Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Reklama:

Rumia przygotowała różne atrakcje, by promować zrównoważony transport

Dodano: rok temu Czytane: 619 Autor:

W najbliższą środę (16 września) rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, czyli kampania promująca ekologiczne formy komunikacji.

Rumia przygotowała różne atrakcje, by promować zrównoważony transport

W najbliższą środę (16 września) rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, czyli kampania promująca ekologiczne formy komunikacji. W gronie ponad 180 polskich miast, które uczestniczą w przedsięwzięciu, znalazła się m.in. Rumia. Z myślą o mieszkańcach tutejszy urząd przygotował szereg atrakcji. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.
 

Oficjalna inauguracja rumskiej kampanii nastąpi w środę o godzinie 10:00 przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, gdzie każdy miłośnik dwóch kółek otrzyma rowerowe gadżety. Natomiast w samo południe na parkingu przy dworcu PKP zostaną oficjalnie zaprezentowane pierwsze w Polsce dwa autobusy nowej generacji – MAN Lion's City 12 Efficient Hybrid. Należące do ZKM Gdynia ekologiczne pojazdy będą obsługiwać rumską linię numer 85. Z kolei o godzinie 16:00 Studio Tańca i Ruchu „Creative Dance” zaprezentuje na dworcu swój układ choreograficzny.
 

Czwartkowe popołudnie (17 września) będzie należało do „Muzaiki” – zespołu wokalnego działającego w sekcji muzycznej Miejskiego Domu Kultury w Rumi. Równo o godzinie 18:00 chórzystki rozpoczną koncert, umilając czas podróżnym wypatrującym pociągu na dworcu PKP.
 

„Pociąg do książki” – to hasło piątkowego (18 września) wydarzenia czytelniczego organizowanego przez pracowników Stacji Kultura w godz. 15:00-16:00. Tego samego dnia o godzinie 10:00 na terenie miasteczka rowerowego przy ul. Topolowej przeprowadzony zostanie konkurs rowerowy dla szkół. Nad przebiegiem rywalizacji czuwać będą przedstawiciele rumskiego komisariatu policji.
 


 

W sobotę (19 września) wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w poszukiwaniach ekobohatera (godz. 10:00-12:00). Równolegle trwać będzie fotograficzna zabawa, podczas której należy uwiecznić swój „Aktywny Dzień”. Uczestnicy obu zabaw mogą liczyć na nagrody.

Mieszkańcy, którzy dokonali internetowej rejestracji, wezmą udział w niedzielnym (20 września) przejeździe rowerowym ulicami miasta. Start i meta zostały wyznaczone na parkingu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi, trasa liczyć będzie niespełna 5 km. Ze względu na związane z koronawirusem obostrzenia liczba uczestników została ograniczona do 250 (rejestracja jest zamknięta).
 

Osoby, które chcą lepiej poznać miasto, będą mogły uczestniczyć w poniedziałkowym (21 września) spacerze historycznym. Spotkanie poprowadzi lokalny pasjonat i przewodnik Dariusz Rybacki. Zbiórka została wyznaczona przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi o godzinie 18:00.
 

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Rumi będzie Dzień bez Samochodu (22 września). Od godziny 10:00 na ulicy Filtrowej, która zostanie wyłączona z ruchu samochodowego, będzie można skorzystać z wielu atrakcji, w tym: malowania toreb, energorowerów, ekowarsztatów, porad rowerowych czy strefy relaksu. W tym samym czasie – dzięki Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo” – chętni będą mogli także wsiąść do zabytkowego autobusu kursującego od dworca PKP do „Portu Rumia”.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne.
 

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na załączonym plakacie.
 


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to przedsięwzięcie zainicjowane w 2002 roku przez Komisję Europejską. Każdego roku do kampanii na rzecz zmiany przyzwyczajeń transportowych przyłączają się setki miast – w tym Rumia. Celem przedsięwzięcia jest promocja zrównoważonych i ekologicznych form mobilności: m.in. transportu publicznego, jazdy na rowerze oraz przemieszczania się pieszo.
Ze względu na utrudnienia związane z pandemią COVID-19, w tym roku Komisja Europejska postawiła na elastyczność w partycypacji miast. Wystarczy się zarejestrować, aby pokazać zaangażowanie w promowanie zrównoważonej mobilności.
Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Zamieść Bezpłatne Ogłoszenie w Portalu MiastoRumia.pl