Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Reklama:

Zaśpiewali hymn najlepiej w województwie

Dodano: rok temu Czytane: 379 Autor:

Szkoła Podstawowa nr 1 w Rumi zdobyła pierwsze miejsce na wojewódzkim szczeblu III edycji ogólnopolskiego konkursu „Do Hymnu”.

Zaśpiewali hymn najlepiej w województwie

Szkoła Podstawowa nr 1 w Rumi zdobyła pierwsze miejsce na wojewódzkim szczeblu III edycji ogólnopolskiego konkursu „Do Hymnu”. W odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego oraz innych patriotycznych pieśni uczestniczyło prawie 400 uczniów. W nagrodę placówka otrzymała grant w wysokości 5000 zł.
 

„Do Hymnu” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych zapoczątkowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem konkursowym jest wspólne wykonanie Mazurka Dąbrowskiego oraz wybranych pieśni patriotycznych przez co najmniej połowę uczniów placówki. Cele projektu to m.in. włączenie społeczności lokalnych w ogólnopolskie obchody kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości, doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego hymnu oraz rodzimych pieśni hymnicznych, a także integrowanie społeczności szkolnej.
 

Wśród 300 szkół podstawowych, które brały udział w tegorocznej odsłonie konkursu, znalazły się 2 placówki z powiatu wejherowskiego, w tym 1 z Rumi – Szkoła Podstawowa numer 1 im. Józefa Wybickiego. Uczniowie wspólnie z nauczycielami i dyrekcją zadbali nie tylko o odpowiednie wykonanie pieśni patriotycznych, ale również o uroczystą oprawę koncertu, który odbył się 27 lutego. Występ obserwowali jurorzy wyznaczeni przez Narodowe Centrum Kultury oraz przedstawiciele władz miasta.
 

Zanim wytypowano laureatów, komisja konkursowa – złożona z pedagogów, profesorów uczelni muzycznych oraz autorytetów polskiej chóralistyki – przesłuchała wykonania 18 tys. uczniów ze 136 szkół i 12 województw. Chór ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi, pod kierownictwem Anny Szczygielskiej, otrzymał najwyższe noty w województwie pomorskim za odśpiewanie 3 pieśni a cappella: hymnu państwowego, „Gaude, mater Polonia” oraz „Roty”.
 

Więcej szczegółowych informacji na temat ogólnopolskiego konkursu można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Kultury.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Zamieść Bezpłatne Ogłoszenie w Portalu MiastoRumia.pl