uwaga! Wizyta w urzędzie możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym jej umówieniu. Rejestracja odbywa się internetowo bądź telefonicznie.