Dzisiaj jest: 23.4.2021, imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Reklama:

Chcesz coś zmienić w Rumi? Złóż własny projekt!

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 210 Autor:

Mieszkańcy Rumi ponownie mogą zdecydować, na co przeznaczyć 1,5 mln zł w ramach budżetu obywatelskiego.

Chcesz coś zmienić w Rumi? Złóż własny projekt!
Mieszkańcy Rumi ponownie mogą zdecydować, na co przeznaczyć 1,5 mln zł w ramach budżetu obywatelskiego. Dla osób, które nie wiedzą, jak złożyć projekt lub zagłosować, urząd miasta przygotował krótką instrukcję.


Czym jest budżet obywatelski?

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy Rumi od 2014 roku mogą zmieniać swoje otoczenie. Sami decydują o tym, na co przeznaczyć część gminnych pieniędzy (1,5 mln zł). W tej edycji pulę środków podzielono na 3 kategorie: projekty inwestycyjne (1,2 mln zł), projekty prospołeczne (200 tys. zł) oraz projekty zielone (100 tys. zł).


Kto może wziąć udział w budżecie obywatelskim?

Każdy rumianin może zaproponować własny projekt lub zagłosować – nie trzeba być ani zameldowanym, ani pełnoletnim mieszkańcem.


Jak złożyć projekt?

Wnioskodawca, który zdecydował już, jaki projekt bądź projekty chce złożyć (inwestycyjny, prospołeczny lub zielony),powinien pobrać formularz zgłoszeniowy i listę poparcia. Dokumenty są dostępne na stronie www.rumia.budzet-obywatelski.org/wszystko-o-budzecie/do-pobrania (wersja elektroniczna) oraz w Biurze Obsługi Mieszkańców (wersja papierowa). Następnie należy zebrać 20 podpisów na liście poparcia i złożyć ją wraz z wypełnionym formularzem. Można to zrobić:


Jak przebiega weryfikacja?

Na etapie weryfikacji formalnej pracownicy urzędu miasta sprawdzają kompletność dokumentacji –wnioskodawca musi złożyć uzupełniony formularz oraz listę poparcia zawierającą 20 podpisów. Natomiast na etapie weryfikacji merytorycznej pracownicy urzędu miasta sprawdzają celowość projektu. Projekt musi być ogólnodostępny (w tym dla osób niepełnosprawnych) i technicznie wykonalny, a także mieścić się w przewidzianej kwocie (odpowiedniej dla każdej kategorii). Równocześnie projekt nie może kolidować z działaniami realizowanymi przez urząd miasta oraz nie może mieć komercyjnego charakteru.


Jak promować swój projekt?

Każdy zweryfikowany pozytywnie projekt pojawi się na platformie www.rumia.budzet-obywatelski.org wraz z opisem oraz materiałami graficznymi bądź filmowymi przygotowanymi przez wnioskodawcę. Ponadto wnioskodawca może odebrać w urzędzie miasta ulotki i plakaty. Dobrą praktyką jest także propagowanie projektu w mediach społecznościowych.


Głosowanie i ogłoszenie wyników

Głosowanie odbywa się w formie papierowej (urny i formularze będą dostępne w mobilnych punktach) i elektronicznej (poprzez platformę www.rumia.budzetobywatelski.org). Każdy, kto oświadczy, że jest mieszkańcem Rumi, może zagłosować na maksymalnie trzy projekty (po jednym z każdego rodzaju). Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali, równocześnie zostaną one opublikowane na platformie www.rumia.budzet-obywatelski.org.


Realizacja projektów

Realizacja projektów prospołecznych i zielonych musi nastąpić w ciągu 12 miesięcy, natomiast w przypadku projektów inwestycyjnych okres ten może zostać wydłużony do 24 miesięcy. Uwaga! Wnioskodawca może, ale nie musi, być realizatorem swojego projektu. Zgodnie z przepisami dotyczącymi zamówień publicznych, wybór wykonawcy pozostaje w gestii urzędu miasta bądź jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej za realizację projektu.


Komentarze wnioskodawców zwycięskich projektów:

Bartosz Smolik, autor zrealizowanego projektu „Defibrylator (AED) dla pływalni MOSiR Rumia i hali sportowo-widowiskowej MOSiR Rumia”
Jestem ratownikiem i zwracam uwagę na rzeczy, takie jak: czy i gdzie znajduje się sprzęt ratowniczy, gaśnice, jakie są drogi ewakuacyjne. Takie moje skrzywienie zawodowe. Na obiektach MOSiR-u, czyli w miejscu organizowania różnych wydarzeń sportowych i kulturalnych, nie było defibrylatora AED. Ze względu na liczbę ludzi, którzy biorą udział w tych wydarzeniach, taki sprzęt był potrzebny. Projekt promowaliśmy, głównie informując o nim znajomych. Pomagali też zaprzyjaźnieni nauczyciele i dzieci ze szkół, z którymi miałem styczność na co dzień przed ogłoszeniem pandemii. Wynik, jaki uzyskał projekt, był dla mnie zaskoczeniem i potwierdzeniem, że nie tylko ja tak uważam – mówi. – Kluczem do wygrania i realizacji projektu obywatelskiego moim zdaniem są jego potrzeba i użyteczność. Nie raz rozmawialiśmy ze znajomymi, że taki czy taki projekt w danej lokalizacji to świetny pomysł i na niego właśnie zagłosujemy. Przykładami takich pomysłów są zrealizowane już doświetlenia przejść dla pieszych, wszelkiego rodzaju projekty zachęcające do aktywności na świeżym powietrzu czy organizacja bezpłatnych zajęć dla seniorów i dzieci. Projekty obywatelskie to wspaniała inicjatywa, która pozwala wyłonić i zrealizować ciekawe przedsięwzięcia, jednocześnie pokazując, czego potrzebują mieszkańcy Rumi. Jak tylko wpadnę, na coś, co spełnia te kryteria, złożę kolejny projekt – zapewnia.
Monika Żurawska, współautorka zrealizowanych projektów: „Nauka pływania dla dzieci”, „Przebudowa skweru u zbiegu ulic Derdowskiego i Wybickiego” oraz „Warsztaty majsterkowania dla dzieci – Do It Yourself”.
W budżecie obywatelskim brałam udział czterokrotnie, trzykrotnie wygrywając. Projekty pisałam wspólnie z radnym naszego miasta Marcinem Kaczmarkiem. Mam 7 złotych rad dla początkujących pomysłodawców. Po pierwsze: zacznij już dziś myśleć, co chciałbyś zmienić w Rumi. Po drugie: warto skupić się na jednym projekcie. Po trzecie: jeśli to projekt inwestycyjny, sprawdź w urzędzie miasta, do kogo należy przestrzeń, której dotyczy. Następnie rozpisz „biznesplan projektu”, a jeśli się na tym nie znasz, poproś o pomoc urzędników. Jeśli projekt dotyczy dużej inwestycji, zawnioskuj o maksymalną kwotę. Po czwarte: jeśli to projekt prospołeczny, warto zgłosić coś, co realnie zmienia lub poprawia życie mieszkańców, np. warsztaty uczące pożytecznych umiejętności. Określ realny kosztorys, nie zawyżaj kwoty. Jeśli twój projekt nie wygra, może zostać wybrany do realizacji z listy rezerwowej. Zawsze określaj grupę docelową mieszkańców, którzy będą korzystać z tego projektu. Po piąte: zawieraj sojusze z innymi pomysłodawcami – wspólnie promując projekty, macie większe szanse na wygraną. Po szóste: korzystaj z plakatów i ulotek, które bezpłatnie otrzymasz od urzędu miasta. Możesz też przygotować własne materiały, a także używać mediów społecznościowych do propagowania pomysłu. Po siódme: warto do projektu zaprosić radnego miasta. Część z nich pisze własne projekty, a inni chętnie wspierają pomysły mieszkańców – radzi. – Na koniec życzę wszystkim powodzenia oraz wielu ciekawych pomysłów! Pamiętaj, że nawet jeśli nie wygrasz, możesz być inspiracją do późniejszych działań urzędu miasta – przekonuje.
Justyna Bronk, autorka zrealizowanego projektu „Modernizacja placu zabaw w parku Janowskim”.
Kluczem do sukcesu jest dostrzeżenie potrzeb mieszkańców. Mój projekt był odpowiedzią na potrzeby rodziców małych dzieci, jak i tych nieco starszych. Projekt miał więc swojego adresata – głosowały na niego całe rodziny, począwszy od najmłodszych, przez rodziców, kończąc na dziadkach, którzy często wybierają się z wnukami na spacer do parku Żelewskiego. I najważniejsza rzecz – skuteczne rozpowszechnienie informacji o swojej inicjatywie. Tu ważnym elementem była współpraca z przedszkolami, placówkami edukacyjnymi, Domem Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo” oraz sklepami, które są zlokalizowane w pobliżu parku. Ulotki trafiły również do skrzynek pocztowych okolicznych bloków. Wpływ na sukces miał także bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Codziennie można było mnie spotkać w parku, gdzie napotkanym osobom opowiadałam o pomyśle przebudowy placu zabaw – wyjaśnia. – Z pewnością złożę swój projekt w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Dobrze, że włodarze Rumi wsłuchują się w potrzeby mieszkańców i wydzielają konkretne pieniądze na ich realizację. Warto, abyśmy z takiej możliwości korzystali – zarówno składając projekt, jak i na niego głosując – podkreśla.
Adriana Stańko, współautorka zrealizowanego projektu „Miasteczko ruchu rowerowego dla dzieci”.
Pomysł powstał podczas jazdy rowerem z 8-letnim dzieckiem. Zrobiliśmy sobie kreatywną wizualizację: co możemy zrobić, abyśmy wspólnie z synem czuli się w miarę spokojnie i pewnie, poruszając się rowerem po ulicach miasta. Moje skojarzenia sięgnęły dzieciństwa, kiedy to na boisku szkolnym robiłam kartę rowerową, a ktoś narysował linie kredą. Zrobiłam wstępny projekt, syn się zachwycił, dołożył swoje, i tak powstała wizualizacja miasteczka rowerowego – relacjonuje. – Każdy pomysł, nawet pozornie prozaiczny, warto spróbować urzeczywistniać. Z miłą chęcią przyglądam się, jak dzieci korzystają z mojego projektu – miasteczka rowerowego. Lubię obserwować, jak nasze miasteczko inwestycyjnie się rozwija, a jeżeli mogę jeszcze dołożyć do tego swoją cegiełkę kreatywności, rozpiera mnie duma. To mnie też napędza do dalszego działania – dodaje.
 

 
Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy! Nie ma lepszej okazji, aby wpłynąć na swoje najbliższe otoczenie, dlatego gorąco zachęcam wszystkich do czynnego udziału w budżecie obywatelskim – najpierw poprzez składanie projektów, a następnie biorąc udział w głosowaniu. Wystarczy dosłownie kilka minut, żeby samodzielnie zdecydować o tym, w którym kierunku podąży miasto. Dlatego mam nadzieję, że wiele osób skorzysta z tej szansy. Razem zmieniajmy Rumię na lepsze – zachęca burmistrz Michał Pasieczny.


Szczegółowy harmonogram

1. 1.04.2021 r. – 30.04.2021 r. Składanie projektów przez mieszkańców oraz możliwość konsultacji z pracownikami urzędu
 
2.
 
10.05.2021 r. – 17.05.2021 r.  
Weryfikowanie przez pracowników urzędu złożonych projektów pod względem formalnym
3. 18.05.2021 r. – 13.08.2021 r. Weryfikowanie przez pracowników urzędu złożonych projektów pod względem merytorycznym
4. 20.08.2021 r. Ogłoszenie listy projektów pozytywnie zweryfikowanych, które zostaną poddane pod głosowanie
 
5.
 
13.09.2021 r. – 27.09.2021 r. Elektroniczne i papierowe głosowanie
 
6.
 
12.10.2021 r. Ogłoszenie wyników podczas uroczystej gali
Źródło: Rumia.eu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych dotyczących usług i produktów własnych oraz partnerów współpracujących z Korporacja.NET Sp. z o.o. na adres e-mail.
Uwaga! Wizyta w urzędzie możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym jej umówieniu. Rejestracja odbywa się internetowo bądź telefonicznie.