Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Reklama:

Gdynia pielęgnuje pamięć o Polskim Państwie Podziemnym

Dodano: 2 lata temu Czytane: 370 Autor:

80. rocznica utworzenia tajnych struktur państwa polskiego zgromadziła mieszkańców Gdyni przy pomniku Armii Krajowej na skwerze Kościuszki.

Gdynia pielęgnuje pamięć o Polskim Państwie Podziemnym
80. rocznica utworzenia tajnych struktur państwa polskiego zgromadziła mieszkańców Gdyni przy pomniku Armii Krajowej na skwerze Kościuszki. Uroczystość odbyła się z udziałem wojskowej asysty honorowej Marynarki Wojennej, władz, samorządowców, przedstawicieli gdyńskich szkół i przede wszystkim członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
 
Gdynia, podobnie jak wiele polskich miast, upamiętniła rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Pod koniec września 1939 r. w oblężonej Warszawie przystąpiono do tworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowo-cywilnej pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Za datę jej powstania przyjmuje się 27 września. SZP przekształcono w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Głównym zadaniem Polskiego Państwa Podziemnego było przygotowanie i przeprowadzenie zwycięskiego powstania powszechnego. Jednocześnie prowadziło ono walkę bieżącą z okupantami, rozbudowany wywiad oraz działalność informacyjną i propagandową. Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali europejskiej, a nawet światowej, działało w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów.
 
W samo południe pod pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki złożono wiązanki kwiatów i oddano hołd bohaterom, uroczyście odczytując Apel Pamięci.
 
- 80 lat temu zostało powołane państwo podziemne ze wszystkimi swoimi strukturami: sądownictwem, szkolnictwem, z prasą. To dla nas wielki zaszczyt, że są z nami dzisiaj uczestnicy walk obronnych. Wierzę, że gdynianie, tak jak rok temu, piętnaście lat temu i w następnych latach, będą zawsze pamiętali o tym, gdzie są nasze korzenie, że dzięki Państwu żyjemy w wyzwolonej ojczyźnie – skierowała swoje słowa do obecnych podczas uroczystości żołnierzy AK, Joanna Zielińska przewodnicząca Rady Miasta.
 
Zgodnie z gdyńską tradycją, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uroczyście pasowali najmłodszych na uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 26 noszącej imię Żołnierzy Armii Krajowej.
 
- Dzisiejszą uroczystością przywołaliśmy pamięć i oddaliśmy cześć twórcom Podziemnego Państwa Polskiego i jej wiernej Bogu i Ojczyźnie Armii Krajowej. Podziemne Państwo Polskie i Armia Krajowa dawały moc przetrwania okupacyjnej wojny – podkreślał Eugeniusz Wrochna, ostatni żołnierz wyklęty mieszkający w Gdyni.
Źródło: www.gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Dodaj Bezpłatne Ogłoszenia w Portalu MiastoRumia.pl