Dzisiaj jest: 7.3.2021, imieniny: Flicyty, Kajetana, Pauli

Gdynię, Rumię, Redę i Wejherowo czekają naloty samolotowe. Powstaną termowizyjne mapy strat ciepła.

Dodano: 3 tygodnie temu Czytane: 177 Autor:

Przedstawiciele Gdyni, Rumi, Wejherowa i Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (OPEC) podpisali porozumienie w sprawie stworzenia lotniczych map termicznych zabudowanych terenów. Innowacyjne mapy, które obejmą także Redę, umożliwią zlokalizowanie strat ciepła w publicznych i prywatnych budynkach. W rezultacie pozwoli to zmniejszyć koszty ogrzewania oraz lepiej zadbać o środowisko naturalne.

Podpisane dziś (15 lutego) na Kamiennej Górze w Gdyni porozumienie dotyczy wspólnego skorzystania z usługi polegającej na wykonaniu nalotów samolotem wyposażonym w kamerę termowizyjną nad obszarem Gdyni, Rumi, Redy i Wejherowa, a także analizie danych i przygotowaniu map termowizyjnych. Dzięki współpracy miast i OPEC-u powstaną mapy całego obszaru, a koszty przedsięwzięcia będą niższe.

W czerwcu 2020 roku uruchomiliśmy w OPEC projekt „Zielony Ład”, którego zadaniem jest dostosowanie działalności firmy do europejskiego wymogu ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Podczas prac zespołu narodził się pomysł wykonania map termowizyjnych sieci oraz budynków i zaproszenia do współpracy miast, na których terenie działamy. Identyfikacja miejsc ewentualnych wycieków i strat ciepła na sieci ciepłowniczej pozwoli nam precyzyjniej planować modernizacje i remonty, a tym samym minimalizować negatywny wpływ na środowisko – wyjaśnia Janusz Różalski, prezes zarządu OPEC-u.

W najbliższych dniach każde z miast podpisze odrębną umowę z wykonawcą usługi – firmą MGGP Aero z Tarnowa. Gdy tak się stanie, przedsiębiorstwo natychmiast przystąpi do wykonania nalotów, których efektem będzie stworzenie map termicznych. Proces musi się odbyć w ujemnej temperaturze.

Mam nadzieję, że to kolejne duże przedsięwzięcie, które dziś rozpoczynamy, przyniesie efekty ekologiczne, ale też pozwoli mieszkańcom obniżyć rachunki za ogrzewanie – komentuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni do spraw rozwoju.

Jak podkreślają samorządowcy, czas mija, degradacja środowiska naturalnego postępuje, tym samym konieczne stało się intensywne realizowanie proekologicznych przedsięwzięć na szczeblu lokalnym.

Samo mówienie o problemie już nie wystarczy, nadszedł czas na konkretne działania. Nie możemy czekać, musimy na poziomie samorządów podjąć współpracę, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Jednym z pomysłów jest oszczędzanie energii, gdzie kluczowa jest analiza strat ciepła na sieci ciepłowniczej i w budynkach – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Dzięki porozumieniu stworzymy mapy termowizyjne naszych miast i zlokalizujemy źródła strat ciepła. Ostatnim krokiem będzie przeprowadzenie termomodernizacji i dociepleń, czyli łatanie tych „dziur”. Z czasem mieszkańcy to odczują, otrzymując niższe rachunki za ogrzewanie oraz oddychając czystszym powietrzem. Działania ekologiczne po prostu się opłacają i wychodzą nam wszystkim na zdrowie – zaznacza Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi do spraw inwestycji.

To jednak nie koniec planowanych działań. OPEC i lokalni włodarze chcą również zintensyfikować dotychczasowe kampanie informacyjne.

Samorządy lokalne pełnią ogromną rolę w budowaniu świadomości ekologicznej mieszkańców. Miasto Wejherowo podejmuje szereg inicjatyw na rzecz racjonalnego zaopatrzenia w ciepło i likwidacji niskiej emisji. Obecnie ponad 50% mieszkańców naszego miasta korzysta z miejskiej sieci ciepłowniczej OPEC-u. Wspieramy rozbudowę ekologicznego i bezpiecznego ciepła, sukcesywnie wyłączając tzw. kopciuchy. Objęcie miasta termowizją będzie wsparciem dla tego procesu – podkreśla Beata Rutkiewicz, wiceprezydent Wejherowa do spraw rozwoju miasta.

Porozumienie jest ważnym krokiem w kierunku współpracy na rzecz klimatu i ma zachęcać inne samorządy do podejmowania podobnych działań. Reda, które ma własną firmę ciepłowniczą, również przystąpi do tego przedsięwzięcia.

Reda jest bliskim sąsiadem miast, które dzisiaj podpisały porozumienie, więc dbałość o jakość powietrza i komfort mieszkańców są nam równie bliskie. Za bezpieczeństwo dostaw ciepła w Gdyni, Rumi i Wejherowie odpowiada OPEC, natomiast na terenie Redy jest to Miejskie Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo–Komunalne „Koksik”. Nasze samorządy od lat z powodzeniem współpracują w ramach metropolitalnego forum NORDA i teraz również będziemy uczestniczyć w tworzeniu map ciepła, jednak na odrębnych zasadach – podsumowuje Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy.

Dzięki danym pozyskanym z przeprowadzenia tego wspólnego projektu możliwa będzie redukcja strat ciepła, co przełoży się na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych, oszczędności na rachunkach za ciepło oraz realizację kolejnych inwestycji promujących ekologiczne rozwiązania energetyczne.

Uwaga na potencjalnych oszustów chodzących po domach w Rumi !