Dzisiaj jest: 24.10.2021, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Reklama:

Mieszkańcy Rumi wspólnie posprzątali miasto

Dodano: 2 lata temu Czytane: 449 Autor:

Mieszkańcy Rumi ponownie zadbali o porządek w mieście. Kilkaset osób włożyło rękawiczki i wzięło puste worki, by zapełnić je zalegającymi w publicznej przestrzeni śmieciami.

Mieszkańcy Rumi wspólnie posprzątali miasto

Mieszkańcy Rumi ponownie zadbali o porządek w mieście. Kilkaset osób włożyło rękawiczki i wzięło puste worki, by zapełnić je zalegającymi w publicznej przestrzeni śmieciami. W podziękowaniu tzw. ecobohaterowie zostali zaproszeni na festyn, gdzie czekały na nich rozmaite atrakcje. Wszystko w ramach akcji „Czysta Rumia”.
 

Chętnych nie brakowało – o rękawiczki i specjalnie oznaczone worki prosiły zaledwie kilkuletnie dzieci, młodzież, dorośli, a nawet pojedynczy seniorzy. Wśród społeczników znaleźli się m.in. uczniowie, nauczyciele, radni miejscy oraz pracownicy urzędu miasta. Wszyscy chcieli sprawić, by z miejskiej przestrzeni zniknęły śmieci. Po kilkugodzinnym wysiłku każdy uczestnik akcji otrzymał opaski uprawniające do odbioru nagród oraz bezpłatnego korzystania z atrakcji dostępnych podczas ekologicznego festynu.
 

Wydarzenie rozpoczęło się równo o godzinie 16:00 w parku Żelewskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki, natomiast sam piknik prowadził Leszek Winczewski, dyrektor Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo, który prosto ze sceny zachęcał całe rodziny do udziału, wymieniając kolejne atrakcje. A było i edukacyjnie, i rozrywkowo.
 

Sceną początkowo zawładnęli uczniowie Ekologicznej Szkoły Społecznej, którzy zaprezentowali edukacyjną scenkę i nawoływali do zmiany przyzwyczajeń poprzez transparenty. Następnie, tradycyjnie już, mieszkańcy mogli się rozgrzać przy ecozumbie, w rytm energicznej muzyki. Sporym zainteresowanie cieszył się pokaz przygotowany przez sokolników. Drapieżny ptak dosłownie przelatywał nad głowami publiczności, wywołując oklaski.
 

Ponadto osoby zainteresowane ekologią mogły odwiedzić kilkanaście stoisk, przy których czekali eksperci objaśniający konkretne aspekty tej dziedziny. Można było m.in. przetestować maski filtrujące, rozwiązać przyrodnicze zagadki, zakręcić ekologicznym kołem fortuny czy też pobawić się zabawkami stworzonymi z odpadów. Z kolei na wszystkich, którzy brali udział w sprzątaniu miasta, czekały zestawy miejskich gadżetów, popcorn, wata cukrowa oraz możliwość skorzystania z dmuchanych zjeżdżalni. Dmuchańce czekały także na tych, którzy głosują na Podwórko Talentów w Rumi.

Już po raz piąty mieszkańcy wzięli udział w „Czystej Rumi”, czyli akcji zapoczątkowanej w 2015 roku przez burmistrza Michała Pasiecznego, i jak zwykle było fantastycznie. Ecobohaterowie spisali się na medal – powiedział przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki. – Z roku na rok jest coraz trudniej zapełnić worki śmieciami, ponieważ jest ich coraz mniej, a sprzątających coraz więcej. To tylko pokazuje, że nasze miasto jest coraz czystsze i wspólnie coraz lepiej o nie dbamy – podsumował.

W ramach tegorocznej akcji uczestnikom udało się zebrać ponad 3,3 tony śmieci.

Partnerami akcji byli: MOSiR Rumia, Eko Dolina, Komunalny Związek Gmin "Dolina Redy i Chylonki", J.J. Darboven Rumia, Bank Rumia Spółdzielczy, Straż Miejska w Gdyni, Rugby Club Arka Rumia oraz Miejski Dom Kultury w Rumi.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! Od 1 listopada 2021 roku nastąpi zmiana rachunków bankowych Urzędu Miasta Rumi i zamknięcie kasy.