Dzisiaj jest: 11.5.2021, imieniny: Igi, Mamerta, Miry

Obchody 74. rocznicy zakończenia wojny w Europie

Dodano: 2 lata temu Czytane: 367 Autor:

Składanie kwiatów i uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny – w ten sposób odbyły się obchody 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.

Obchody 74. rocznicy zakończenia wojny w Europie

Nabożeństwo zostało odprawione w kościele pw. św. Jana z Kęt, natomiast kwiaty przyozdobiły mogiłę żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, grób Tadeusza Zleśnego (żołnierz i wieloletni prezes rumskiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych), pomnik Hipolita Roszczynialskiego, a także obelisk, znajdujący się przy ul. Chełmińskiej.

W uroczystych obchodach uczestniczyli żołnierze, kombatanci, zastępca burmistrza Marcin Kurkowski, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Maria Bochniak oraz przewodniczący Rady Miejskiej Ariel Sinicki.

Przypomnijmy, że dokładnie 74 lata temu, 8 maja 1945 roku, w berlińskiej dzielnicy Karlshorst, w gmachu szkoły saperów, feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Sześciopunktowy akt, w dziewięciu egzemplarzach, podpisali przedstawiciele Związku Radzieckiego, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii i Francji. Dzień ten uznaje się za koniec wojny w Europie.

Należy jednak pamiętać, że międzynarodowy konflikt wciąż trwał, walki dalej toczono na Dalekim Wschodzie. Druga wojna światowa zakończyła się definitywnie dopiero 2 września 1945, w dniu kapitulacji Japonii.

Uwaga! Wizyta w urzędzie możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym jej umówieniu. Rejestracja odbywa się internetowo bądź telefonicznie.