Dzisiaj jest: 21.6.2021, imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Reklama:

Wiedzą, jak osiągnąć sukces w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Zaapelowali do rządu

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 264 Autor:

Przedstawiciele największych polskich organizacji branży energetyki wiatrowej, a także pomorskie uczelnie, przedsiębiorstwa i stowarzyszenia działające w tym sektorze, podpisali 3 marca ...

Wiedzą, jak osiągnąć sukces w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Zaapelowali do rządu

Przedstawiciele największych polskich organizacji branży energetyki wiatrowej, a także pomorskie uczelnie, przedsiębiorstwa i stowarzyszenia działające w tym sektorze, podpisali 3 marca wspólne stanowisko skierowane do rządu. Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku jest strategicznym kierunkiem transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce, dlatego branżowcy apelują o wykorzystanie unijnych funduszy na wyszkolenie wyspecjalizowanych kadr. Zyskać ma nie tylko ogólnokrajowa gospodarka, ale i region – w tym Rumia, gdzie powstanie Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.
 

Zgodnie z przyjętą w lutym polityką energetyczną Polski, a także planowanymi kierunkami rozwoju Unii Europejskiej – do 2040 roku strategicznym punktem polskiej transformacji elektroenergetycznej jest budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Wartość i skala planowanych inwestycji wymaga m.in. wyedukowania odpowiednich kadr, które będą odpowiedzialne za budowę i utrzymanie farm wiatrowych.
 

Szacunki organizacji branżowych wskazują, że do 2033 roku w tym sektorze gospodarki powstanie 30-40 tysięcy miejsc pracy. Ich liczba w dużej mierze będzie zależeć od procesu przygotowania kadr, który obejmie szkolnictwo na poziomie zawodowym, technicznym i wyższym, a także systemy podnoszenia kompetencji i kwalifikacji niezbędnych do poszczególnych etapów inwestycji związanych z sektorem morskich farm wiatrowych.
 

Działania edukacyjne mają obejmować rozbudowę istniejącego systemu oświaty oraz tworzenie i rozwijanie specjalistycznych jednostek, takich jak centra kompetencji, oferujących możliwość zdobywania niezbędnych uprawnień i certyfikatów, a także będących miejscem współpracy z inwestorami.
 

Podpisane dziś stanowisko zawiera najważniejsze rekomendacje dotyczące działań w tym zakresie. Wśród zaleceń, które zdaniem ekspertów pozwolą zbudować ten sektor w ciągu najbliższych kilkunastu lat, znalazły się między innymi: tworzenie i rozwój centrów kompetencji, realizacja programów zwiększających atrakcyjność szkolnictwa zawodowego, a także popularyzacja zawodów branży offshore wśród kobiet.

Jesteśmy przekonani, że powyższe rekomendacje pozwolą skutecznie budować wkład lokalnych podmiotów gospodarczych do budowy nowego sektora, który z uwagi na skalę inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku będzie jednym z najprężniej rozwijających się w Polsce w okresie co najmniej kilkunastu najbliższych lat. Dlatego wnioskujemy o uwzględnienie naszych postulatów zarówno na poziomie programów centralnych, jak również regionalnych – podkreślają sygnatariusze porozumienia.

Z pełną treścią porozumienia można się zapoznać pod tym linkiem.


Budowa farm wiatrowych na Bałtyku może być jedną z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu energetycznego. Warte miliardy złotych przedsięwzięcie z biegiem lat ma zaspokoić nawet 20% krajowego zapotrzebowania na energię. Wyliczenia ekspertów pokazują, że zainstalowanie morskich farm wiatrowych o mocy 6 gigawatów do 2030 roku stworzy 77 tysięcy miejsc pracy w całym kraju i wygeneruje około 60 miliardów złotych wartości dodanej do PKB. Będą to inwestycje warte miliardy złotych, do których zrealizowania potrzebny jest odpowiedni port oraz rozległe zaplecze przemysłowo-usługowe na lądzie. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2022 rok, a związane z tym prace oraz obsługa serwisowa będą realizowane nieprzerwanie przez co najmniej 18 lat.
 

Dostrzegając potencjał tej gałęzi przemysłu, spółka Rumia Invest Park zapoczątkowała inicjatywę pod nazwą  „Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku”, której nadrzędnym celem jest przygotowanie regionu do wyzwań związanych z budową farm wiatrowych. W przedsięwzięciu uczestniczą włodarze województwa pomorskiego i lokalnych samorządów, a także przedstawiciele uczelni wyższych, organizacji branżowych, sektora edukacji oraz przedsiębiorcy. Jednym z zamierzeń pomorskiej inicjatywy jest przygotowanie kadr niezbędnych do budowy i obsługi farm wiatrowych. W tym celu na terenie Rumi powstanie Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Będzie to miejsce specjalistycznych szkoleń i zdobywania niezbędnych uprawnień, pozwalające włączyć się w proces polskiej transformacji elektroenergetycznej.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Sprawdź! Jak załatwić w Rumi sprawy urzędowe w dobie pandemii