Dzisiaj jest: 24.9.2021, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Reklama:

Powstanie nowy MOPS w Rumi.

Dodano: 2 tygodnie temu Czytane: 93 Autor:

Przez wiele lat klienci Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi chcąc skorzystać z kompleksowego wsparcia jednostki, musieli krążyć pomiędzy kilkoma filiami.

Powstanie nowy MOPS w Rumi.

Przez wiele lat klienci Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi chcąc skorzystać z kompleksowego wsparcia jednostki, musieli krążyć pomiędzy kilkoma filiami. Budynki nie tylko były od siebie oddalone, ale i niedostosowane do potrzeb zainteresowanych oraz pracowników. Wkrótce ma się to zmienić, ponieważ władze miasta szykują się do budowy nowej siedziby MOPS-u. Wstępna koncepcja jest już gotowa.
 

Nasze obecne filie są zlokalizowane w siedmiu miejscach. W sześciu budynkach nie są spełnione podstawowe standardy, a nasza główna siedziba nie może być dalej eksploatowana ze względu na stan techniczny. Konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu, który i tak nie da nam dodatkowej powierzchni. Ponadto, dwie siedziby są wynajmowane na wolnym rynku, co wiąże się z wysokimi kosztami – mówi Gabriela Konarzewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi.

Rosnące wydatki oraz pogarszające się warunki pracy i obsługi klientów spowodowały, że władze miasta postanowiły znaleźć rozwiązanie tych problemów. Po licznych analizach i konsultacjach stwierdzono, że oczekiwania mieszkańców oraz wszelkie wymogi dotyczące obiektów administracyjno-biurowych uda się spełnić dzięki stworzeniu nowoczesnego, 4-kondygnacyjnego budynku zlokalizowanego przy ulicy Ślusarskiej 2, w miejscu dotychczasowej siedziby głównej.  

Zgodnie z założeniami całkowita powierzchnia budynku wyniesie ponad 1800 m2, a użytkowa blisko 1600 m2. Będzie to przestrzeń do pracy dla około 90 zatrudnionych. W budynku znajdzie się winda i sanitariaty, wszystko w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wokół obiektu powstanie parking, chodniki, tereny zielone i ogrodzenia. Natomiast dotychczasowe budynki MOPS-u, które znajdują się przy ulicy Ślusarskiej, zostaną rozebrane – wymienia Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych.  

Budynek ma się składać z prefabrykatów zapewniających ograniczenie do minimum niekorzystnego oddziaływania inwestycji na środowisko. Co więcej, ogrzewanie nowego MOPS-u miałoby się opierać na powietrznej pompie ciepła. Planowany jest też montaż instalacji fotowoltaicznej, co zaopatrzyłoby budynek we własną energię elektryczną. Użyte materiały budowlane, instalacyjne i wykończeniowe, a także zastosowane technologie, mają zagwarantować odpowiedni standard oraz niskie koszty eksploatacji i utrzymania obiektu.

Trzeba pamiętać, że mówimy tutaj o tworzonym przez nas programie funkcjonalno-użytkowym, na którego podstawie ogłoszony zostanie przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Mogą więc wystąpić pewne różnice pomiędzy naszymi założeniami a dokumentacją projektową – podkreśla Piotr Wittbrodt.

Przygotowania niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji dokumentów zakończą się we wrześniu, natomiast przetarg zostanie ogłoszony najprawdopodobniej jesienią. Przewidywany czas realizacji to dwa lata od podpisania umowy. Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych gminy.

Sprawy z zakresu usług społecznych i wypłat świadczeń w końcu będzie można załatwić w jednym miejscu. Utworzymy specjalne stanowisko do pierwszego kontaktu. Zapewnione zostaną pokoje do rozmów indywidualnych, pomieszczenia do pracy z rodziną, poczekalnia, kącik zabaw dla dzieci. Pracownicy będą bardziej dyspozycyjni, ponieważ nie będzie już konieczności przemieszczania się między filiami, a tym samym poprawi się organizacja pracy oraz nasza efektywność. Warunki obsługi klientów znacząco się poprawią. Będzie komfortowo i bezpiecznie – zapewnia dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi. – Mamy też z tyłu głowy, że do naszej jednostki trafia coraz więcej zadań. Są to liczne projekty unijne oraz działania związane z rosnącymi potrzebami określonych grup społecznych. Aby je realizować, musimy zatrudniać nowych specjalistów, a tym samym zapewnić im odpowiednie warunki pracy. W obecnych siedzibach nie ma na to szans – podsumowuje Gabriela Konarzewska.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Bezpieczna Rumia nr 41 - Budżet Obywatelski - Zagłosuj za Twoim Bezpieczeństwem !