Dzisiaj jest: 21.6.2021, imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Udowodnili, że czytanie nie musi być przykrym obowiązkiem

Dodano: 2 lata temu Czytane: 242 Autor:

Udowodnili, że czytanie nie musi być przykrym obowiązkiem

Ponad 400 tysięcy osób, w tym grupa mieszkańców Rumi, 7 czerwca uczestniczyło w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Uczniowie oraz kadra ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Brzechwy zaprosili do udziału w inicjatywie wiceburmistrza Piotra Wittbrodta, który przeczytał zebranym fragment książki pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.

Celem akcji jest umożliwienie uczniom oraz ich gościom wspólnego czytania w przyjemnych okolicznościach. Dzięki temu dzieci oraz młodzież mogą przestać postrzegać tę czynność jako przykry obowiązek, a nawet zacząć traktować czytanie jako coś przyjemnego, rozrywkę.

Lokalnie na udział w przedsięwzięciu zdecydowali się m.in. uczniowie oraz pedagodzy z „Zaczytanej Dziesiątki”. Młodzież, która zebrała się pod urzędem miasta, nie tylko przyniosła wybrane książki, ale również przygotowała nawiązujące do literatury stroje. Ponadto dzieci zaprosiły do wspólnego czytania zastępcę burmistrza.

Z badań wynika, że młodzi Polacy czytają znacznie więcej niż dorośli. Po książki nie sięga aż 62% osób, które ukończyły 15 lat. Poprzez udział w akcji miałem okazję nieco podreperować te statystyki, wpisując się w tę czytającą mniejszość – śmieje się Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi. – Mówiąc już nieco poważniej, postanowiłem przeczytać młodzieży fragment książki pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, a dokładniej rozdział o przyjaźni. Jest to ponadczasowa lektura, którą wspominam z dużym sentymentem, dlatego mam nadzieję, że przeczytane słowa na długo pozostaną w pamięci uczniów – podkreśla zastępca burmistrza.

Szczegółową relację z przebiegu akcji w innych polskich miastach można znaleźć na tej stronie.

Sprawdź! Jak załatwić w Rumi sprawy urzędowe w dobie pandemii