To wyjątkowe zaproszenie trafiło do naszej redakcji prosto od Pana Jacka Łepeckiego, Dyrektora Generalnego Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego. Z wielką radością przekazujemy je dalej – wszystkim mieszkańcom Rumi i Pomorza. Wydarzenie, które chcemy Wam dziś polecić, to prawdziwa perełka muzyki i historii: Symfonia h-moll op. 24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego, której wykonanie po 116 latach zostało właśnie udostępnione online – całkowicie bezpłatnie.
To nie tylko koncert – to hołd dla Ojczyzny, zapomniane arcydzieło i niezwykła emocjonalna podróż, której warto doświadczyć – bez wychodzenia z domu.
Premiera po 116 latach – wydarzenie na miarę historii
Koncert odbył się 23 listopada 2024 roku w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie z okazji jubileuszu 40-lecia działalności Orkiestry „Sonata”. Podczas tego wieczoru miała miejsce premiera polskiego wydania partytury Symfonii „Polonia”, jedynej symfonii, jaką skomponował Ignacy Jan Paderewski w latach 1903–1908.
Dzięki pasji i wytrwałości Dyrektora Jacka Łepeckiego, który przygotowywał to przedsięwzięcie przez 10 lat, dzieło to ponownie zabrzmiało – z pełnym rozmachem, emocją i oddaniem.
Dźwiękowa opowieść o Polsce
Symfonia „Polonia” składa się z trzech części – od pełnego dramatyzmu otwarcia, przez refleksyjny środek, aż po triumfalne zakończenie. To muzyczna opowieść o historii Polski – o walce, cierpieniu, nadziei i duchowym zwycięstwie.
Koncert poprowadził dr Kazimierz Dąbrowski, a uroczystość objął Honorowym Patronatem Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Wydarzenie wzbogaciła również prelekcja pt. „Ignacy Jan Paderewski dla Polski” wygłoszona przez Jacka Łepeckiego – pomysłodawcę całego projektu.
Dostępny online – dla każdego
Rejestracja koncertu została zrealizowana przez zespoły TransmisjeLive i Music Machines. To pierwsza w Polsce (i na świecie!) pełna rejestracja audiowizualna tej niezwykłej symfonii – dostępna teraz dla każdego.
Obejrzyj nagranie koncertu – kliknij tutaj, by przenieść się w świat dźwięków i historii
Wydarzenie możliwe dzięki wsparciu wielu partnerów
Koncert został zrealizowany dzięki wsparciu m.in.:
- Fundacji PKO Banku Polskiego – Mecenasa Koncertu,
- Samorządu Województwa Mazowieckiego,
- Powiatu Wołomińskiego,
- Miasta Kobyłka,
- Fundacji Grupy PKP,
- Stacji Muzeum.
Dziękujemy za zaproszenie!
W imieniu Czytelników Portalu MiastoRumia.pl dziękujemy Panu Jackowi Łepeckiemu za zaproszenie do uczestnictwa – w tej wyjątkowej formie – w tak ważnym wydarzeniu artystycznym i patriotycznym. To niecodzienna okazja, by bezpłatnie zobaczyć i usłyszeć dzieło, które przez dekady pozostawało w cieniu, a dziś znów przemawia do naszych serc.
Nie przegap tego koncertu. Włącz. Posłuchaj. Przeżyj. Wzrastaj. W zaciszu własnego domu.