Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Reklama:

Pokazali, jak mówić wierszem

Dodano: 2 lata temu Czytane: 440 Autor:

Za nami trzecia edycja projektu „Wierszogadanie”, organizowanego przez Miejski Dom Kultury w Rumi.

Pokazali, jak mówić wierszem

Za nami trzecia edycja projektu „Wierszogadanie”, organizowanego przez Miejski Dom Kultury w Rumi. Podczas tegorocznej odsłony konkursu inspiracją do finałowego spektaklu były wiersze Stanisława Grochowiaka. Na scenie brylowały przede wszystkim panie, które ostatecznie zajęły dwa z trzech miejsc na podium.
 

Na casting zgłosiły się osoby w wieku od 18 do 63 lat. Spośród tych, którzy zaprezentowali przed jury swoje umiejętności aktorskie, wybranych zostało sześcioro finalistów. Przez miesiąc pracowali oni pod okiem profesjonalistów, poprawiając dykcję i emisję głosu, ekspresję sceniczną, a także kształtując umiejętności aktorskie. Doświadczenie finalistów było bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każdy z nich rozwijał się w inny sposób.

Charakteryzowała ich różna wrażliwość poezji i wyobrażeń na temat wierszy. Było to wyjątkowe spotkanie osób, które lubią scenę i chcą w ten sposób pokazać siebie, swoją ekspresję i wyobraźnię – mówi Amelia Chilewska, reżyserka spektaklu.

Zwieńczeniem przygotowań był czwartkowy (31 październik) finał projektu. Zadaniem uczestników było odegranie sztuki opartej na twórczości Stanisława Grochowiaka. Wiersze dotyczyły m.in. porzuconej miłości oraz śmierci. Mimo że tematyka była poważna, to została ujęta w charakterystyczny dla autora groteskowy sposób.

Motywem przewodnim prezentacji konkursowej była śmierć (Julia Potrykus), która jako dostojny mistrz ceremonii powołała do życia kolejne trupioblade postacie i ich poetyckie historie. Całość otwierał i zamykał wiersz „Tramwaj wszystkich świętych”, wykonywany przez wszystkich uczestników. Kraina ta wypełniona była dźwięcznym śmiechem krwiożerczej herodiady (Martyna Kuchnowska), gorzkimi słowami zdradliwego kochanka (Bartosz Marciniak), poruszającą historią zdesperowanej femme fatale (Ewa Bućko), wzruszającym wyznaniem wdowca (Grzegorz Górski) oraz ironiczną refleksją artysty nad umarłym ciałem (Marzena Janik) – relacjonuje reżyserka. – Każdy uczestnik „Wierszogadania” podczas spotkań warsztatowych przygotował etiudę aktorską osnutą na kanwie wybranego wiersza. Wszyscy poszukiwali też autentyczności w zdarzeniach poetyckich – dodaje Amelia Chilewska.

Najlepsi, zdaniem jury, okazali się: Ewa Bućko (I miejsce), Marzena Janik (II miejsce) oraz Grzegorz Górski (III miejsce).

Trudna, ciężka sztuka, którą trzeba trochę przeanalizować, żeby ją zrozumieć. Niemniej przede wszystkim była to dla mnie zabawa aktorska, wzbogacona o warsztaty i fachową pomoc – przyznaje Ewa Bućko, laureatka projektu.

Gościem specjalnym wydarzenia był Wojciech Gęsicki, znany jako „bard z gitarą”. Artysta jest kompozytorem, autorem tekstów, konferansjerem i wykonawcą, a od 1991 roku członkiem Związku Autorów i Kompozytorów Polskich ZAKR.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Zamieść Bezpłatne Ogłoszenie w Portalu MiastoRumia.pl