Dzisiaj jest: 11.5.2021, imieniny: Igi, Mamerta, Miry

Reklama:

Stacja Kultura gościła dyrektorów bibliotek z całej Polski

Dodano: 2 lata temu Czytane: 305 Autor:

Do Stacji Kultura zjechali się dyrektorzy bibliotek z różnych zakątków Polski.

Stacja Kultura gościła dyrektorów bibliotek z całej Polski

Do Stacji Kultura zjechali się dyrektorzy bibliotek z różnych zakątków Polski. Rumska jednostka wybrana bowiem została na gospodarza tegorocznej edycji seminarium „Biblioteka Nova”, czyli ogólnopolskiej konferencji skierowanej do bibliotekarzy. Wydarzenie jest organizowane przez Instytut Książki od 2015 roku.
 

Instytut Książki nieprzypadkowo zaprosił dyrektorów i kierowników bibliotek do Stacji Kultura. Rumska placówka stanowi bowiem przykład perfekcyjnego wykorzystania środków pochodzących z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Infrastruktura bibliotek”, którego operatorem jest właśnie Instytut Książki.
 

Po 5 latach działania Stacji Kultura okazuje się, że ciągle jesteśmy flagowym projektem programu „Infrastruktura bibliotek”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury. Zostaliśmy wybrani na gospodarza V Konferencji „Biblioteka Nowa”, aby na żywo pokazać dyrektorom z całej Polski wzorcową realizację. Spotkanie stało się również okazją do pokazania, jakie możliwości działania stwarza nowoczesna przestrzeń. Wybór Stacji Kultura to ogromne wyróżnienie, ale też promocja miejsca – podkreśla Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.


Bibliotekarze planujący modernizację lub przebudowę swoich placówek przybyli do Rumi, by czerpać z cennych doświadczeń, pomysłów i praktyk sprawdzonych przy tworzeniu Stacji Kultura. Mieli okazję zapoznać się z historią miejsca oraz zakresem działalności rumskiej biblioteki. Ponadto wzięli udział w trzech spotkaniach dotyczących tematyki bliskiej każdemu pracownikowi biblioteki: projektowania, aranżacji wnętrz oraz aromaterapii w bibliotece.
 

Jakub Pacześniak, zajmujący się w Instytucie Książki programami dla bibliotek publicznych, nakreślił zakres tematyczny seminarium i przybliżył zasady oraz efekty programu „Infrastruktura bibliotek”. Głos zabrała także dyrektor Stacji Kultura Krystyna Laskowicz. Uczestnicy usłyszeli nie tylko o historii słynnej biblioteki i etapach jej powstawania, ale także mieli okazję wysłuchać inspirującego wykładu pt. „Biblioteka 2.0 – przestrzeń zaprojektowana dla użytkownika” przygotowanego przez autora projektu biblioteki Jana Sikory. Pierwszy dzień seminarium zakończyły warsztaty Katarzyny Stryczniewicz pt. „Zapach biblioteki. Nieoczywisty pomysł na promocję czytelnictwa”, podczas których uczestnicy usłyszeli o roli zapachu w odbiorze przestrzeni i jego wpływie na budowanie nawyku czytania. Komponowali też własne zapachy z naturalnych olejków eterycznych.
 

Drugiego dnia seminarium zorganizowano wizyty studyjne w pomorskich bibliotekach: w Bolszewie, Kartuzach, Sopocie i Gdyni. Uczestnicy zobaczyli całą gamę obiektów: bibliotekę pełniącą funkcję centrum kultury w Bolszewie, piękną bibliotekę na dworcu PKP w Kartuzach, Sopotekę będącą częścią centrum handlowego (również na terenie dworca PKP) oraz bardzo przyjazną czytelnikom Bibliotekę Śródmieście.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Uwaga! Wizyta w urzędzie możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym jej umówieniu. Rejestracja odbywa się internetowo bądź telefonicznie.