Gdynia to miasto, które od zawsze kochało film. Po niedawno zakończonym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nadszedł czas pokazania historii, która łączy pokolenia. Filmy, dokumenty, tematyczne dyskusje, rozmowy, wystawy i wydarzenia to program tegorocznej edycji XI Festiwal Niezłomni Niepokorni Wyklęci, który właśnie odbywa się w centrum miasta.
Dokładnie w czwartek rozpoczęła się jedenasta edycja Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. To cztery dni pełne wydarzeń dla wszystkich pasjonatów polskiej historii, a głównym elementem są pokazy dokumentów i fabuł opowiadających indywidualne historie.
O przygotowaniach do festiwalu i najważniejszych punktach w jego programie rozmawiano podczas piątkowej konferencji prasowej, która miała miejsce w sali „Warszawa” Gdyńskiego Centrum Filmowego.
- Dbamy, aby mieszkańcy naszego miasta znali doskonale historię okolicy i całego kraju, dlatego cieszę się, że w Gdyni jest taki festiwal, gdzie możemy poznać opowieści, wydarzenia i historię kraju. Pamięć o przeszłości pozostanie tylko jeśli będziemy ją przekazywać najmłodszym – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni - Dziewięć lat temu została podjęta decyzja, że to właśnie w Gdyni odbędzie się ten wspaniały festiwal, uważam że to była znakomita decyzja. Wydarzenie jest bardzo ważne - zaznacza wiceprezydent Łucyk.
Po raz pierwszy w historii festiwalu przyznana zostanie nagroda w konkursie filmów międzynarodowych. W tej kategorii rywalizować będzie ze sobą łącznie 11 produkcji: 6 zagranicznych i 5 polskich. Do tej pory tego typu filmy wyświetlane były w ramach pokazów pozakonkursowych. Jednak, jak tłumaczą organizatorzy, w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie festiwalem ze strony zagranicznych gości, postanowili umieścić międzynarodowe produkcje w osobnej kategorii konkursowej.
- Ten festiwal odkąd odbywa się w Gdyni bardzo szybko się rozwija i każda kolejna edycja jest bogatsza o nowe panele. Punktem wyjścia tegorocznego wydarzenia jest próba pokazania łączenia pokoleń, które na tym festiwalu się dzieje. Opowiadanie o heroicznym patriotyzmie naszych bohaterów, dzieje się dzięki projekcjom filmowym i osobistym wizytą gości – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW.
Choć główną oś festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci stanowi film, to jego organizatorzy prezentują w jego ramach również inne dziedziny sztuki, jak np. fotografia czy dokument radiowy, który stanowi również osobną kategorię konkursową. Przez cały festiwal w galerii GCF będzie można zobaczyć niezwykłe fotografie korespondenta wojennego Juliena Bryana. Festiwal przedstawia również obszerny blok warsztatów i prezentacji o archiwaliach. Ważnym punktem będzie spotkanie z przedstawicielami Archiwum Akt Nowych i Archiwum IPN, którzy przybliżą sprawę poszukiwania dokumentów, ich odpowiedniego zabezpieczania i użytkowania. Tym sposobem organizatorzy chcą pokazywać i uczyć, jak w odpowiedni sposób chronić materialne i niematerialne dziedzictwo historyczne.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Gdynia
- NNW - historia, która łączy pokolenia