Dzisiaj jest: 15.6.2021, imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

Reklama:

Budżet Obywatelski w Rumi powróci, ale w nowej formule

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 400 Autor:

Po rocznej przerwie, spowodowanej wybuchem pandemii COVID-19, do Rumi powraca Budżet Obywatelski.

Budżet Obywatelski w Rumi powróci, ale w nowej formule

Po rocznej przerwie, spowodowanej wybuchem pandemii COVID-19, do Rumi powraca Budżet Obywatelski. Do dyspozycji mieszkańców nadal będzie 1,5 mln zł, zmianie ulegnie jednak podział tych pieniędzy na poszczególne przedsięwzięcia. Nowością będą również tzw. projekty zielone.
 

Budżet Obywatelski 2022 otworzy przed mieszkańcami nowe możliwości. Oprócz projektów prospołecznych i inwestycyjnych, które rumianie mogą składać już od 2014 roku, pojawi się trzecia kategoria – projekty zielone. Mają to być przedsięwzięcia przyczyniające się do ochrony środowiska naturalnego oraz bytowania zwierząt, na przykład: zakładanie ogrodów kieszonkowych, modernizacja miejskich zieleńców, przeprowadzanie działań edukacyjnych w zakresie ekologii czy montaż budek dla ptaków. Miasto przeznaczy na ten cel 100 tys. zł, przy czym maksymalna wartość pojedynczego projektu nie będzie mogła przekroczyć 25 tys. zł. Pozostała kwota (1,4 mln zł) zostanie zarezerwowana na realizację projektów inwestycyjnych (1,2 mln zł) i prospołecznych (200 tys. zł).

Bardzo się cieszę, że Budżet Obywatelski powraca. To niezwykle ważne przedsięwzięcie, w które nasi mieszkańcy od lat się angażują, mamy jedną z lepszych frekwencji w kraju – mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz do spraw inwestycji. – Cały czas staramy się ulepszać Budżet Obywatelski w Rumi. Zmiana, jaką jest wprowadzenie projektów zielonych, to wyjście naprzeciw potrzebom naszej społeczności, dla której ekologia jest ważna. Już teraz gorąco zachęcam do składania wniosków w kwietniu. Bo kto ma wiedzieć, jak nie mieszkańcy, co najbardziej przydałoby się zrealizować w naszym mieście? – dodaje.

To jednak nie koniec zmian. Zgodnie z nowym regulaminem środki finansowe, które nie zostaną wykorzystane w ramach puli przeznaczonej na sfinalizowanie przedsięwzięć zielonych (100 tys. zł) i prospołecznych (300 tys. zł), zasilą budżet zarezerwowany na projekty inwestycyjne. Tym samym pojawi się szansa na zrealizowanie pomysłów znajdujących się „pod kreską”.
 

W nowym regulaminie zwrócono także większą uwagę na osoby z niepełnosprawnościami. Składane przez rumian projekty od teraz muszą być bardziej uniwersalne, a co za tym idzie – w miarę możliwości dostępne także dla mieszkańców o specjalnych potrzebach. Ułatwieniem jest natomiast zmniejszenie wymaganej liczby podpisów na liście poparcia projektu – z 50 do 20.
 

Wprowadzono także zmianę dotyczącą placówek edukacyjnych. Od tej edycji na terenie szkół może być realizowany tylko jeden zwycięski projekt inwestycyjny lub zielony. Jeśli dwa zwycięskie projekty będą dotyczyć tej samej placówki, wówczas to dyrektor wskaże przedsięwzięcie z pierwszeństwem do realizacji. Bez zmian pozostaje zasada, że zwycięska szkoła może zrealizować kolejną propozycję dopiero po upływie 2 lat.
 

Projekty do Budżetu Obywatelskiego 2022 będzie można składać od 1 do 30 kwietnia, natomiast głosowanie potrwa od 13 do 27 września tego roku. Więcej informacji na temat nowego regulaminu będzie można znaleźć na stronie: rumia.budzet-obywatelski.org.

Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Sprawdź! Jak załatwić w Rumi sprawy urzędowe w dobie pandemii