Dzisiaj jest: 15.6.2021, imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

Reklama:

Eksperci apelują do posłów w sprawie ustawy metropolitalnej dla Pomorza

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 349 Autor:

Szefowie polskich jednostek badawczych, współautorzy i konsultanci strategii rozwoju kraju oraz rektorzy trójmiejskich uczelni zaapelowali do posłów o poparcie ustawy metropolitalnej dla Pomorza ...

Eksperci apelują do posłów w sprawie ustawy metropolitalnej dla Pomorza

Szefowie polskich jednostek badawczych, współautorzy i konsultanci strategii rozwoju kraju oraz rektorzy trójmiejskich uczelni zaapelowali do posłów o poparcie ustawy metropolitalnej dla Pomorza, która niemal jednomyślnie została uchwalona przez Senat. W swoim liście eksperci nawołują do deputowanych o porzucenie partyjnych podziałów i kierowanie się interesem kraju.
 

Podczas 25. posiedzenia Sejmu IX kadencji 30 czołowych polskich autorytetów naukowych zaapelowało do posłów o wdrożenie ustawy metropolitalnej dla Pomorza – reformy, która mogłaby się przełożyć na dobrobyt mieszkańców Pomorza. Rekomendowane przez ekspertów działanie nie tylko wypełniłoby wieloletnie luki w polskim ustawodawstwie, ale przede wszystkim dałoby mieszkańcom mniejszych i biedniejszych gmin dostęp do dobrej jakości transportu zbiorowego, pracy, edukacji i opieki zdrowotnej.

Popieramy inicjatywę utworzenia związku metropolitalnego w województwie pomorskim i apelujemy o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem ustawy uchwalonym przez Senat RP. Wierzymy, że niemal jednogłośne uchwalenie przez Senat RP projektu ustawy o związku metropolitalnym dla Pomorza jest oznaką nowego podejścia. Apelujemy o podobne, ponad wszelkimi podziałami politycznymi, poparcie projektu ustawy w Sejmie RP – czytamy w liście.

Podpisani pod listem naukowcy podkreślają, że 30-letnie doświadczenie polskiego samorządu pokazuje, iż nasze miasta i otaczające je gminy mają ogromny potencjał, jednak do dalszego rozwoju potrzebują ustawowych narzędzi współpracy.

Mimo ewidentnego sukcesu Polski, dochody mieszkańców polskich miast są wciąż trzy- lub czterokrotnie niższe niż mieszkańców wielkich miast Francji, Anglii czy Niemiec. […] Brak właściwej, ustrojowej podstawy prawnej dla rozwoju wielkich miast był poważnym hamulcem w rozwoju polskich metropolii – przede wszystkim tych policentrycznych: górnośląskiej oraz trójmiejskiej. Wiemy już, że możliwości tworzenia porozumień oraz związków komunalnych nie wystarczą. Przy chronicznym niedofinansowaniu samorządów w Polsce oczekiwania, że z napiętego budżetu zostaną wyasygnowane znaczące środki na współpracę w ramach aglomeracji czy metropolii okazały się złudne – podkreślają eksperci.

Badania przeprowadzone przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wskazują, że utrzymywanie przestarzałych rozwiązań prawnych na obszarach wielkich miast automatycznie osłabia potencjał gospodarczy i polityczny państw, w których te metropolie funkcjonują. Jak wynika z analiz, duże miasta są w stanie generować rozwój gospodarczy w otoczeniu nawet do 300 kilometrów.

Jeśli uwolnimy energię polskich metropolii, przyspieszą one rozwój innych gmin. Nauka nie ma co do tego wątpliwości. Jak również co do tego, że tylko silne metropolie są w stanie zapewnić Polsce trwały rozwój gospodarczy. […] Polska stanowi unikalny przykład kraju, w którym to bierność kolejnych rządów i parlamentów zatrzymuje rozwój wielkich miast. […] Uchylenie się od działania w tej sprawie przez kolejną kadencję byłoby de facto działaniem na szkodę naszego kraju, zaś przyzwolenie na od dawna oczekiwaną zmianę – pozytywnym sygnałem – przekonują autorzy listu.

Pomorscy samorządowcy zrzeszeni w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot od wielu lat mówią jednym głosem, że wprowadzenie w życie ustawy metropolitalnej to konkretne korzyści dla mieszkańców. Związek metropolitalny to wspólne realizowanie takich zadań jak: planowanie inwestycji, zapewnienie połączeń autobusowych i kolejowych oraz promocja miast i gmin jako jednego organizmu. We wszystkich regionach na świecie, gdzie została utworzona struktura metropolitalna, lepiej zorganizowany jest transport publiczny, łatwiej dbać o klimat i czyste powietrze, koordynować planowanie przestrzenne, współpracować przy realizacji inwestycji, planować przebieg dróg oraz rozwój zrównoważonej mobilności. Uchwalenie ustawy metropolitalnej przez parlament jednocześnie daje prawo do dysponowania dodatkowymi środkami finansowymi na realizację wspólnych zadań – Pomorze zyskałoby w ten sposób co najmniej 200 mln zł każdego roku.
 

Z pełną treścią listu można się zapoznać pod tym linkiem.
 

Więcej informacji na temat ustawy metropolitalnej dla Pomorza można znaleźć TUTAJ.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Sprawdź! Jak załatwić w Rumi sprawy urzędowe w dobie pandemii