Dzisiaj jest: 28.10.2021, imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty

Reklama:

Niebieska wyspa na mapie Rumi – tu odczarowują mit dziecka z autyzmem

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 476 Autor:

Blisko 10 lat temu w Rumi powstało Centrum Psychologiczno-Pedagogiczne Kid, które z czasem zyskało status niepublicznej poradni.

Niebieska wyspa na mapie Rumi – tu odczarowują mit dziecka z autyzmem

Blisko 10 lat temu w Rumi powstało Centrum Psychologiczno-Pedagogiczne Kid, które z czasem zyskało status niepublicznej poradni. W 2018 roku założycielki Centrum poszły o krok dalej, otwierając Terapeutyczny Punkt Przedszkolny Superkids. Dziś obie placówki stanowią azyle dla małych superbohaterów – dzieci mierzących się każdego dnia z autyzmem, zespołem Aspergera czy innymi rodzajami niepełnosprawności. Personel przedszkola i poradni chce jednak zrobić coś więcej dla lokalnej społeczności.

Zawodowe marzenie

Wszystko zaczęło się od wspólnego marzenia o stworzeniu własnej poradni. Dominika Reglińska i Karolina Podrażka są psychologami, obecnie z 14-letnim stażem, a ich ścieżka zawodowa od początku związana była z udzielaniem pomocy dzieciom i młodzieży. Chciały jednak to robić na własną rękę, a z czasem postawiły na swoim.

Zawsze chciałyśmy pomagać dzieciom radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi czy też edukacyjnymi, dlatego stworzyłyśmy poradnię. Natomiast przedszkole powstało z prywatnych pobudek, naszą inspiracją był synek Dominiki – opowiada Karolina Podrażka, psycholog oraz dyrektor Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego Superkids w Rumi oraz Gdyni.

Rzeczywiście, mój synek jest dzieckiem z wyjątkowymi potrzebami edukacyjnymi. Postanowiłyśmy z Karoliną stworzyć dla niego i innych dzieci nowoczesną, bazującą na nowych technologiach, placówkę, w której każde dziecko otoczone zostanie kompleksową, specjalistyczną opieką. Placówkę, w której dzieci bezpłatnie otrzymają możliwość skorzystania z najnowocześniejszych terapii, takich jak metoda Warnkego, metoda Tomatisa czy też EEG Biofeedback – dodaje Dominika Reglińska, psycholog, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Kid oraz koordynator do spraw kształcenia specjalnego w Terapeutycznym Punkcie Przedszkolnym Superkids.

Trudne emocje i kamienie milowe

Każdego roku w punkcie przedszkolnym bezpłatną opieką objętych jest 25 dzieci z potrzebą kształcenia specjalnego. Są to dzieci ze spektrum autyzmu oraz innymi niepełnosprawnościami. Natomiast poradnia, poza diagnozowaniem i prowadzeniem terapii dla starszych dzieci posiadających trudności szkolne, realizuje bezpłatne zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Aktualnie z tej formy pomocy korzysta 100 dzieci.

Tak naprawdę, jeśli chodzi o działalność naszej poradni, to trudno zliczyć, ile dzieci i rodzin spotkało się z nami przez te dziewięć lat. Rodzice, decydując się na pomoc psychologiczną dla swojego dziecka, na pewno mierzą się z różnymi trudnymi emocjami. Naszym zadaniem jest nazwać problem i pomóc znaleźć rozwiązanie – podkreśla Dominika Reglińska.

Za największe sukcesy całej naszej kadry uważamy kolejne kamienie milowe, które pokonują nasi wychowankowie. Zdarza się, że jesteśmy przy dziecku od bardzo wczesnego dzieciństwa. Staramy się pomagać i wspierać jego rozwój od momentu wykrycia trudności po sukcesy edukacyjne i społeczne osiągane w szkole. Obserwowanie tego procesu bardzo nas buduje – uzupełnia Karolina Podrażka.

„Mit dziecka z autyzmem”

Działalność poradni i punktu przedszkolnego to jednak nie tylko sukcesy. Personel, starając się pomóc wychowankom oraz ich rodzinom, nierzadko mierzy się ze znikomą świadomością społeczną dotyczącą zaburzeń rozwojowych.

Pokutuje mit dziecka z autyzmem. Ludzie myślą, że z takim maluchem nie ma żadnego kontaktu, że nie dostrzega on osób wokół. My odczarowujemy taki pogląd. Uważamy nasze „superkidsy” za superbohaterów, którzy muszą niezwykle ciężko pracować na to, co ich rówieśnikom przychodzi z łatwością. I ta praca naprawdę przynosi efekty. Warto, aby inni również to dostrzegali – zaznacza Dominika Reglińska.

Niebieskie święto – niebieski prezent

Każdy rodzic, który niepokoi się rozwojem swojego dziecka, powinien skorzystać ze specjalistycznej konsultacji. Psycholog lub pedagog zajmujący się pracą z maluchami jest w stanie fachowo ocenić jego postępy i udzielić odpowiednich wskazówek. Okazją do bezpłatnych konsultacji jest przypadający 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Mamy to wielkie szczęście, że Rumia jest miastem otwartym na potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami. Dwa lata temu z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, w pierwszym roku funkcjonowania przedszkola Superkids, wraz z przedszkolakami z zaprzyjaźnionych rumskich placówek przeszliśmy ulicami Rumi w „Niebieskim Marszu”. W tym roku, ze względu na pandemię, świętujemy trochę inaczej. Poradnia uruchomiła akcję „Kid bada”, polegającą na udzielaniu bezpłatnych konsultacji dla rodziców małych dzieci. Mieszkańcy, którzy niepokoją się rozwojem swojego maluszka, mogą skorzystać z fachowej pomocy, aby rozwiać wątpliwości lub też skierować swe kroki na dalszą drogę diagnostyczną – wyjaśnia Edyta Żach, koordynator terapii w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Kid.

Jako przedszkole Superkids również będziemy świętować i mówić o tym, że dzieci z autyzmem są wśród nas. W ramach akcji „Rumia dla Autyzmu” zaprosiliśmy inne rumskie przedszkola do wykonania zdjęcia plakatu z literą zawartą w nazwie wydarzenia. Ze zdjęć stworzymy wspólny kolaż, który zostanie opublikowany na Facebooku – opowiada dyrektor Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego Superkids Karolina Podrażka.

Wraz z urzędem miasta zachęcamy też gorąco do umieszczenia w oknach rumskich placówek oraz instytucji niebieskich serc, na znak solidarności i akceptacji osób z autyzmem – podsumowuje Edyta Żach.


Zachęcamy do udziału w bezpłatnych konsultacjach organizowanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną Kid z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W ramach przedsięwzięcia przeprowadzone zostaną badania z użyciem narzędzi służących do wykrywania wczesnych oznak zaburzeń ze spektrum autyzmu. Akcja przeznaczona jest dla rodziców dzieci w wieku od 16. do 30. miesiąca życia, którzy chcieliby skonsultować ze specjalistą rozwój swoich pociech. Konsultacje potrwają do 12 kwietnia. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 535 456 312 oraz na stronie www.kidpsycholog.pl.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! Wszystkich Świętych 2021 – zmiany w organizacji ruchu w Rumi