Dzisiaj jest: 15.8.2020, imieniny: Marii, Napoleona, Stelii

KORONAWIRUS - Ważne informacje ! SPRAWDŹ !

Reklama:

Stacja Kultura partnerem Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 278 Autor:

Rumska biblioteka realizuje nowy projekt „Od baśni do fantasy”, w ramach którego nawiązała współpracę z Międzynarodowym Festiwalem Literatury Dziecięcej Rabka Festival.

Stacja Kultura partnerem Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej
Rumska biblioteka realizuje nowy projekt „Od baśni do fantasy”, w ramach którego nawiązała współpracę z Międzynarodowym Festiwalem Literatury Dziecięcej Rabka Festival.

„Od baśni do fantasy” jest rozwinięciem zeszłorocznego projektu „Od mitu do fantasy”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są baśnie związane z  tradycją kaszubską. Tym razem działania skierowane zostały do najmłodszych czytelników, którzy uwielbiają fantastyczne historie przepełnione magicznymi istotami. A baśnie i wierzenia kaszubskie pełne są niezwykłych postaci – stolemów, kraśniąt, purtków – które mogą rozpalić dziecięcą wyobraźnię, a jednocześnie stać się źródłem inspiracji dla literackich działań i przekształceń. 

Autorzy, którzy zadebiutowali w zeszłym roku zbiorem opowiadań „Magia i cała reszta”, tym razem podjęli się napisania bajek dla dzieci. A ponieważ dzieci lubią dziwne stwory, bohaterami opowieści miały być fantastyczne postaci zamieszkujące kaszubskie lasy, jeziora i inne zakamarki. W ten sposób, pod kierunkiem Elżbiety Żukowskiej, powstały Kaszubajki, czyli opowieści o potworach z Kaszub. 

Kaszubajki zaprezentowane zostaną w ramach tegorocznej edycji Rabka Festival, która odbywa się pod hasłem „Oblicza tradycji”. Do świata kaszubskich stworów uczestników festiwalu zaproszą Stacja Kultura i Roman Drzeżdżon –  znawca demonologii kaszubskiej.  Ze względu na epidemię, po raz pierwszy większość festiwalowych wydarzeń odbędzie się w Internecie. Materiał przygotowany przez bibliotekę ukaże się w ramach festiwalu 9 lipca o godz. 11:30. Wszystkie wydarzenia będzie można obejrzeć na Facebooku www.facebook.com/rabkafestival i stronie internetowej www.rabkafestival.pl.
„Dzięki współpracy z Rabka Festival działania prowadzone przez bibliotekę docierają do coraz szerszej grupy odbiorców. Mam nadzieję, że Kaszubajki zachęcą najmłodszych do odkrywania bogactwa kaszubskiej mitologii, która, mimo swej atrakcyjności, pozostaje często nieznana  i niedoceniana. Z kolei współpraca pomiędzy morzem a górami rozpocznie nowy etap w działalności biblioteki.” - Kinga Lanc, kierowniczka działu promocji MBP w Rumi, autorka i koordynatorka projektu Od baśni do fantasy. 

Natomiast publikacja Kaszubajek dostępna będzie bezpłatnie w wersji online. Zapoznać się z nią można na stronie internetowej Stacji Kultura – Biblioteka Rumia od 6 lipca 2020 roku.

Projekt „Od baśni do fantasy” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla Książki. 
Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Dodaj DARMOWE ogłoszenie w MiastoRumia.pl