Dzisiaj jest: 11.5.2021, imieniny: Igi, Mamerta, Miry

Reklama:

Budowa drogi Trzech Powiatów ma poparcie wicepremiera Gowina

Dodano: 3 tygodnie temu Czytane: 240 Autor:

Przedstawiciele Rumi, Gdyni i gminy Kosakowo spotkali się z wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz posłanką Magdaleną Sroką na Estakadzie Kwiatkowskiego.

Budowa drogi Trzech Powiatów ma poparcie wicepremiera Gowina

Przedstawiciele Rumi, Gdyni i gminy Kosakowo spotkali się z wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz posłanką Magdaleną Sroką na Estakadzie Kwiatkowskiego. Głównym tematem poniedziałkowej (19 kwietnia) konferencji była budowa Drogi Trzech Powiatów. Jak zapewnili politycy Porozumienia, zrobią wszystko, aby znalazły się pieniądze na realizację tej inwestycji.

„Rola samorządów musi być silna”

Zgodnie z założeniami Droga Trzech Powiatów ma połączyć ul. Pucką w Gdyni z ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego w Rumi. Miałaby ona przebiegać po, obecnie częściowo niedostępnej dla użytkowników, tzw. popiołówce – drodze technicznej należącej do spółki PGE Energia Ciepła. Inwestycja jest podstawą do skomunikowania kilkuset hektarów terenów przemysłowo-usługowych, które znajdują się w obszarze Doliny Logistycznej będącej naturalnym zapleczem dla Portu Gdynia. Wraz z Drogą Czerwoną, łączącą port oraz tereny Doliny Logistycznej z obwodnicą Trójmiasta i autostradą A1, stanowią niezbędny do zapewnienia odpływu towarów i usług układ komunikacyjny.

Spotkaliśmy się tu z inicjatywy samorządowców. Kluczowe dla szybkiego powrotu Polski na ścieżkę wzrostu gospodarczego jest to, żebyśmy w odpowiedni sposób ułożyli te relacje między administracją państwową a samorządami. Droga Trzech Powiatów to jedna z kluczowych inwestycji, które mogą pchnąć naprzód nie tylko gospodarkę województwa pomorskiego, ale i gospodarkę całej Polski, to jest bardzo poważna inwestycja. Premier zapowiedział budowę Drogi Czerwonej, natomiast chcę powiedzieć, że zrobimy wszystko, żeby znalazły się środki na budowę Drogi Trzech Powiatów – podkreślił Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii.

Porozumienie Jarosława Gowina w minioną sobotę (17 kwietnia) odbyło konwencję krajową, podczas której trwały dyskusje, panele dyskusyjne, będące tak naprawdę początkiem napisania Polski od nowa. Czemu trzeba ją napisać? Ponieważ sytuacja zupełnie się zmieniła – powiedziała Magdalena Sroka. – Zbliżamy się, mam taką ogromną nadzieję, do końca walki z pandemią. Musimy zaszczepić całe społeczeństwo, ale też sprawić, aby gospodarka mogła wrócić na tory rozwoju. Stąd też nasza wizyta w tym symbolicznym miejscu, na Trasie Kwiatkowskiego. To wszystko samo się nie zrobi, a na pewno nie zadzieje się bez współpracy z samorządami. O tym również bardzo szeroko dyskutowaliśmy. Rola samorządów musi być silna – przekonywała posłanka.

Kluczowe dla kraju inwestycje

Przedstawicielka Porozumienia dodała, że choć premier Mateusz Morawiecki podpisał już umowę na budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiasta, a realizacja Drogi Czerwonej się toczy, to konieczne jest podjęcie działań związanych z powstaniem Drogi Trzech Powiatów.

Gdynia jako miasto jest nierozerwalnie złączona z Portem Gdynia, dlatego tak ważne jest, by powstała Droga Trzech Powiatów, czyli trasa, która od doliny inwestycyjnej połączy się z Drogą Czerwoną. To jest niezwykle ważne – dodała Magdalena Sroka.

Bez finansowania z budżetu centralnego lokalne samorządy nie będą w stanie rozbudować infrastruktury drogowej. Koszty planowanych przedsięwzięć szacowane są na setki milionów złotych.

Śmiem twierdzić, że Droga Czerwona jest najważniejszą inwestycją nie tylko w Gdyni, ale w całym regionie. Jest również niezmiernie ważna dla całego kraju, bo to ta ostatnia mila, która łączy świat i Europę z Portem w Gdyni. Ten port, który stał się zaczątkiem cudownej i fantastycznej Gdyni, również dzisiaj odnosi niezwykłe sukcesy, w czasie pandemii, ale nie będzie mógł się rozwijać, jeśli nie zapewnimy mu dostępności transportowej na miarę XXI wieku – powiedziała Katarzyna Gruszeczka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. – Dlatego jesteśmy niezwykle zadowoleni, że po bardzo wielu latach zabiegania o to, rząd Rzeczypospolitej Polskiej zadeklarował, że będzie finansował budowę Drogi Czerwonej – podkreśliła.

Czekają od lat

Przygotowania do realizacji Drogi Trzech Powiatów trwają od 2017 roku, wówczas pięć samorządów – Gdynia, Rumia, gmina Kosakowo, Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz Starostwo Powiatowe w Pucku – zobowiązało się do podjęcia wspólnych starań o dofinansowanie budowy drogi. Liderem projektu jest Rumia.

Jesteśmy dumni, że nasza inicjatywa budowy Drogi Trzech Powiatów, która ma połączyć Drogę Czerwoną na węźle Dolina Logistyczna, znajduje uznanie u najwyższych władz w kraju. Skomunikowanie tych setek hektarów terenów przemysłowo-usługowych da dziesiątki tysięcy miejsc pracy oraz miliardowe dochody dla Skarbu Państwa, na czym skorzystają też samorządy – zapewniał Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Tym projektem wpisujemy się też doskonale w model Europejskiego Zielonego Ładu. Nastąpi gigantyczna redukcja emisji dwutlenku węgla, o czym jest mowa w wielu unijnych traktatach. Jest to układ komunikacyjny, który etapowo będzie rozwiązywał liczne problemy – zauważył.  

Skorzystają wszyscy

Budowa Drogi Trzech Powiatów przyniesie bezpośrednie korzyści mieszkańcom niemal całej Doliny Logistycznej, a więc nie tylko Rumi, ale i Gdyni, Kosakowa, Redy, Wejherowa czy Gniewina. Będzie ona stanowić nowe połączenie w kierunku Półwyspu Helskiego, a po wybudowaniu Drogi Czerwonej stanie się istotnym elementem połączeń drogowych komunikujących północne gminy z siecią dróg ekspresowych. Inwestycja przysłuży się więc również powiatowi puckiemu, usprawniając ruch turystyczny oraz umożliwiając dojazd z Portu Gdynia do portu we Władysławowie. Przebiegająca przez trzy powiaty droga z pewnością odciąży także najczęściej uczęszczane dotychczas połączenia, takie jak: Dąbrowskiego – Hutnicza czy Sobieskiego – Morska. W ramach inwestycji powstanie również ścieżka rowerowa, która będzie najszybszym i najbezpieczniejszym połączeniem rowerowym z Gdynią.

Inwestycja spowoduje również, że gdyński port, który w ostatnim czasie poszerzył swoje granice administracyjne, by zbudować zaplecze na okolicznych terenach inwestycyjnych, będzie mógł zwiększyć potencjał przeładunkowy o około 200%, co przełoży się na wzrost wpływów podatkowych oraz zapewni nowe miejsca pracy.

Jesteśmy w przededniu strategicznej inwestycji, czyli rozbudowy Portu Gdynia wartej dziesiątki miliardów złotych. Aby ten port mógł bardzo dobrze funkcjonować, konieczne jest zaplecze w formie Doliny Logistycznej, która jest zlokalizowana na terenie trzech samorządów: Gdyni, Rumi i Kosakowa. Ta dolina jest niejako płucami dla portu, a rozwój portu to rozwój regionu i całego kraju – podkreślał Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo. – Bardzo cieszymy się, że władze rządowe dostrzegają potencjał rozwoju Gdyni i ościennych samorządów. Bardzo liczymy na szybką realizację tych inwestycji – podsumował.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Uwaga! Wizyta w urzędzie możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym jej umówieniu. Rejestracja odbywa się internetowo bądź telefonicznie.