Dzisiaj jest: 24.10.2021, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Reklama:

NNW - historia, która łączy pokolenia

Dodano: 2 lata temu Czytane: 377 Autor:

Gdynia to miasto, które od zawsze kochało film. Po niedawno zakończonym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nadszedł czas pokazania historii, która łączy pokolenia.

NNW - historia, która łączy pokolenia
Gdynia to miasto, które od zawsze kochało film. Po niedawno zakończonym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nadszedł czas pokazania historii, która łączy pokolenia. Filmy, dokumenty, tematyczne dyskusje, rozmowy, wystawy i wydarzenia to program tegorocznej edycji XI Festiwal Niezłomni Niepokorni Wyklęci, który właśnie odbywa się w centrum miasta.

Dokładnie w czwartek rozpoczęła się jedenasta edycja Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. To cztery dni pełne wydarzeń dla wszystkich pasjonatów polskiej historii, a głównym elementem są pokazy dokumentów i fabuł opowiadających indywidualne historie.

O przygotowaniach do festiwalu i najważniejszych punktach w jego programie rozmawiano podczas piątkowej konferencji prasowej, która miała miejsce w sali „Warszawa” Gdyńskiego Centrum Filmowego.

- Dbamy, aby mieszkańcy naszego miasta znali doskonale historię okolicy i całego kraju, dlatego cieszę się, że w Gdyni jest taki festiwal, gdzie możemy poznać opowieści, wydarzenia i historię kraju. Pamięć o przeszłości pozostanie tylko jeśli będziemy ją przekazywać najmłodszym – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni - Dziewięć lat temu została podjęta decyzja, że to właśnie w Gdyni odbędzie się ten wspaniały festiwal, uważam że to była znakomita decyzja. Wydarzenie jest bardzo ważne - zaznacza wiceprezydent Łucyk.


Po raz pierwszy w historii festiwalu przyznana zostanie nagroda w konkursie filmów międzynarodowych. W tej kategorii rywalizować będzie ze sobą łącznie 11 produkcji: 6 zagranicznych i 5 polskich. Do tej pory tego typu filmy wyświetlane były w ramach pokazów pozakonkursowych. Jednak, jak tłumaczą organizatorzy, w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie festiwalem ze strony zagranicznych gości, postanowili umieścić międzynarodowe produkcje w osobnej kategorii konkursowej.

- Ten festiwal odkąd odbywa się w Gdyni bardzo szybko się rozwija i każda kolejna edycja jest bogatsza o nowe panele. Punktem wyjścia tegorocznego wydarzenia jest próba pokazania łączenia pokoleń, które na tym festiwalu się dzieje. Opowiadanie o heroicznym patriotyzmie naszych bohaterów, dzieje się dzięki projekcjom filmowym i osobistym wizytą gości – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW.

Choć główną oś festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci stanowi film, to jego organizatorzy prezentują w jego ramach również inne dziedziny sztuki, jak np. fotografia czy dokument radiowy, który stanowi również osobną kategorię konkursową. Przez cały festiwal w galerii GCF będzie można zobaczyć niezwykłe fotografie korespondenta wojennego Juliena Bryana. Festiwal przedstawia również obszerny blok warsztatów i prezentacji o archiwaliach. Ważnym punktem będzie spotkanie z przedstawicielami Archiwum Akt Nowych i Archiwum IPN, którzy przybliżą sprawę poszukiwania dokumentów, ich odpowiedniego zabezpieczania i użytkowania. Tym sposobem organizatorzy chcą pokazywać i uczyć, jak w odpowiedni sposób chronić materialne i niematerialne dziedzictwo historyczne.
Źródło: www.gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
UWAGA ! Od 1 listopada 2021 roku nastąpi zmiana rachunków bankowych Urzędu Miasta Rumi i zamknięcie kasy.